Nerwobóle – objawy i leczenie. Tabletki, maści, masaże oraz inne sposoby na napadowe dolegliwości w okolicach klatki piersiowej, serca i pleców

Fot: djoronimo / fotolia.com

Gdy pojawiają się nerwobóle, objawy można załagodzić środkami przeciwbólowymi w postaci tabletek, maści i plastrów rozgrzewających. Nie warto jednak poprzestawać na leczeniu doraźnym, ponieważ napady powracają, póki nie wyeliminuje się ich przyczyny. Niekiedy nerwobóle świadczą o ukrytym schorzeniu.

Jedną z częstszych dolegliwości ze strony układu nerwowego jest nerwoból międzyżebrowy. To, ile trwa, ma zasadnicze znaczenie, gdyż można go pomylić z bólem wieńcowym, który na ogół nie trwa dłużej niż kilka minut. Z atakiem neuralgii walczy się od kilku godzin do kilku dni.

Co to są nerwobóle i jak się objawiają?

Mianem nerwobólów bądź neuralgii określa się ostre napadowe dolegliwości. Mają one charakter rwącego, piekącego albo palącego bólu, który może promieniować do kończyn i współwystępować z mrowieniem, drętwieniem, a nawet chwilowym niedowładem. Nasilenie nerwobóli różni się w zależności od tego, co jest ich przyczyną. Czasem neuralgie wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Powstawanie nerwobóli – przyczyny i schorzenia towarzyszące

Najczęściej za neuralgię odpowiada uszkodzenie któregoś z odcinków obwodowego układu nerwowego, który pośredniczy w przesyłaniu bodźców między poszczególnymi narządami a rdzeniem kręgowym i mózgiem. Przyczynami nerwobóli mogą być również: ucisk na nerwy obwodowe, ich podrażnienie (spowodowane np. stresem, infekcjami, działaniem toksycznych substancji) lub inna dysfunkcja (np. osłabienie wynikające z niedoboru witamin z grupy B, zaburzeń autoimmunologicznych czy metabolicznych). Nerwobóle zdarzają się w przebiegu takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza, półpasiec, skolioza, cukrzyca i wiele innych. Częste są też neuralgie będące skutkiem wypadków.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nerwobóle, pleców, brzucha i nie tylko – gdzie jeszcze mogą występować?

Nerwy, rozmieszczone po całym ciele, tworzą sieć, w której nawet najmniejsze uszkodzenie może stać się przyczyną zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych i powodować napady przeszywającego bólu. Ból umiejscowiony jest w tych obszarach, za których unerwienie odpowiada niesprawny odcinek układu nerwowego. Zdarzają się więc:

Co na nerwobóle w klatce piersiowej, a co w okolicach kręgosłupa, czyli jak leczyć nerwobóle?

Warunkiem dobrania skutecznej metody leczenia neuralgii jest poddanie się szczegółowym badaniom. Najpierw trzeba wybrać się do lekarza rodzinnego, a następnie do neurologa, który przeprowadzi wstępną diagnostykę, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny lub skieruje do innych specjalistów (kardiologa, gastrologa czy chirurga). Jeżeli nerwoból jest wywołany jakimś schorzeniem, trwałą ulgę może przynieść tylko uporanie się z chorobą lub jej załagodzenie. Nerwoból międzyżebrowy, występujący najczęściej z powodu półpaśca, leczy się objawowo, przyjmując zwykłe leki przeciwbólowe, np. paracetamol, oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Na nerwobóle serca, głowy czy brzucha, które mają podłoże emocjonalne, pomóc mogą leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. W leczeniu częstych napadów neuralgii stosuje się także leki przeciwpadaczkowe, nawet jeśli chory nie cierpiał nigdy na padaczkę, ponieważ stabilizują one błonę komórkową neuronów, dzięki czemu zapobiegają niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się impulsów. Ulgę w bólu przynosi też profesjonalny masaż wykonywany przez rehabilitantów. Pomaga on zmniejszyć napięcie nerwowe i ucisk na receptory. Po załagodzeniu dolegliwości, w celu uniknięcia kolejnych ataków, zaleca się zaplanowanie cyklu ćwiczeń ze stopniowo zwiększanym obciążeniem. 

W leczeniu nerwobóli, zwłaszcza pleców i nóg, praktykuje się również akupresurę, akupunkturę, elektrostymulację. Poza tym doraźnie można stosować maści na nerwobóle z olejkami eterycznymi i witaminą B, plastry rozgrzewające oraz ciepłe okłady. Przy nerwobólach leki bez recepty nie zawsze działają, zwłaszcza, że dolegliwości mogą wynikać z ucisku struktur kostnych na zakończenia nerwowe. W takich przypadkach krótkotrwałym rozwiązaniem jest blokada nerwu, natomiast długotrwałym – zlikwidowanie źródła ucisku drogą operacyjną. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta. Nerwy można zregenerować przez włączenie do jadłospisu dużej ilości pełnoziarnistych produktów, roślin strączkowych i zielonych, ryb, jaj oraz nabiału.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nik 09.09.2019r.

Już 3 tygodnie cierpię na nerwobol międzyzebrowy po lewej stronie klatki piersiowej biorę tabletki wzięłam zastrzyki i nadal nie bardzo nadaję się do pracy co robić dokąd będzie boleć

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej