Nie chce mieć skóry jak nastolatka! Skąd się bierze trądzik u dorosłej osoby i jak sobie z nim poradzić?

Zobacz film: Jak leczyć trądzik u osoby dorosłej? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyjęło się, że trądzik to typowo młodzieńca przypadłość, która z wiekiem sama powinna zniknąć. Niestety zawsze tak się dzieje. Trądzik może pojawić się także u osoby dorosłej, która okres dojrzewania ma już dawno za sobą. Co wywołuje trądzik u osób dorosłych i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewanie. U młodych osób najczęściej spowodowany jest zamianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie, ale także nadmiernym łojotokiem. Bardzo często za zmianami trądzikowymi stoją bakterie. W przypadku młodych osób nieestetyczne krosty pojawiają w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie.

Po okresie dojrzewania trądzik sam z siebie powinien zniknąć i już więcej nie wrócić. Niestety nie zawsze tak jest. Szacuje się, że ponad 50 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25 roku życia ma zmiany trądzikowe.

Trądzik u osoby dorosłej - skąd się bierze?

W przypadku osób dorosłych zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w tzw. strefie U, czyli w okolicach skroni, żuchwy oraz brody. Skąd się biorą? Powodów może być kilka. W przypadku kobiet przyczyną problemu mogą być zaburzenia hormonalne, w tym problemy z tarczycą.

Za pojawienie się zmian trądzikowych może odpowiadać także stres i zła dieta. Stres nie tylko wzmaga wydzielanie łoju, ale także zwiększa produkcje neuromediatorów pozapalnych.

Natomiast źle dobrane menu, bogate w produkty wysokoprzetworzone oraz z wysokim indeksem glikemicznym prowadzi do gwałtownego wzrostu stężenia insuliny we krwi, a to aktywuje wydzielanie androgenów oraz łoju.

Co gorsza, im więcej łoju produkują gruczoły tym jest on gęstszy i z większym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Do tego chodzi wzmożone rogowacenie skóry, które powoduje, że część wydzieliny zostaje zamknięta pod skórą i tak powstają zaskórniki. Zatkane gruczoły łojowe to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Ich obecność sprawia, że na skórze pojawiają się krosty, grudki, guzki oraz ropne nacieki.

Do rozwoju trądziku może się także przyczynić alergia na niektóre pokarmy czy substancje zawarte w kosmetykach. W przypadku kobiet najwięcej zmian skórnych pojawia się okolicy miesiączki lub tuż po jej zakończeniu, w czasie ciąży lub po porodzie. Czasem zdarza się, że trądzik to reakcja organizmu na odstawienie antykoncepcji hormonalnej.

Trądzik u dorosłego - jak sobie z nim poradzić?

Osoby, które zmagają się z trądzikiem powinny w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza dermatologa. Mimo że leczenie trądziku u osoby dorosłej nie jest łatwe, to nie jest niemożliwe. Obecnie zmiany tego typu można leczyć lekami, które działają miejscowo czy lekami witaminowymi, które zmniejszą produkcję łoju. Jeśli jest taka potrzeba wprowadza się antybiotykoterapię, która uderza bezpośrednio w bakterie. W leczeniu trądziku stosuje się również pochodną witaminy A, która także ogranicza wydzielanie łoju.

Leczenie trądziku mogą wspomóc także zabiegi kosmetyczne. W walce z nim doskonale sprawdzają się różnego rodzaju peelingi. Pozwalają one oczyścić skórę oraz odblokowują zatkane gruczoły, dzięki czemu łój może się wydostać. Dodatkowo osoby, które mają trądzik powinny pamiętać o myciu skóry ciepłą wodą z mydłem oraz stosowaniu odpowiednich dermokosmetyków. Oto, które będę najlepsze dla danego rodzaju skóry i skali problemu warto zapytać lekarza.

A czego nie robić? Pod żadnym pozorem zmian nie można wyciskać!

Data aktualizacji: 18.06.2020,
Opublikowano: 18.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej