Nieżyt żołądka – przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia żołądka

Fot: Eva-Katalin / gettyimages.com

Nieżyt żołądka w nomenklaturze medycznej znany jest jako zapalenie błony śluzowej żołądka. Stan ten charakteryzuje się uszkodzeniem błony śluzowej żołądka działaniem rozmaitych czynników etiologicznych, które odpowiadają za wywołanie reakcji zapalnej.

Nieżyt żołądka uważany jest za często występującą przypadłość, która może być wywołana działaniem silnego czynnika stresogennego, nieprawidłową dietą, nieumiarkowaniem w stosowaniu używek, działaniem leków czy drobnoustrojów chorobotwórczych oraz konsekwencją innej choroby. Ze względu na przewlekły charakter może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. Rozpoznanie opiera się głównie na wywiadzie, badaniu przedmiotowym, histopatologicznym i endoskopowym.

Co to jest nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka lub zapalenie żołądka. Dochodzi w nim do powstania zmian zapalnych w śluzówce żołądka o różnym obrazie klinicznym i mikroskopowym, wywołanych różnymi czynnikami sprawczymi. Rozróżnia się:

  • ostry nieżyt żołądka

Wywołany jest głównie przez długotrwałe stosowanie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), nadużywanie alkoholu, uraz mechaniczny lub silny i długotrwały stres. Rozwija się w przebiegu posocznicy czy mocznicy. Ostry nieżyt żołądka jest częstą konsekwencją zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zazwyczaj kilka dni. Dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez śluzówkę i przerwania bariery śluzówkowej.

  • przewlekły nieżyt żołądka

Szacuje się, że dotyczy nawet połowy populacji osób w wieku powyżej 50. lat. Za jego najczęstszą przyczynę uważa się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Ocenia się, że odpowiada ona za 80–90% infekcyjnych zapaleń błony śluzowej żołądka. Odsetek zakażeń w populacji zwiększa się o 10 w każdej dekadzie życia. Ponadto przewlekły nieżyt żołądka może być wywołany przeciwciałami skierowanymi przeciwko komórkom okładzinowym i czynnikowi wewnętrznemu (zapalenie o podłożu autoimmunologicznym lub przez treść żółciową cofającą się do żołądka). Może występować w przebiegu zapalenia tarczycy typu Hashimoto, zespołu Sjögrena i reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyróżnia się dwie postacie przewlekłego zapalenia żołądka: niezanikowe z towarzyszącym wrzodem dwunastnicy i zanikowy nieżyt żołądka z towarzyszącym wrzodem lub rakiem żołądka.

Nieżyt żołądka – objawy i powikłania

Zapalenie żołądka manifestuje się kompleksem tzw. objawów dyspeptycznych, które są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się do lekarza. Pojawiają się zwłaszcza: ból nadbrzusza, nudności, pieczenie w okolicy zamostkowej, wzdęcia, odbijania o kwaśnej treści, uczucie pełności w brzuchu, wymioty, gorączka, utrata łaknienia, biegunka, bolesność i krwistoczerwone zabarwienie języka czy objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia snu, drętwienia, parestezje i ataksja.

W przewlekłej postaci choroby może się pojawić niedokrwistość megaloblastyczna, w konsekwencji której może się rozwinąć makrocytoza, czyli stan, w którym wielkość czerwonych krwinek przewyższa górną granicę normy, oraz hiperchromia, czyli tzw. niedobarwialność – stan charakteryzujący się zmniejszonym wybarwieniem krwinek na skutek spadku hemoglobiny. Zdarza się także sideropenia, czyli obniżony poziom żelaza we krwi. Nieżyt błony śluzowej żołądka może doprowadzić do krwotoku i wstrząsu, a niekiedy predysponuje do nowotworzenia.

Dieta na nieżyt żołądka

Jednym z głównych elementów leczenia nieżytu żołądka jest dieta. Zalecenia obejmują w pierwszej kolejności zmniejszenie wielkości posiłków i spożywanie ich regularnie (maksymalnie 5, co 2–3 godziny). Należy jeść w spokoju, miłej atmosferze i bez pośpiechu. Z jadłospisu trzeba wykluczyć alkohol, napoje gazowane, kawę, czekoladę, mocną herbatę, ostre przyprawy oraz tłuste, bardzo gorące i smażone dania. Ponadto należy unikać produktów bogato tłuszczowych, takich jak niektóre wędliny, wieprzowina czy baranina. Warto rozważyć ograniczenie soli w jadłospisie. Najlepiej stosować dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających czynność wydzielniczą żołądka.

Nieżyt żołądka – leczenie naturalne

Warto także sięgnąć po zioła na nieżyt żołądka o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia żołądka, osłaniające zmienioną chorobowo błonę śluzową, regulujące procesy pokarmowe i wydzielanie soków trawiennych, uspokajające i przyspieszające gojenie. Należą do nich zwłaszcza: rumianek, nagietek, mięta pieprzowa, siemię lniane, liść babki zwyczajnej i kłącze pięciornika.

Jak leczyć nieżyt żołądka?

Jeśli za nieżyt jelitowo-żołądkowy odpowiada czynnik drażniący (np. leki), należy ograniczyć jego działanie. Gdy czynnikiem etiologicznym jest infekcja H. pylori, konieczna jest farmakoterapia (zalecana jest skojarzona terapia eradykacyjna). Najczęściej stosowana jest terapia trójlekowa oparta na podawaniu 2 antybiotyków (klarytromycyny lub amoksycyliny z metronidazolem) i inhibitora pompy protonowej. Należy także prowadzić suplementację witaminą B12 i żelazem. Chorym podawane są środki neutralizujące kwaśną treść żołądkową (preparaty magnezu i glinu), leki hamujące wydzielanie kwasu solnego (inhibitory pompy protonowej i blokery receptorów dla histaminy 2) i leki prokinetyczne. W sporadycznych przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia chirurgicznego.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Gonciarz M., Gonciarz Z., Kompendium gastroenterologiczne, Poznań, Termedia Wydawnictwa Medyczne, 2011.

2. Biernat M., Gościniak G., Helicobacter Species in Digestive Tract in Humans, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15(1), s. 113–120.

3. Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Lublin, Czelej, 2012.

4. Grzywińska U., Dobrowolska-Zachwieja A., Linke K., Zapalenie błony śluzowej żołądka – podział, etiologia, objawy kliniczne, „Nowiny Lekarskie”, 2007, 76(5), s. 426–429.

5. Rowicka G., Czajka M., Znaczenie diety w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, „Medycyna Rodzinna”, 2011, 1, s. 15–18.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 26.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej