Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Poziom cukru mierzony w osoczu krwi przekraczający w dwóch badaniach na czczo 125 miligramów na decylitr oznacza cukrzycę. Dalsza diagnostyka opiera się na wykonaniu testu obciążenia glukozą. Normy poziomu cukru we krwi dla tego badania wynoszą do 140 miligramów na decylitr po 2 godzinach.

Glukometr to przyrząd, dzięki któremu szybko, bo już w kilkadziesiąt sekund, można zmierzyć poziom cukru we krwi. Ceny glukometrów wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. w zależności od ilości funkcji urządzenia. Glukometr można też dostać za darmo u diabetologa lub w aptece na podstawie recepty na paski do glukometru.

Normy poziomu cukru we krwi na czczo i po posiłku

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w 2016 roku ustaliło normy poziomu cukru we krwi dla poszczególnych grup wiekowych.

  • U zdrowych osób dorosłych poziom cukru na czczo powinien mieścić się w granicach od 70 do 99 miligramów na decylitr, a w 2 godziny po posiłku poziom cukru nie powinien przekroczyć 140 miligramów na decylitr.
  • Prawidłowy poziom cukru u dzieci na czczo to od 70 do 100 miligramów na decylitr, a po jedzeniu od 70 do 140 miligramów na decylitr. Inny wynik może oznaczać cukrzycę. Niski poziom cukru u noworodka po porodzie jest stanem fizjologicznym i zwykle mija w ciągu kilku godzin. Na hipoglikemię, czyli niedocukrzenie, narażone są noworodki urodzone przez matki z cukrzycą ciążową, gdy zachodzi konflikt serologiczny oraz dzieci z wrodzonymi chorobami metabolicznymi.

Jak często badasz poziom glukozy we krwi?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


  • Norma poziomu cukru we krwi u osób starszych po 70. roku życia, u diabetyków chorujących od przeszło 20 lat i u osób po udarze mózgu lub zawale serca to od 80 do 140 miligramów na decylitr na czczo i poniżej 180 miligramów na decylitr 2 godziny po posiłku.
  • Prawidłowy poziomu cukru w ciąży w badaniu przeprowadzonym na czczo nie powinien przekroczyć normy od 70 do 90 miligramów na decylitr. Niski poziom cukru w ciąży może oznaczać cukrzycę i skutkować hipoglikemią, czyli niedocukrzeniem. Stan ten jest szczególnie groźny dla ciężarnych i może skutkować wadami płodu, a nawet śpiączką lub zgonem matki.

Niski poziom cukru po jedzeniu u wszystkich grup może sugerować cukrzycę typu 2 i wymaga wykonania krzywej cukrowej, czyli testu tolerancji glukozy. Przeprowadzenie badania jest wskazane także w przypadkach, gdy poziom cukru we krwi w dwóch pomiarach na czczo mieści się w przedziale od 100 do 125 miligramów na decylitr.

Zobacz film: Cukrzyca typu 1 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Prawidłowy poziom cukru we krwi w teście tolerancji glukozy

Test tolerancji glukozy, inaczej krzywą cukrową lub test obciążenia glukozą, wykonuje się, gdy wyniki badań przeprowadzonych na czczo pozostawiają wątpliwości oraz u kobiet w ciąży między 24. a 28. tygodniem od zapłodnienia.

Pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo, a następnie podaje 75 gramów glukozy. Drugą próbkę, której wyniki określają tolerancję glukozy, pobiera się dwie godziny później.

Kobiety w ciąży przechodzą test tolerancji glukozy na zasadach określonych przez lekarza prowadzącego ciążę lub diabetologa i mają inne normy niż pozostali badani.

Tabela poziomu cukru we krwi dla zdrowych osób dorosłych przeprowadzających test obciążenia 75 gramami glukozy przedstawia się następująco:

Nawa badania

Normy

poziom cukru we krwi na czczo

od 70 do 99 miligramów na decylitr

poziom cukru we krwi po 2 godzinach testu

poniżej 140 miligramów na decylitr – wynik prawidłowy

od 140 do 199 miligramów na decylitr – nieprawidłowa tolerancja glukozy

powyżej 200 miligramów na decylitr – cukrzyca

Przed testem tolerancji glukozy badany nie powinien ograniczać ilości spożywanych węglowodanów. Test wykonuje się u osoby będącej na czczo, wypoczętej, która przespała całą noc. W trakcie dwóch godzin od podania glukozy do pobrania kolejnej próbki badany powinien zostać w miejscu wykonywania testu i spędzić ten czas w spoczynku.

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Jak obniżyć poziom cukru i jak podnieść niski poziom cukru – metody

Zarówno wysoki, jak i niski poziom cukru we krwi po jedzeniu jest szkodliwy i wymaga uregulowania. Prawidłowy poziom cukru u cukrzyka jest taki sam, jak w przypadku zdrowych osób, a więc powinien mieścić się w granicach od 70 do 99 miligramów na decylitr.

Jak obniżyć poziom cukru bez stosowania leków i insuliny? Jest to możliwe dzięki stosowaniu diety cukrzycowej. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą polegać na insulinie.

Dieta cukrzycowa pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi dzięki produktom o zawartości cukrów złożonych i z niskim indeksem glikemicznym. Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków – bez dodatku tłuszczu i dodatkowego cukru. Dieta cukrzycowa zakłada również ograniczenie tłuszczów zwierzęcych. Produkty regulujące poziom cukru we krwi to m.in. produkty wieloziarniste, grube kasze, świeże warzywa z małą zawartością skrobi a najlepiej bez niej, chude mleko i jego przetwory.

Częstym problemem w cukrzycy jest niski poziom cukru, który może mieć poważne konsekwencje. Za niski poziom cukru oznacza hipoglikemię. Objawy niskiego poziomu cukru to m.in. niepokój, problemy z koncentracją i splątanie, drgawki, przyspieszona akcja serca, zlewne poty i silny głód. Przyczyny niskiego poziomu cukru we krwi to np.:

  • zbyt duża dawka insuliny,
  • za mały posiłek lub zbyt długa przerwa między posiłkami,
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Także stres obniża poziom cukru we krwi. W takich wypadkach należy szybko podnieść poziom cukru we krwi. Można to zrobić, podając osobie niedocukrzonej słodki napój, a jeśli nastąpi utrata przytomności – glukagon domięśniowo.

Negatywny wpływ na zdrowie ma też podwyższony poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia. Na obniżenie poziomu cukru we krwi długofalowo pozwala dieta cukrzycowa oraz stosowanie leków na cukrzycę. Doraźnie obniżenia poziomu cukru dokonuje się poprzez wstrzyknięcie insuliny.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.03.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 09.05.2019r.

Stres powoduje wyrzut kortyzolu, więc następuje wzrost poziomu cukru we krwi.

Adam 28.01.2019r.

Stres obniza poziom cukru? Serio? A nie na odwrot?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej