Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie

Fot: Laurence Monneret / gettyimages.com

Glejak nerwu wzrokowego to przyczyna około ⅕ nowotworów oczodołu u dzieci. Nawet niewielka masa guza może doprowadzić do pojawienia się uciążliwych objawów w postaci zaburzeń widzenia, zeza lub wytrzeszczu.

Podstawowym badaniem diagnostycznym w glejaku nerwu wzrokowego jest badanie okulistyczne. Leczenie dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta, a nierosnące guzy niedające objawów mogą pozostawać jedynie w obserwacji.

Zobacz także:

Oponiak. Rodzaje choroby, jej objawy, etapy i metody leczenia

Nerw wzrokowy – budowa, funkcja i uszkodzenia

Niedowidzenie połowicze – przyczyny, objawy i diagnostyka

Czym jest glejak nerwu wzrokowego?

Glejaki nerwu wzrokowego w większości przypadków występują w pierwszych 10 latach życia. Stanowią około 20 proc. nowotworów oczodołu u dzieci, częściej u dziewczynek, jednostronnie. Często związane są z zespołem zwanym nerwiakowłókniowatością typu 1 (zespołem Recklinghausena), który może rozwinąć się w obu oczach. Histologicznie są najczęściej gwiaździakami włosowatokomórkowymi. Mogą rozwijać się na niemal każdym odcinku nerwu wzrokowego: oczodołowym, wewnątrzczaszkowym, skrzyżowaniu lub paśmie wzrokowym. Występujące u dzieci glejaki nerwu wzrokowego zwykle nie wykazują cech szybkiego wzrostu, jednak nawet niewielkie zmiany rozmiaru mogą doprowadzić do pojawienia się poważnych objawów.

Guz nie przerzutuje, rozrasta się jedynie miejscowo, może uciskać i naciekać okolicznie położone tkanki. Rzadko pojawia się u osób powyżej 20 roku życia.

Objawy glejaka nerwu wzrokowego u dzieci

Glejaki nerwu wzrokowego lokalizujące się w oczodole powodują objawy takie jak:

  • zez, podwójne widzenie;
  • zaburzenia widzenia, które powoli narastają;
  • wytrzeszcz w przypadku, gdy guz nie mieści się w oczodole i wypycha gałkę oczną do przodu; 
  • poszerzenie źrenicy;
  • zaburzenia widzenia barw;
  • w zaawansowanych stadiach zaburzenia ruchomości gałki ocznej;
  • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, co można zaobserwować podczas badania oftalmoskopem przez lekarza już po 8 tygodniach trwania choroby, w późniejszym etapie przechodzi w zanik.

W przypadku zaobserwowania powyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty, który oceni przy pomocy specjalistycznych badań nieprawidłowo funkcjonujące oko.

Diagnostyka glejaka nerwu wzrokowego u dzieci

Diagnostyką chorób oczu zajmuje się okulista, dlatego to do niego należy skierować pierwsze kroki po uzyskaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Wykona on podstawowe badania oceniające ostrość wzroku oraz widzenie barw, które będą pogorszone. Charakterystyczna dla dzieci chorujących na glejaka nerwu wzrokowego jest poszerzona źrenica oraz obrzęknięta tarcza nerwu wzrokowego.

W kolejnym etapie wykonuje się badania obrazowe, mające określić dokładny zakres guza. Badaniem z wyboru w glejaku nerwu wzrokowego jest tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) oczodołów. Charakterystyczny kształt zmiany pod postacią wrzeciona naprowadza na rozpoznanie. Podczas opisywania badania lekarz zwróci uwagę również na naciekanie okolicznych struktur. Glejaka nerwu wzrokowego u dzieci należy różnicować z innymi patologiami występującymi w obrębie gałki ocznej – oponiakiem osłonek nerwu wzrokowego czy nabłoniakiem rdzeniowatym.

Leczenie glejaka nerwu wzrokowego u dzieci

Terapia w przypadku rozpoznania glejaka nerwu wzrokowego dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Powolne rośnięcie guza, brak zaawansowanych objawów pozwala na odstąpienie od zabiegu chirurgicznego, a dziecko może przez lata pozostawać w dobrym zdrowiu jedynie na obserwacji.

W przypadku glejaków nerwu wzrokowego dających uciążliwe objawy, sprawiających kłopot kosmetyczny wykonuje się operację oszczędzającą usuwającą guza z oczodołu z zachowaniem gałki ocznej. Niestety istnieją przypadki, w których zmiana jest na tyle rozległa i nacieka na okoliczne mięśnie oraz kości, że konieczne jest usunięcie całej zawartości wraz z okiem. Zdarza się, że nie istnieje możliwość wykonania operacji i jedyne metody, które można zastosować, to radioterapia lub chemioterapia.

Rokowanie w glejaku nerwu wzrokowego u dzieci

Wczesne wykrycie zmiany pozwala zwykle na całkowite wyleczenie, jednak operacja wiąże się z utratą wzroku w operowanym oku. Niektóre zmiany można bez problemu obserwować przez lata przy zachowaniu zdolności widzenia. W przypadku, gdy podczas operacji chirurgowi nie uda się usunąć całej masy guza, może dojść do wznowy i ponownego wzrostu glejaka. Duże zmiany mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Chorzy na glejaka nerwu wzrokowego muszą zostać otoczeni szczególną opieką okulistyczną i poddawać się okresowo badaniom raz w roku – rezonansowi magnetycznemu lub tomografii komputerowej. Niestety obecnie nie istnieją żadne metody pozwalające na uniknięcie zachorowania. W poprawie rokowania pomaga wczesne udanie się do lekarza, jeszcze na etapie, gdy niepokojące objawy są mało nasilone.

Zobacz film i dowiedz się więcej o glejakach:

Zobacz także: Glejak - co to za nowotwór? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Luis E. Merrit. Neurologia. Tom 1. Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

2. Sarah N. Nowotwory oczodołu: obrazy TK i MR często występujących zmian naczyniowych, nowotworów łagodnych i złośliwych. [w:] Okulistyka po Dyplomie. Tom 3 nr 2, 2013.

Data aktualizacji: 15.02.2021,
Opublikowano: 15.02.2021 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewelina 10.04.2021r.

Mój brat od lat choruje. Straszna choroba, brak możliwości całkowitego wyleczenia, zanik wzroku, brak normalnego dzieciństwa u osoby zdrowo intelektualnie. Szukam lekarza, który mu pomoże, który da mu nadzieje na lepsza dalszą część życia.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej