Nowotwór wątroby – jakie są jego objawy, rokowania i możliwe sposoby leczenia?

Fot: 7activestudio / stock.adobe.com

Nowotwór wątroby jest zmianą złośliwą, która rzadziej dotyka ludzi młodych, ale znacznie częściej atakuje mężczyzn. Wykrycie jej we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Nowotwory wątroby dzieli się na pierwotne i wtórne.

Nowotwory wątroby zaliczane do pierwotnych to zmiany powstające bezpośrednio z komórek wątroby lub dróg żółciowych (tzw. rak wątrobowokomórkowy). Zmiany wtórne wiążą się z przerzutami do wątroby na skutek zmian o charakterze złośliwym w innych narządach (głównie w okrężnicy i odbytnicy).

Zobacz film i sprawdź jak zbudowana jest wątroba: 

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Nowotwór wątroby – przyczyny

Wątrobę, poza zmianami o charakterze pierwotnym i przerzutami z okrężnicy lub odbytnicy, mogą również atakować komórki rakowe, których ognisko pierwotne znajduje się w płucach, piersiach, a także drogach moczowych. Wątroba generalnie jest narządem, w którym częściej występują zmiany przerzutowe, a nie zmiany pierwotne.

Narząd reaguje na styl życia człowieka. Widoczne są w niej wszelkie zmiany związane z nieodpowiednią dietą bądź nadużywaniem substancji szkodliwych, jak alkohol czy inne toksyczne środki. Jeżeli organizm odżywiany jest prawidłowo, wówczas wątroba również pracuje w sposób właściwy, a wszelkie zachodzące w niej funkcje mają prawidłowy przebieg. Jeżeli zostaje poddana działaniu substancji szkodliwych, procesy w jej obrębie zostają zakłócone.

Przyczyn nowotworu wątroby należy przede wszystkim upatrywać w przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby (typu B oraz C), które może wywołać raka wątrobokomórkowego. W przypadku zakażenia aż dwoma wirusami, ryzyko wystąpienia zmian o charakterze złośliwym jest znacznie wyższe. Dodatkowo czynnikami predysponującymi są:

  • wrodzone hepatopatie,
  • stłuszczenie wątroby, które wynika z niewłaściwej diety,
  • uszkodzenia organu, które wywołane są nadmiernym spożywaniem alkoholu i nadużywaniem nikotyny.

Dodatkowo wraz ze spożywanym jedzeniem lub wodą do organizmu człowieka mogą przedostać się tzw. toksyny sinicowe, które rozpoczynają proces uszkadzania tkanek. Niebezpieczne działanie mają także pleśń żywnościowa oraz estrogeny, czyli hormony bardzo często stosowane u kobiet.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jakie objawy wywołuje nowotwór wątroby?

W większości przypadków alarmujące symptomy (w przypadku, kiedy ognisko pierwotne znajduje się wewnątrz narządu) pojawiają się, kiedy choroba jest już w stadium zaawansowanym. Do objawów nowotworu wątroby należy zaliczyć odczuwany pod żebrami ból, który jest zlokalizowany z prawej strony. Często dolegliwościami towarzyszącymi są: gorączka, brak apetytu i stopniowa utrata wagi ciała. Charakterystyczne jest wodobrzusze, które można rozpoznać po powiększającym się obwodzie ciała. Dodatkowo diagnozowane są krwawienia z przewodu pokarmowego, obrzęki nóg i zażółcenia skóry.

Przerzuty w przypadku nowotworu wątroby powodują jedynie nasilenie wyżej wymienionych objawów – nie mają tzw. dolegliwości charakterystycznych.

Niestety wszelkie zmiany w obrębie tego narządu najczęściej wykrywane są przez przypadek. Zdarza się, iż w sytuacji, kiedy guz umiejscowiony jest na brzegu wątroby, zostaje on wykryty w trakcie badania palpacyjnego.

Nowotwór wątroby – leczenie

W przypadku zdiagnozowania złośliwej zmiany w obrębie wątroby kluczowe jest rozpoznanie etapu choroby i rodzaju guza. Niestety im większy guz, tym rokowania są gorsze. Stąd też nie należy lekceważyć diagnostyki, która, przy wcześnie wykrytym nowotworze, umożliwia jej całkowite wyleczenie niemal w 90% przypadków.

Jeżeli rak określony jest jako wątrobowokomórkowy, a rozmiary guza są małe, najlepsze efekty daje jego całkowite wycięcie. Niestety zabiegu nie można wykonać w przypadku potwierdzonej obecności przerzutów. Wówczas brana jest pod uwagę opcja przeszczepu całego organu. Niestety wątroba zupełnie nie toleruje radioterapii, co definitywnie uniemożliwia jej zastosowanie w procesie leczenia. Wykorzystywana jest natomiast chemioterapia, która podawana jest bezpośrednio do układu tętniczego wątroby.

W niektórych przypadkach leczenia nowotworu wątroby stosuje się zabiegi ostrzykiwania zmiany alkoholem bądź kriochirurgię, czyli niszczenie guza za pomocą niskiej temperatury, która może sięgać aż -180°C oraz wysokiej temperatury (tzw. termoablacji) w przedziale 65–85°C.

W sytuacji rozległych przerzutów możliwe jest niekiedy zastosowanie tylko leczenia paliatywnego.

Nowotwór wątroby – ostatnie stadium

W ostatnim stadium choroby zastosowania nie ma chemioterapia, a szanse na przeżycie są nikłe. Osoba chora odczuwa ból, ale może korzystać z nowoczesnych sposobów leczenia. Ostatnie stadium nowotworu wątroby nie oznacza natychmiastowej śmierci. Opieka paliatywna ma na celu przede wszystkim ograniczenie objawów związanych z bólem, ale możliwe jest również wprowadzenie, jeżeli dana osoba nie jest w grupie objętej przeciwwskazaniami, tzw. ablacji prądem o częstotliwości radiowej, która polega na atakowaniu zmian z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych. Metodę tę można stosować nawet w zaawansowanych stadiach choroby.

Jak wygląda przeszczep wątroby? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz tekst: Przeszczep wątroby u dziecka. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 29.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej