Nowotwór jelita grubego – jakie są objawy choroby? Czy leczenie jest skuteczne?

Fot: yodiyim / stock.adobe.com

Nowotwór jelita grubego w pierwszym stadium daje podobne objawy co choroba wrzodowa czy pęcherzyk żółciowy. Często pierwszymi symptomami są utrzymujące się bóle brzucha i wzdęcia, ale większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości przez długi czas rozwoju choroby.

Symptomy nowotworu jelita grubego bardzo często są nikłe i niespecyficzne. Podstawą zapobiegania rozwojowi choroby jest wczesna profilaktyka. Ważne jest wykrycie raka na początkowych etapach jego rozwoju. Szybkie wdrożenie leczenia oznacza znacznie lepsze rokowania.

Kto choruje na raka jelita grubego? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Kto częściej choruje na raka jelita grubego - kobiety czy mężczyźni? Źródło: 36,6

Nowotwór jelita grubego – charakterystyka

Rak jelita grubego może oznaczać nowotwór okrężnicy, esicy i odbytnicy. Ten typ zmian nowotworowych rozwija się bardzo powoli, przez wiele lat nie dając żadnych niepokojących symptomów. Zanim wystąpią dolegliwości może upłynąć aż do 10 lat, stąd tak ważne są regularne badania kontrolne. Szczególną uwagę powinny do nich przykładać osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano nowotwory, a także cierpiące na otyłość i prowadzące niezdrowy tryb życia np. nadużywające kawy, alkoholu, a nawet mocnej herbaty.

Praktyka wskazuje, że wykrywalność zmian złośliwych w obrębie jelita grubego następuje zbyt późno, aby leczenie dało dobre rokowania. Najczęściej nowotwór jelita grubego diagnozowany jest u osób powyżej 50 roku życia i dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bardzo rzadko choroba występuje u osób młodych. W większości przypadków w zmiany nowotworowe przekształcają się polipy, czyli łagodne gruczolaki, które tworzą się na ścianach jelita.

Zobacz także: Polipy jelita grubego mogą przekształcić się w raka – objawy, przyczyny, leczenie

Jakie objawy wywołuje nowotwór jelita grubego?

Mimo że nowotwór jelita grubego nie daje początkowo charakterystycznych objawów, należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas. W większości przypadków zmiany o charakterze złośliwym objawiają się:

  • zaparciami, ponieważ rozrastające się polipy powodują zmniejszenie światła jelita, a w jego zaawansowanych stadiach może dojść do zupełnej niedrożności,
  • zaburzeniami lub zmianami w trybie wypróżnień,
  • przewlekłymi biegunkami,
  • bólami zlokalizowanymi w dolnej części brzucha, które promieniują do pleców, mogą im towarzyszyć nudności i wymioty, a także trudności w przełykaniu,
  • uczuciem niepełnego wypróżnienia się,
  • krwawieniami z odbytu – widoczne mogą być ślady krwi na papierze toaletowym, czego przyczyną są pęknięcia guzków.

W niektórych przypadkach wraz z rozwojem choroby pojawia się anemia.

Na czym polega kolonoskopia, która skutecznie wykrywa wszystkie zmiany w jelicie grubym:

Zobacz film: Jak wygląda kolonoskopia? Źródło: 36,6

Nowotwór jelita grubego – rokowania i leczenie

Rokowania w przypadku nowotworu jelita grubego uzależnione są od stadium rozwoju choroby. Kluczową zmienną przy próbie ich określenia jest czas. Osoby, u których wcześnie zdiagnozowano raka, mają lepsze rokowania ze względu na możliwość wdrożenia leczenia. Niestety przy rozsianej formie choroby, z wieloma przerzutami, szanse na całkowite wyleczenie, mimo postępu medycyny, są niewielkie.

W przypadku raka odbytnicy, czyli nowotworu dolnego odcinka jelita grubego, leczenie opiera się na tzw. terapii skojarzonej. Polega ona na początkowym napromieniowaniu zmiany, a następnie na jej zoperowaniu. Rak odbytu, który jest rzadszą formą zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego, leczony jest za pomocą chemioterapii i radioterapii.

Obecnie terapia nowotworów opiera się też na stosowaniu leków nowej generacji, które opóźniają powstawanie kolejnych chorych komórek i są w stanie przedłużyć życie, nawet w zaawansowanym stadium raka. Chemioterapię stosuje się zarówno przed operacją wycięcia zmiany (wówczas ma doprowadzić do zmniejszenia guza), jak i po jej wykonaniu, aby unicestwić pozostałe w organizmie komórki rakowe. Jest podstawą terapii także w przypadku przerzutów.

Obecnie najnowszym rodzajem walki z nowotworem jelita grubego jest leczenie skojarzone z przeciwciałami, czyli łączne podawanie chemioterapii i przeciwciał, które działają tylko na komórki nowotworowe.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Nowotwór jelita grubego – czy można mu zapobiec?

Ryzyko wystąpienia choroby można ograniczyć, prowadząc zdrowy tryb życia. Nowotwór atakuje szczególnie osoby otyłe, które mają mało ruchu. Wskazana jest bogata w owoce i warzywa dieta. Błonnik w nich zawarty przyspiesza tzw. pasaż jelitowy, ale jednocześnie neutralizuje kwasy żółciowe. Niewskazane jest natomiast spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych. Nadmiar cholesterolu zwiększa ryzyko nowotworu jelita grubego.

Zobacz także: Wczesne objawy raka jelita grubego - rozpoznawanie i rozwój choroby

Nie należy też nadużywać kawy, herbaty czy alkoholu. Coraz więcej lekarzy ostrzega przed zbyt częstym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ważna jest profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie polipów w jelicie grubym, a w konsekwencji ich usunięcie, które jest możliwe w trakcie kolonoskopii. W diagnostyce wykorzystuje się też badanie jelita per rectum, wlew kontrastowy, anoskopię czy rektoskopię.

Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej