Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jak wygląda leczenie?

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Niedokrwistość definiowana jest głównie jako obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi. Najczęstszym jej typem jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, spowodowana krwawieniem, zaburzeniami wchłaniania czy źle zbilansowaną dietą.

Objawami niedokrwistości z niedoboru żelaza są przede wszystkim męczliwość oraz osłabienie włosów i paznokci. Leczenie polega na przyjmowaniu doustnych preparatów żelaza oraz spożywaniu pokarmów bogatych w ten składnik.

Na czym polega niedokrwistość z niedoboru żelaza i jakie są jej przyczyny?

Niedokrwistością nazywamy obniżenie we krwi stężenia hemoglobiny, ilości erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz wartości hematokrytu. Wartości prawidłowe hemoglobiny (Hb) u mężczyzn wynoszą powyżej 13,5 g/dl, u kobiet – powyżej 12 g/dl. Wraz ze spadkiem tych parametrów, ocenianych za pomocą morfologii krwi obwodowej, obniża się ilość przenoszonego tlenu przez krwinki czerwone, co prowadzi do pogorszenia utlenowania krwi, a w konsekwencji także wszystkich tkanek oraz narządów w organizmie.

Istnieje wiele przyczyn niedokrwistości, m.in. są to stany po krwotokach, niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, przewlekłe choroby oraz stany hemolityczne (powodujące rozpad erytrocytów). Najczęstszą przyczyną niedokrwistości, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci jest niedobór żelaza w organizmie (w klasyfikacji ICD-10 ma kod D50). Choroba ta dotyczyć może 1–2% społeczeństwa, częściej występuje u kobiet.

Żelazo jest niezbędnym elementem w procesie powstawania prawidłowych krwinek czerwonych, gdyż jest składnikiem specjalnego związku, hemu, który ma zdolność wiązania cząsteczek tlenu. Hem, łącząc się z białkiem globiną, tworzy hemoglobinę – cząsteczkę znajdującą się w krwince czerwonej, dzięki której erytrocyt z przyłączonym tlenem może przetransportować go do każdego miejsca w organizmie. Niedobór żelaza wpływa więc na upośledzenie produkcji prawidłowej hemoglobiny.

Do najczęstszych przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza zaliczyć można:

  • Utratę krwi z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego (podczas stosowania niektórych leków, przy obecności nowotworów złośliwych, w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy), obfitego krwawienia menstruacyjnego czy po rozległym urazie lub operacji.
  • Wzrost zapotrzebowania na żelazo, np. u rosnących dzieci i młodzieży, wcześniaków, kobiet w ciąży oraz osób leczonych preparatami witaminy B12.
  • Zaburzenie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, np. w chorobach, takich jak celiakia, zapalenie żołądka, u osób po usunięciu żołądka, jelita cienkiego czy po operacjach leczących otyłość. Także pokarmy bogate w białka, szczawiany, fosforany lub spożywanie dużych ilości herbaty upośledzać mogą wchłanianie żelaza.
  • Zmniejszenie przyjmowania żelaza z pokarmem, np. w stanach ciężkiego wyniszczenia chorego, przy stosowaniu źle zbilansowanej diety wegańskiej lub wegetariańskiej.

Jakie są objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza?

Niedokrwistości, niezależnie od przyczyn wystąpienia, manifestują się objawami, takimi jak: ogólne osłabienie organizmu, zmniejszenie tolerancji wysiłku, łatwiejsza męczliwość, przewlekłe bóle, a nawet zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca oraz pogorszenie koncentracji. Niedobór żelaza w organizmie daje także inne, charakterystyczne objawy: cienkie, suche, wypadające włosy, kruche i delikatne paznokcie, pęknięcia ust, suchość, bladość skóry, zmieniony apetyt – chorzy spożywają niejadalne substancje bogate w żelazo, takie jak glina czy kreda. Może pojawić się pieczenie, ból i zmiana wyglądu języka.

Na czym polega diagnostyka oraz leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza?

Podstawowymi badaniami laboratoryjnymi wykonywanymi przy wystąpieniu wyżej wymienionych objawów powinny być morfologia krwi obwodowej oraz ocena gospodarki żelaza w organizmie. Charakterystyczne dla choroby jest obniżenie stężenia hemoglobiny (Hb) i hematokrytu (Hct), spadek ilości krwinek czerwonych (RBC), które mają mniejszą objętość (MCV), są słabiej wybarwione (MCH), mają także nieprawidłowe kształty (poikilocytoza). Stężenie ferrytyny (najdokładniejszy wskaźnik zapasów żelaza w organizmie), żelaza oraz wysycenie transferyny są istotnie obniżone, a poziom receptora dla transferyny jest podwyższony.

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza polega przede wszystkim na stosowaniu doustnych preparatów żelaza. Należy pamiętać, że powinno się przyjmować je na czczo, w kilkugodzinnym odstępie od innych leków oraz najlepiej w połączeniu z kwasem askorbinowym (witaminą C). Leki należy stosować przez minimum 3 miesiące od momentu uzyskania prawidłowego stężenia hemoglobiny i ferrytyny we krwi. Warto także włączyć do codziennej diety pokarmy bogate w ten pierwiastek, takie jak: mięso, ryby, jaja, produkty żytnie, warzywa, suszone owoce oraz nasiona roślin strączkowych.

Zobacz film: Skąd się biorą niedobory żelaza?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

Data aktualizacji: 16.10.2020,
Opublikowano: 18.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej