Nigdy nie jest za późno, by uchronić się przed udarem

Terry Vine/x-news

Czy wiesz, że zmiana stylu życia, nawet w średnim wieku uchroni cię przed udarem? Tak wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Co dokładnie oznacza zmiana stylu życia?

Zmiana stylu życia chroni przed udarem

Stwierdziliśmy, że zmiana trybu życia na zdrowy, nawet w wieku 50 lat, może zapobiegać udarom mózgu

– poinformował dr Goodarz Danaei, autor badań i profesor Bernard Lown w Harvard TH Chan School w Bostonie. Jak dodaje naukowiec, kobiety w średnim wieku, które rzeczywiście wprowadziły zmiany w swoich codziennych przyzwyczajeniach, zmniejszyły tym samym ryzyko udaru o prawie jedną czwartą, a udar niedokrwienny, najczęstszy rodzaj udaru, o ponad jedną trzecią.

Kobiety mają częściej udar niż mężczyźni

Według wszelkich statystyk, u kobiet częściej niż u mężczyzn dochodzi do udaru i gorzej z tego wychodzą. Częściej też umierają z powodu udaru. Średni wiek, w którym kobiety doznają pierwszego udaru wynosi 75 lat. Na tej podstawie amerykańscy naukowcy wysnuli teorię, iż dokonanie pewnych zmian w stylu życia, nawet w średnim wieku może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet.

Co oznacza zmiana stylu życiu?

Badacze przeanalizowali dane aż 60 tys. kobiet. Średnia wieku badanych to 52 lata. Naukowcy swoje obserwacje kontynuowali przez 26 lat. W swoich analizach brali pod uwagę to, czy rzucenie palenia oraz umiarkowana aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru. Według badań uczonych z Harvard TH Chan School w Bostonie, by zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, należy przestać palić papierosy, ćwiczyć, utrzymywać prawidłową masę ciała. Te trzy czynniki obniżają ryzyko wystąpienia udaru całkowitego aż o 25 proc. i o 36 proc. udaru niedokrwiennego.

Bardzo istotna jest też zdrowa i zbilansowana dieta. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić większą ilość ryb, orzechów, owoców i warzyw, więcej produktów pełnoziarnistych, mniej czerwonego mięsa oraz mniej alkoholu. Trwałe modyfikacje diety zmniejszają ryzyko udaru całkowitego o 23 proc.

Czym jest udar?

Udar mózgu to efekt zaburzeń ukrwienia mózgu, jest stanem zagrażającym życiu. Wywołuje go zablokowanie albo uszkodzenie naczyń krwionośnych mózgu.

Udar mózgu może być:

  • niedokrwienny – oznacza nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Występuje znacznie częściej niż udar krwotoczny (w ok. 85 proc. przypadków)
  • krwotoczny – spowodowany jest pęknięciem tętnicy i wylewem krwi do otaczających tkanek. Jeżeli do krwawienia doszło pod pajęczynówką (jedną z trzech opon mózgowo-rdzeniowych), stwierdza się wylew podpajęczynówkowy – jest on przyczyną ok. 5 proc. wszystkich udarów (zarówno niedokrwiennych, jak i krwotocznych). Wylew krwotoczny może być również śródmózgowy.
  • Zobacz film: Neurolog Magdalena Podbrożna w studiu Dzień Dobry TVN o tym. czym jest udar.

źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.04.2020,
Opublikowano: 14.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej