Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Fot. Zinkevych / Getty Images

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Aktualnie obserwuje się spadek śmiertelności z powodu zawału serca u kobiet, jednak należy zwrócić uwagę na odmienność objawów, diagnostyki i leczenia tego schorzenia u płci żeńskiej. Rokowanie w zawale u kobiet jest często zdecydowanie gorsze niż u mężczyzn. Jednym z czynników ryzyka zawału serca jest wiek – u kobiet zawały zdarzają się na ogół około 70. roku, tj. zdecydowanie później niż u mężczyzn. Duży wpływ na to mają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, które wykazują ochronne działanie na układ naczyniowy. Dlatego też dopiero w wieku pomenopauzalnym wzrasta ryzyko zawału ze względu na spadek poziomu estrogenów.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Zawał serca u kobiet – patofizjologia

Liczne badania wykazały istotne różnice w mechanizmach powstawania zawału serca w zależności od płci. Okazuje się, że pęknięcie blaszki miażdżycowej to przeważający mechanizm zawału u mężczyzn, stanowiący aż 76% przypadków. U kobiet jest to przyczyną około 55% zawałów, natomiast 40% stanowi erozja blaszki miażdżycowej. Ze względu na to, że częstość tego zjawiska jest odwrotnie proporcjonalna do wieku kobiety, u młodych pacjentek nie stwierdza się zazwyczaj istotnych zmian w koronarografii przy podejrzeniu zawału serca.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Wśród przyczyn zawału serca u kobiet należy wymienić swoiste dla tej płci skurcze naczyń krwionośnych, występujące wtórnie do stresu, palenia papierosów czy przyjmowania innych używek. Okazuje się, że kobiety częściej chorują na cukrzycę, depresję, również częściej niż mężczyźni palą papierosy czy są obciążone ciężkim wywiadem socjoekonomicznym. Palenie papierosów jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka zawału serca. Należy mieć na uwadze, że już na rok od zaprzestania palenia spada ryzyko wystąpienia zawału, choć poziom całkowitego ryzyka zbliża się do populacyjnego dopiero po około 15 latach od rzucenia palenia.

Kolejne czynniki ryzyka zawału serca to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom cholesterolu całkowitego,
  • wysoki poziom frakcji lipoprotein o niskiej gęstości cholesterolu (LDL),
  • wysoki poziom triglicerydów,
  • otyłość,
  • cukrzyca typu 2.

Objawy zawału serca u kobiet

Mimo szeroko dostępnej diagnostyki zawału serca podstawą pozostają badania przedmiotowe i podmiotowe, które pozwalają lekarzowi na odpowiednie ukierunkowanie dalszych działań. Uznaje się, że typowy objaw zawału serca to ból za mostkiem, promieniujący do lewego ramienia. Okazuje się jednak, że u kobiet, szczególnie w młodym wieku, zawał serca ma zwykle nietypowy obraz kliniczny. Częściej pojawiają się jedynie pewnego rodzaju zwiastuny, nieswoiste dolegliwości, w postaci duszności czy zmęczenia. Powoduje to, że u kobiet znacznie trudniej podjąć w porę odpowiednie kroki diagnostyczne i postawić właściwie rozpoznanie. To tym samym pociąga za sobą konsekwencję opóźnionego leczenia i pogarsza rokowanie.

Do objawów zawału serca u kobiet zalicza się:

  • zmęczenie,
  • duszność,
  • męczliwość,
  • bóle w górnej części pleców,
  • bóle ramion, barków, szyi i żuchwy,
  • kołatanie serca,
  • objawy grypopodobne,
  • odczuwanie lęku, niepokoju,
  • ból brzucha,
  • objawy gastryczne,
  • zawroty głowy.

Często pojawia się również ból w klatce piersiowej, jednak jest on na ogół ostry, o charakterze pieczenia, świądu czy rozlanego dyskomfortu, zdecydowanie różniący się od typowego zamostkowego bólu zgłaszanego przez mężczyzn.

Interwencja przy pojawieniu się objawów zawału serca u kobiet

Kobiety zdecydowanie rzadziej leczone są według obowiązujących wytycznych niż mężczyźni. Jeśli przy zawale w zapisie elektrokardiograficznych (EKG) unosi się odcinek ST, konieczne jest wykonanie jak najszybciej przezskórnej angioplastyki (PCI – percutaneous coronary intervention) z założeniem stentu. Ze względu na to, że u kobiet inna jest często etiologia zawału niż u mężczyzn, zazwyczaj wykonuje się angioplastykę balonową. Wynika to z tego, że częściej u kobiet nie ma istotnych zmian miażdżycowych w koronarografii i wykonanie PCI wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością niż tromboliza, czyli rozpuszczenie zakrzepu. Tromboliza jest metodą wykonywaną, jeśli w ciągu 120 minut od kontaktu z lekarzem nie ma możliwości wykonania PCI. Duża część kobiet wymaga postępowania operacyjnego z wykonaniem bypassów ze względu na wielonaczyniowe zmiany.

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.08.2023,
Opublikowano: 04.08.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej