Nietolerancja glukozy – czy daje objawy? Jakie badania wykonać?

Fot. Sebastian Gorczowski / Getty Images

Nietolerancja glukozy nie wymaga leczenia farmakologicznego. Pomaga wprowadzenie modyfikacji stylu życia w postaci aktywności fizycznej i właściwej diety. Jest to bardzo istotne, ponieważ nietolerancja glukozy prowadzi do rozwoju cukrzycy.

Nietolerancja glukozy to stan przedcukrzycowy. Nie jest to więc cukrzyca, jednak stan, w którym konieczne jest wdrożenie właściwego trybu życia, czyli odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Dzięki szybkim działaniom profilaktycznym możliwe jest powstrzymanie rozwoju cukrzycy typu 2. Nietolerancja glukozy charakteryzuje się osłabioną zdolnością do metabolizowania glukozy. Inaczej określana jest jako nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli objawia się nieprawidłowym wynikiem glukozy na czczo, jednak nieosiągającym jeszcze wartości skłaniających do rozpoznania cukrzycy, ani niepowodującym zmian narządowych i powikłań typowych dla cukrzycy.

Nietolerancja glukozy – objawy

Nietolerancja glukozy nie zawsze daje objawy kliniczne. Czasami pojawiają się nadmierna senność, osłabienie, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, zaciemnienie skóry na łokciach, kolanach, w pachach, na karku, co określane jest jako rogowacenie ciemne. Wyraźne objawy, jak np. zaburzenia widzenia czy upośledzenie funkcji nerek, towarzyszą już zmianom cukrzycowym. Dlatego też pierwsze objawy związane z nietolerancją glukozy są lekceważone. Niestety wiele zmian naczyniowych niedających wyraźnych objawów może już pojawić się we wczesnych fazach nietolerancji glukozy. Konieczne jest więc regularne wykonywanie badań poziomu glukozy we krwi na czczo. Badania powinny być wykonywane raz do roku, szczególnie u osób z grupy ryzyka, czyli z nadwagą i otyłością, nieprawidłowo się odżywiających (dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce i cukry proste), nieuprawiających żadnej aktywności fizycznej, z zaburzeniami poziomu lipidów we krwi, a także predysponowanych rodzinnie do rozwoju cukrzycy. Najczęściej pierwszym symptomem wskazującym na nietolerancję glukozy jest nieprawidłowy poziom glukozy na czczo.

Jak rozpoznać nietolerancję glukozy?

Rozpoznanie stanu przedcukrzycowego nie różni się niczym od diagnostyki cukrzycy. Badania przesiewowe w kierunku nietolerancji glukozy wykonuje się co 3 lata u każdego powyżej 45. roku życia. Jednak jak wspomniano wcześniej, u osób z grup ryzyka rozwoju cukrzycy warto wykonywać badania co roku. Pierwszym badaniem wykonywanym celem rozpoznania glukozy jest sprawdzenie poziomu glukozy na czczo, czyli po 8 godzinach od ostatniego posiłku. Dalsze postępowanie uzależnione jest od wyniku:

  • poziom glukozy na czczo wynosi <100 mg/dl – wynik prawidłowy, kontrolne badanie za rok lub za 3 lata, w zależności od czynników ryzyka,
  • poziom glukozy na czczo wynosi >125 mg/dl – wynik nieprawidłowy, należy ponownie wykonać badanie, by potwierdzić poziom glukozy we krwi. Jeśli w drugim badaniu poziom glukozy również wynosi >125 mg/dl, obliguje to do rozpoznania cukrzycy. Jeśli w drugim badaniu wynik wynosi 100–125 mg/dl, konieczne jest wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy,
  • poziom glukozy na czczo wynosi 100–125 mg/dl – nieprawidłowa glikemia na czczo, należy wykonać doustny test tolerancji glukozy.

Doustny test tolerancji glukozy polega na pobraniu próbki krwi żylnej na czczo. Następnie badany wypija 75 g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody. Po dwóch godzinach ponownie pobiera się krew, a wyniki interpretuje następująco:

  • poziom glukozy po 2 godzinach >200 mg/dl – cukrzyca,
  • poziom glukozy po 2 godzinach 140–199 mg/dl – nietolerancja glukozy,
  • poziom glukozy po 2 godzinach <140 mg/dl – nieprawidłowy poziom glukozy na czczo.

Stąd rozpoznanie nietolerancji glukozy następuje wtedy, gdy po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku poziomu glukozy na czczo, wykona się doustny test tolerancji glukozy, który potwierdzi jej nietolerancję. Doustny test tolerancji glukozy wykonuje się również w ciąży, ponieważ nietolerancja glukozy w ciąży czy cukrzyca ciążowa to stany niebezpieczne dla kobiety w ciąży i płodu.

Zobaczcie, co charakteryzuje cukrzycę ciążową:

Zobacz film: Badanie glukozy w ciąży. Źródło: 36,6

Dlaczego konieczne jest wczesne uchwycenie nietolerancji glukozy?

Nietolerancja glukozy świadczy o dysfunkcji komórek beta w trzustce, które odpowiedzialne są za wydzielanie insuliny. Jest to stan bezpośrednio poprzedzający cukrzycę, która jest bardzo niebezpieczną chorobą. Mimo iż nietolerancja glukozy nie daje objawów, to jednak zaburzenia metabolizmu węglowodanów wywierają negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Nietolerancja glukozy powoduje o 70% wzrost ryzyka na wystąpienie tego typu chorób serca. Aktywne leczenie niefarmakologiczne, czyli wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom, które są nieodwracalne.

Leczenie nietolerancji glukozy

Aby zredukować ryzyko cukrzycy i powikłań sercowo-naczyniowych stanu przedcukrzycowego, konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań od razu po rozpoznaniu nietolerancji glukozy. Najważniejsza jest modyfikacja stylu życia, stosowanie diety o obniżonej kaloryczności i redukcja masy ciała. Ważne jest podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na uwrażliwienie tkanek na działanie insuliny. Tym samym bardzo dobrze wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Niestety bardzo dużo osób nie jest w stanie wprowadzić ani odpowiedniej diety, ani aktywności fizycznej. W związku z tym czasami lekarz jest zmuszony wdrożyć leczenie za pomocą metforminy.

Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 18.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej