O czym świadczy transaminaza alaninowa (ALT) powyżej normy?

Fot: Rasi Bhadramani / gettyimages.com

Wątroba jest ważnym narządem dla funkcjonowania organizmu, a jej uszkodzenie może być wcześnie wykryte dzięki badaniom laboratoryjnym. Poziom enzymów, takich jak transaminaza alaninowa (ALT), ulega podwyższeniu, kiedy dochodzi do zaburzenia funkcji hepatocytów.

U osób zdrowych poziom transaminazy alaninowej oraz innych enzymów utrzymuje się na stałym poziomie. Wszelkie odchylenia od normy powinny być interpretowane z uwzględnieniem innych wyników badań oraz występujących objawów klinicznych.

Zobacz także:

Marskość wątroby – dieta wątrobowa, polecane i zakazane produkty

Czym jest zwapnienie wątroby? Przyczyny i sposoby leczenia kalcyfikacji wątroby

Masz problemy z wątrobą? Sprawdź, co zrobić, aby poprawić jej działanie

Czym jest transaminaza alaninowa (ALT)?

Transaminaza alaninowa, a właściwie aminotransferaza alaninowa (w skrócie ALT, ALAT, AlAT), to enzym, który bierze udział w przemianach białkowych. Określenie jej poziomu w surowicy krwi jest pomocne przy diagnostyce chorób. Występuje głównie w cytoplazmie komórek wątroby (hepatocytach) i należy do grupy aminotransferaz. Ten enzym jest niezbędny do przeprowadzenia reakcji przenoszenia grupy aminowej od L-alaniny do kwasu alfa-ketoglutarowego, co skutkuje powstawaniem kwasu pirogronowego i L-glutaminowego. Transaminaza alaninowa pozwala na regenerację glukozy, którą zużywają mięśnie.

Badanie transaminazy alaninowej wykonuje się z pobranej na czczo krwi żylnej, zazwyczaj wraz z oznaczeniem innego enzymu – transaminazy asparaginowej (AST), która występuje w innych narządach (sercu, tarczycy). Wskazaniami do wykonania badań jest podejrzenie uszkodzenia lub chorób wątroby. Lekarz może zlecić pomiar transaminazy alaninowej, jeśli podczas badania wyczuje powiększoną wątrobę, zaobserwuje zażółcenie białkówek oczu lub skóry albo nadużywanie alkoholu przez pacjenta. Wynik badania jest zazwyczaj dostępny już po 24 godzinach.

Normy transaminazy alaninowej

U zdrowych osób poziom transaminazy alaninowej utrzymuje się na stałym poziomie. Jej norma wynosi <40 IU/l. Wszelkie wartości przekraczające tę liczbę są uznawane za nieprawidłowe. Pomocne w diagnostyce jest równoległe oznaczenie poziomu transaminazy asparaginowej, której norma również wynosi <40 IU/l.

Co oznacza transaminaza alaninowa przekraczająca normę?

Transaminaza ALT powyżej normy jest sygnałem świadczącym o uszkodzeniu komórek wątroby. Zazwyczaj towarzyszy jej również podwyższenie AST, badanie to jest jednak mniej specyficzne. W przypadku nieprawidłowych wartości enzymów lekarz w badaniu przedmiotowym jest w stanie wyczuć powiększoną wątrobę, która w normalnych warunkach nie wystaje spod prawego łuku żebrowego.

W chorobach przebiegających z uszkodzeniem miąższu wątroby poziom ALT jest zwykle wyższy niż AST. Do głównych schorzeń, w których obserwuje się zwiększenie tego parametru, zalicza się:

  • ostre wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, WZW B, WZW C);
  • żółtaczkę (przede wszystkim pozawątrobowa);
  • cholestazę (przede wszystkim wewnątrzwątrobowa);
  • zatrucie lekami (podwyższenie niekiedy jest działaniem niepożądanym leków, takich jak tabletki antykoncepcyjne, statyny obniżające cholesterol, leki przeciwnowotworowe);
  • hemochromatozę;
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby;
  • celiakię;
  • chorobę Wilsona.

Znaczny wzrost poziomu ALT oraz AST (>10000 IU/l) występuje zwykle w ostrym niedokrwieniu wątroby na tle niewydolności krążenia oraz w zatruciach paracetamolem.

W alkoholowym stłuszczeniu wątroby, chorobach związanych z nadużywaniem alkoholu i przewlekłych zapaleniach, w wyniku których może dojść do powstania marskości wątroby, często obserwuje się większy wzrost poziomu AST niż ALT. Transaminaza alaninowa może być wyższa niż asparaginowa, jeśli od ekspozycji na duże ilości alkoholu minęło kilka dni.

Co robić, gdy obserwuje się podwyższenie transaminazy alaninowej?

Wszelkie podwyższenie enzymów wątrobowych powyżej normy powinno skłonić do wizyty u lekarza i poszerzonej diagnostyki. Nie należy samodzielnie interpretować wyników transaminazy alaninowej. Lekarz jest w stanie ocenić stan pacjenta jedynie po uwzględnieniu współwystępujących objawów i wyników dodatkowych badań, a także po przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu informacji na temat spożywanych przez pacjenta używek oraz leków.

Już na pierwszym etapie powinno dodatkowo zostać wykonane badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne zawierające poziom bilirubiny (sprzężonej i niesprzężonej), gamma-glutamylotransferazy (GGTP) i fosfatazy zasadowej (ALP). Czasami niezbędne jest skierowanie do specjalisty hepatologa, wykonanie diagnostyki endoskopowej lub pogłębionej obrazowej. Jeśli w dalszym ciągu nie można ustalić przyczyny podwyższenia transaminazy alaninowej, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie biopsji wątroby z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego pod mikroskopem.

Zobacz film i dowiedz się więcej o budowie i chorobach wątroby:

Zobacz film: Jak zbudowana jest wątroba? Źródło: x-new

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

2. Bodnar M., Interpretacja stężenia aminotransferaz w surowicy krwi w odniesieniu do wskaźnika de Ritisa. Przydatność kliniczna na podstawie przeglądu literatury, [w:] „Przegląd Lekarski” 2019, nr 76 (4), s. 178-182.

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 10.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej