Nobel z medycyny przyznany! Kto i za co został uhonorowany w tym roku?

Fot: Royalty-free / gettyimages.com

Komitet Noblowski ogłosił, że w tym roku Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny trafi do trzech badaczy. Komitet postanowił ich uhonorować za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu i adaptowania się do jego zmian. 

Nagrodę Nobla z medycyny lub fizjologii w 2019 roku otrzymali trzej badacze: William G. Kaelin Jr., sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza. Komitet Noblowski postanowił ich nagrodzić za odkrycie procesów wykrywania i dostosowywania się przez komórki do dostępności tlenu. Mechanizm ten pozwala orgazmowi człowieka dostosowywać metabolizm do zmieniających się warunków zewnętrznych. Odkrycie miało fundamentalne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń, a także utorowało drogę nowym, obiecującym metodom walki z anemią, rakiem oraz wieloma innymi chorobami.

Za swoje odkrycie badacze otrzymają do podziału 9 mln koron szwedzkich.

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku. Komitet Noblowski wyróżnia nią osoby, które w szczególny sposób przysłużyły się dla fizjologi i medycyny, chemii, fizyki, literatury oraz pokoju na świecie. W ostatniej dekadzie tylko dwa razy Nagroda Nobla trafiła do jednego badacza (w 2010 i 2016). W pozostałych przypadkach była dzielona - najczęściej między trójkę uczonych.

Co to oznacza w praktyce? Tlen jest niezbędny do życia. W czasie reakcji utleniania, która zachodzi w komórkach, powstaje energia, przede wszystkim w formie ATP, czyli bardzo wysokoenergetycznego związku. Pozyskana w ten sposób energia jest niezbędna do przeprowadzenia podstawowych procesów życiowych, w tym m.in.: utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, czy poruszania się. Mechanizm dostosowywania się do zmieniających się warunków możemy zaobserwować, np. podczas wyprawy w góry. Na dużych wysokościach często brakuje nam tlenu, aby temu zaradzić, nerki zaczynają wytwarzać hormon erytropoetynę, który zwiększa produkcję czerwonych krwinek i dotlenienie komórek znacznie się poprawia. Tak organizm chroni się niedotlenieniem.

Mechanizm, za który trójka badaczy została odznaczona Nagrodą Nobla, pozwolił lekarzom zrozumieć, jak zachowują się również komórki nowotworowe. One także – do dalszego rozwoju – potrzebują tlenu. Kiedy zaczyna im go brakować, rozrastają się, tworzą oddzielny krwiobieg i „pobierają” tlen z okolicznych komórek. Znajomość tego mechanizmu pozwoliła lekarzom stworzyć takie metody leczenia, które potrafią ograniczyć dopływ tlenu i zatrzymać rozrost groźnych komórek.

Jak nowoczesna technologa wspiera medycynę? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak nowoczesna technologa wspiera medycynę? Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 07.10.2019,
Opublikowano: 07.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej