Nieswoiste zapalne choroby jelit. Co przyczynia się do ich rozwoju i czy można je skutecznie leczyć?

Fot: kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 11

Jelita bardzo często nazywane są naszym drugim mózgiem. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady, bo od ich stanu, a przede wszystkim bakterii, które w nich żyją, zależy bardzo dużo. Mają one wpływ nie tylko na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także samopoczucie. To właśnie w jelitach wytwarzana jest serotonina – hormon odpowiedzialny za dobry humor. Zatem, kiedy jelita chorują – cierpi cały organizm. Specyficznym rodzajem zmian w jelitach są nieswoiste zapalne choroby jelit. Skąd się biorą i co trzeba o nich wiedzieć?

Nieswoiste choroby jelit to grupa schorzeń do których zalicza się zazwyczaj trzy jednostki chorobowe:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna;
  • mikroskopowe zapalenie jelita grubego (jako jedyne jest w pełni uleczalne).

Choroby te mają najprawdopodobniej podłoże autoimmunologiczne. Co aktywuje chorobę? Na to pytanie nauka nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że czynnikiem aktywującym rozwój choroby może być styl życia (częste sięganie po używki – papierosy i alkohol) oraz stres.

Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego najbardziej charakterystycznym objawem jest biegunka z domieszką krwi. U pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna obserwuje się przede wszystkim:

  • biegunki;
  • zaparcia;
  • spadek masy ciała;
  • osłabienie;

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego zazwyczaj ma bardzo łagodny przebieg. Choroba może wywoływać wodniste biegunki, kolkowe bóle brzucha oraz spadek masy ciała. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich jest całkowicie uleczalna.

Zobacz film, z którego dowiesz się, jak wygląda diagnozowanie i leczenie takich chorób:

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie ? Źródło: 36,6.

Nieswoiste choroby jelit – jak wygląda diagnoza?

Mimo że dolegliwości wydają się bardzo charakterystyczne, to postawienie diagnozy wcale nie jest takie proste. O ile u pacjentów z podejrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita diagnoza jest znacznie szybsza, to sytuacja gorzej wygląda u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Dlaczego? Dolegliwości bardzo rzadko występują jednocześnie, część z nich ustępuje po przyjęciu leków przeciwbiegunkowych czy przeciwbólowych, dlatego też pacjenci trafiają do specjalisty stosunkowo późno. Zdarza się, że od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija nawet pięć lat.

Bardzo często chorych leczy się objawowo i nawet jeśli lekarz zdecyduje się wykonać kolonoskopię, to wynik badania wcale nie potwierdza, że w jelitach toczy się stan zapalny. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna zmiany mogą się pojawić w każdej części układu pokarmowego, np. w jelicie cienkim. Aby je obejrzeć potrzebne są odpowiednie narzędzia, a takimi dysponują tylko nieliczne ośrodki w Polsce. Prostszym rozwiązaniem mogłoby być badanie kału z oznaczeniem jednego z biomarkerów. Niestety nie jest ono refundowane.

Z nieswoistą zapalną chorobą jelit zmaga się także Agata Młynarska. Dziennikarka w rozmowie z Ewą Drzyzgą opowiedziała o swojej walce z chorobą:

Zobacz film: Poznaj historię Agaty Młynarskiej, dziennikarki, która zmaga się z nieswoistą zapalną chorobą jelit Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zenon 21.11.2018r.

super artykuł

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej