Objawy i leczenie zwyrodnienia. Co jeść, by złagodzić nasilenie zmian zwyrodnieniowych?

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Zwyrodnienie to termin odnoszący się do zaburzeń struktury i funkcjonowania konkretnego narządu wewnętrznego lub partii ciała. Zmiany zwyrodnieniowe często dotykają stawów (np. kolanowego) i siatkówki oka (tzw. zwyrodnienie siatkówki).

Dawniej zwyrodnienie diagnozowano głównie u osób starszych, ale obecnie problem ten dotyka ludzi młodszych. Jednym ze sposobów zmniejszenia progresji choroby jest odpowiednia dieta i higieniczny tryb życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny

Zwyrodnienie stawów jest określane również mianem choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to rozwija się najczęściej w dłoniach, stopach, kręgosłupie oraz dużych stawach poddanych silnemu naciskowi, takich jak kolanowe i biodrowe.

Główną przyczyną zwyrodnienia jest podeszły wiek oraz towarzyszące mu zużycie stawów, które jest naturalnym i nieodłącznym elementem procesów starzenia zachodzących w organizmie człowieka. Stopień zaawansowania zmian nie jest taki sam u wszystkich osób – niektóre czynniki mogą przyspieszyć lub nasilić ich powstawanie. Najważniejsze z nich to:

  • praca fizyczna wymagająca podnoszenia dużych ciężarów lub wykonywania forsownych ruchów,
  • wrodzone predyspozycje do rozwoju zmian zwyrodnieniowych,
  • płeć żeńska – kobiety są bardziej podatne na zwyrodnienie stawów niż mężczyźni,
  • przebyte urazy i kontuzje w obrębie stawów,
  • nadwaga i otyłość – obecność dodatkowych zbędnych kilogramów stanowi obciążenie dla układu kostno-stawowego,
  • siedzący tryb życia,
  • dieta uboga w składniki odżywcze.

Zwyrodnienie stawów – objawy

Przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów różni się u poszczególnych osób – czasem objawy są niespecyficzne, ponadto zdarza się, że w początkowym stadium rozwoju schorzenie nie wywołuje żadnych niepokojących dolegliwości.

Najczęstszymi symptomami zwyrodnienia są ból i tkliwość w obrębie stawu dotkniętego chorobą. Dolegliwości nasilają się podczas aktywności fizycznej i ustępują w trakcie odpoczynku. Przy długotrwałym braku ruchu pojawia się sztywność stawu, a u niektórych osób występuje dyskomfort przy zmianach pogody.

Podczas poruszania partią ciała, w której znajduje się staw dotknięty zmianami zwyrodnieniowymi, można czasem usłyszeć trzeszczenie. Gdy schorzenie wejdzie w bardziej zaawansowane stadium rozwoju, obecność stanu zapalnego i bólu może utrudniać poruszanie się, a nawet uniemożliwić wykonywanie ruchu.

Zwyrodnienie stawów – dieta

Objawy zwyrodnienia stawów rąk lub nóg mogą dać się mocno we znaki, zwłaszcza gdy zmiany są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli osoba dotknięta problemem zapalenia kości i stawów odżywia się niezdrowo, stan zapalny w obrębie stawu pojawi się wcześniej, a ilość enzymów niszczących kolagen i inne białka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej będzie większa. Tempo rozwoju schorzenia można zmniejszyć dzięki modyfikacji diety.

W codziennym jadłospisie muszą pojawić się wartościowe, bogate w składniki odżywcze produkty: świeże warzywa i owoce (bogate źródło przeciwutleniaczy), zioła, zielona herbata, naturalne probiotyki (kefir, jogurt), ryby morskie (dostarczają kwasów omega-3), pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek oraz rośliny strączkowe. Zawarte w nich składniki odżywcze, mineralne i witaminy wzmacniają układ odpornościowy i pomagają zmniejszyć stan zapalny tkanek.

Dodatkową zaletą zdrowej diety jest fakt, iż sprzyja ona zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Zwyrodnienie stawów – leczenie

Lek, który zatrzymałby postęp choroby i cofnął zmiany, które zaszły w stawie do momentu rozpoznania zapalenia kości i stawów, jeszcze nie powstał. Jak zatem leczyć zwyrodnienie stawów? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową masę ciała, aby uchronić stawy przed nadmiernym obciążeniem. Następnie warto rozsądnie zaplanować aktywność fizyczną – osoby dotknięte zwyrodnieniem stawu potrzebują wprawdzie ruchu (tu pomocne będą specjalne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę), ale nie powinny zaniedbywać także odpoczynku. Gdy pojawia się ból, można skorzystać z naprzemiennych gorących i zimnych okładów lub sięgnąć po leki przeciwbólowe. Wśród leków na zwyrodnienie stawów znajdują się steroidy, ale stosuje się je pod nadzorem i w ściśle określonych dawkach, ze względu na ryzyko powikłań. W ciężkich przypadkach zmiany zwyrodnieniowe są leczone operacyjnie.

Zwyrodnienie siatkówki – objawy

Zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka to powszechne zjawisko u osób po 60 roku życia. Jego pierwszymi objawami są zwykle pogorszenie jakości widzenia i obecność ciemnego, niewyraźnego kształtu w samym jego centrum. Z czasem ten punkt powiększa się i ciemnieje. Osoby dotknięte problemem zwyrodnienia siatkówki doświadczają również osłabienia lub zmian w percepcji kolorów.

Zwyrodnienie siatkówki – leczenie

Zwyrodnienie w oku to schorzenie, na które obecnie nie ma skutecznego lekarstwa, ale postęp choroby można zwolnić i tym samym zapobiec rozwojowi poważnych ubytków w polu widzenia. W leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka stosuje się leki blokujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych w oczach i wyciek z nieprawidłowych naczyń, których obecność powoduje zmiany zwyrodnieniowe: witaminę A, luteinę oraz terapię laserową.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 15.03.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej