Nie musisz zachorować na raka jelita grubego. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby

Zobacz film: Rak jelita grubego. Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito Źródło: 36,6.

Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale wczesne wykrycie zmiany pozwala na całkowite wyleczenie. Jak rozwija się choroba i co zrobić, aby jej uniknąć?

Statystyki w przypadku raka jelita grubego nie są najlepsze. Każdego dnia z jego powodu umierają w Polsce 33 osoby. Liczba zgonów mogłaby być znacznie mniejsza, gdyby Polacy bardziej dbali o swoją dietę i raz na pięć lat wykonywali kolonoskopię, która może wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju, a nawet usunąć zmianę jeszcze w czasie badania.

Jak rozwija się rak jelita grubego?

Rak jelita grubego może rozwijać się przez wiele lat nie dając przy tym żadnych objawów. Jak powstaje nowotwór? Ściany jelita pokryte są nabłonkiem, który dojrzewa, łuszczy się i odrywa od ściny jelita. Następnie zostaje usunięty z organizmu. Rozwijająca się choroba – w pierwszej fazie – sprawia, że nabłonek nie może się oderwać od ściany jelita. Kolejne jego warstwy tworzą uwypuklenie - tak powstaje polip. Jeśli nie zostanie on w porę usunięty - przekształci się w nowotwór. Warto zaznaczyć, że na tym etapie rak jelita grubego jest całkowicie uleczalny. Niestety choroba nie daje praktycznie żadnych objawów i stopniowo zaczyna się rozprzestrzeniać po organizmie. W pierwszej kolejności atakuje okoliczne węzły chłonne, następnie dociera do wątroby, płuc czy mózgu. 

Rak jelita grubego – jakie daje objawy?

Rak jelita grubego może rozwijać się nawet dwadzieścia lat i nie dawać żadnych objawów. Te zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Czasem jednak organizm wysyła sygnały, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Na taką konsultację powinny trafić osoby, które:

  • nagle zaczęły tracić na wadze;
  • zaobserwowały krew w stolcu.

Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Ogromnej większości nowotworów, w tym raka jelita grubego, można uniknąć. Jak? Przede wszystkim zmieniając styl życia. Niezdrowa dieta pełna przetworzonego jedzenia, czerwonego mięsa, a także palenie papierosów czy częste sięganie po alkohol to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na tworzenie się w obrębie jelita zamian nowotworowych.

Aby nie zachorować należy wprowadzić do menu produkty bogate w błonnik pokarmowy, który nie tylko wspomaga metabolizm, ale pomaga usunąć z jelita niestrawione resztki pokarmów. Najwięcej błonnika będą miały zielone warzywa. Nie można także zapominać o aktywności fizycznej. Wystarczy pół godzinny dziennie, aby usprawnić pracę nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu.

Zmiana stylu życia powinna iść w parze z regularnym wykonywaniem badań. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiątkę powinny raz na pięć lat wykonywać kolonoskopię.

Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej