Nieszczelne jelita – objawy, test buraka, dieta i leczenie

Fot: ChrisChrisW/ gettyimages.com

Nieszczelne jelita, czyli zespół jelita przesiąkliwego, to schorzenie prowadzące do wielu dolegliwości. Powoduje alergie pokarmowe, bóle stawów, choroby tarczycy, a nawet choroby autoimmunologiczne. Przyczyną jest przenikanie przez ścianki jelita bakterii, niestrawionych cząstek pokarmu czy glutenu.

Nieszczelne jelita to schorzenie nazywane syndromem nieszczelnego lub cieknącego jelita. Jest to patologia powszechna, ale diagnozowana bardzo rzadko. Przyczyną są niespecyficzne objawy, które wynikają ze stanów zapalnych toczących się jednocześnie w wielu narządach. Nieszczelne jelita u dziecka lub u osoby dorosłej mogą objawiać się m.in. problemami skórnymi, alergiami pokarmowymi, bezsennością, zgagą czy bólami stawów. Nieszczelne jelita powodują przenikanie do krwiobiegu toksyn, szkodliwych produktów przemiany materii czy patogenów.

Zespół nieszczelnego jelita

Zespół nieszczelnego jelita to schorzenie, które coraz częściej jest prawidłowo diagnozowane. Obecnie z dolegliwościami związanymi z nieszczelnością jelit borykają się miliony ludzi na całym świecie. Do rozwoju schorzenia dochodzi w wyniku zaburzeń funkcji wyściółki jelita cienkiego. Błona śluzowa jelita cienkiego odpowiada za wchłanianie witamin i minerałów dostarczanych z posiłkami. Poprzez pory znajdujące się między komórkami śluzówki do krwiobiegu absorbowane są określonej wielkości produkty przemiany materii.

Pierwszym etapem zespołu nieszczelnego jelita jest stan zapalny i podrażnienie jelita cienkiego. W efekcie dochodzi do osłabienia błony śluzowej, przez co pory między komórkami zwiększają się. Powoduje to przenikanie do krwiobiegu molekuł i toksyn, które w prawidłowo funkcjonującym organizmie powinny zostać wydalone. Przez uszkodzone ścianki jelita przedostają się m.in. grzyby, bakterie, pasożyty, toksyczne produkty przemiany materii oraz następuje zwiększona ekspozycja na składniki pokarmowe.

Organizm traktuje takie cząstki jako obce i zaczyna wytwarzać przeciwko nim przeciwciała. W efekcie dochodzi do rozwoju chorób autoimmunologicznych oraz alergii pokarmowych. Ciągła stymulacja układu immunologicznego sprawia, że komórki odpornościowe zaczynają atakować kolejne narządy i tkanki. Dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego, dającego różnorodne objawy.

Jelita można przebadać w nowoczesny sposób za pomocą specjalnej kamery w kapsułce. Na czym polega zabieg?

Zobacz film; Badanie jelit za pomocą kamery w kapsułce. Źródło: 36,6

Nieszczelne jelita – objawy

Nieszczelne jelita dają niespecyficzne objawy, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy. Oznaki, które mogą wskazywać na zespół nieszczelnego jelita, to:

  • układ pokarmowy – wzdęcia, zaparcia lub biegunki, nudności, bóle brzucha, alergie pokarmowe, zgaga, refluks,
  • układ nerwowy – bezsenność, przewlekłe zmęczenie, zmiany nastroju, zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • pozostałe objawy – chroniczny katar, zapalenie zatok, zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, gorączka, zapalenie dróg moczowych, światłowstręt, swędzenie i łzawienie oczu, bóle głowy i stawów.

Zespół nieszczelnego jelita bardzo często występuje razem z innymi chorobami, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatością jelita grubego, chorobami tarczycy, zapaleniem naczyń, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Nieszczelne jelita – test buraka i inne metody diagnostyczne

Zespół nieszczelnego jelita we współczesnej medycynie nie jest uznawany za chorobę, dlatego nie ma go w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych i nie ma badań, które pozwoliłyby go wykryć. Istnieją jednak metody, które ułatwiają odkrycie nieszczelności jelit:

  • oznaczenie poziomu endotoksyny LPS – jest to toksyna, którą produkują bakterie jelitowe. Przy nieszczelnych jelitach przedostaje się z jelita do krwi, powodując przewlekły stan zapalny. Wysokie stężenie LPS wskazuje na rozszczelnienie bariery jelitowej,
  • oznaczenie poziomu zonuliny – zonulina jest białkiem produkowanym przez niektóre substancje. Powoduje rozszczelnienie połączeń ścisłych między komórkami nabłonka jelita cienkiego, co zwiększa jego przepuszczalność. Im wyższy poziom zonuliny, tym bardziej nieszczelne są jelita,
  • testy nietolerancji pokarmowych – zwiększona przepuszczalność jelit może być jedną z przyczyn alergii pokarmowych. Jest to efektem przenikania do krwi zbyt dużych cząstek, które traktowane są jak antygeny. W efekcie rozwija się nietolerancja pokarmowa lub utajona alergia na niektóre składniki.

Jednym z naturalnych sposobów na sprawdzenie szczelności jelit jest test buraka. Pojawienie się po spożyciu buraków czerwono lub różowo zabarwionego moczu ma świadczyć o nieszczelności jelit. Jednak nie jest to metoda wiarygodna, ponieważ zmiana koloru moczu związana jest z pH moczu – barwniki zawarte w burakach (betaniny) barwią na czerwono tylko mocz o odczynie kwaśnym. Bardzo często czerwony mocz po spożyciu soku z buraków występuje u osób, które mają niedobory żelaza.

Nieszczelne jelita a dieta

Nie ma leków na nieszczelność jelita, ponieważ nie jest to uznana jednostka chorobowa. Zalecane jest stosowanie probiotyków, które przywracają równowagę flory bakteryjnej jelit. Z diety należy wyeliminować produkty niekorzystnie wpływające na jelita, czyli gluten, alkohol i cukier. Negatywnie na florę bakteryjną działa także mleko krowie.

Zobaczcie na filmie jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej