Nerwica wegetatywna – objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Nerwica wegetatywna to zaburzenie o podłożu psychogennym, w którym dominują objawy somatyczne. Dolegliwości nie mają jednak odzwierciedlenia w stanie zdrowia danej osoby. Żadne z badań prowadzonych w kierunku podejrzewanych schorzeń nie wykazuje fizycznej przyczyny choroby.

Nerwica wegetatywna (inaczej – somatyczna) rozwija się pod wpływem lęku, stresu – napięć, z których doświadczająca somatycznych dolegliwości osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy. Ponieważ chory poszukuje pomocy u specjalistów w dziedzinie schorzeń, na których obecność wskazują wegetatywne objawy nerwicy, niezwykle trudno jest postawić właściwą diagnozę choroby. Właściwym sposobem jej leczenia jest psychoterapia.

Objawy nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna daje objawy w postaci zaburzeń funkcji organizmu, które w warunkach fizjologicznych kontrolowane są przez układ wegetatywny. Lista dolegliwości, jakie mogą rozwinąć się na tle psychicznym, jest bardzo długa. Pacjenci cierpiący na nerwicę somatyczną zgłaszają problemy dotyczące niemal wszystkich części ciała i organów wewnętrznych. Najczęściej są to:

  • kołatanie serca,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • uczucie ściskania w gardle, problem z przełykaniem,
  • suchość w ustach,
  • ataki duszności,
  • nudności, wymioty, biegunki,
  • częstomocz, parcie na pęcherz,
  • bóle kręgosłupa,
  • drżenie rąk,
  • drętwienie kończyn,
  • bóle mięśni,
  • zwiększona potliwość,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia apetytu,
  • problemy z pamięcią, koncentracją uwagi.

Powyżej wymienione objawy w nerwicy wegetatywnej mogą być doświadczane przez chorego w różny sposób. Dolegliwości rozwijają się stopniowo lub pojawiają się nagle. Mogą mieć małe lub duże natężenie. Występują w określonych sytuacjach (często – stresowych) lub trwają niemal nieustannie. Ustępują samoistnie albo jedynie pod wpływem leków przeciwbólowych. Bywa, że ból dotyczy jednej części ciała, ale może też mieć charakter rozlany czy wędrujący. Objawy silnej nerwicy wegetatywnej rzadko mają charakter izolowany – u chorego przeważnie występują różne, niepowiązane ze sobą dolegliwości.

Wspólną cechą somatycznych objawów nerwicy jest głębokie przeświadczenie chorego, że mają one źródło organiczne. Nie utożsamia ich ze współwystępującymi zaburzeniami nastroju (niepokojem, lękiem, rozdrażnieniem), zwłaszcza że często nawet nie uświadamia sobie (czy też – nie dopuszcza do świadomości) stresu, który przeżywa. W związku z powyższym osoba doświadczająca nerwicy wegetatywnej poszukuje pomocy u lekarza.

Diagnoza nerwicy wegetatywnej

Objawy nerwicy wegetatywnej nastręczają dużych trudności diagnostycznych. Początkowo utożsamiane są z określoną chorobą somatyczną, dlatego pacjent zostaje poddany szeregowi badań, które mogą wykazać lub wykluczyć podejrzewane zaburzenia. Może to być morfologia krwi, badanie ultrasonograficzne (USG) czy elektrokardiografia (EKG). Choć dolegliwości, których doświadcza chory, są jak najbardziej prawdziwe, badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Dlatego diagnostyka przedłuża się, a pacjent zwykle zaczyna obawiać się, że cierpi na rzadką, poważną chorobę. Ten lęk nasila objawy nerwicy wegetatywnej, powodując tzw. efekt błędnego koła. Kolejne dolegliwości wymagają dalszej diagnozy, która nie przynosi żadnych odpowiedzi. Chory nie reaguje też w oczekiwany sposób na farmakoterapię, która zwykle jest skuteczna w przypadku zgłaszanych przez niego problemów zdrowotnych. Jeśli pacjent nie zostanie w porę skierowany do poradni zdrowia psychicznego, zwykle zmienia lekarza w przekonaniu o jego braku kompetencji, co dodatkowo utrudnia diagnostykę. Dlatego nerwica wegetatywna w dużym odsetku przypadków pozostaje nierozpoznana.

Skąd się bierze nerwica i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nerwica Źródło: 36,6

Przyczyny nerwicy wegetatywnej

U podłoża objawów somatycznych nerwicy wegetatywnej znajdują się emocjonalne problemy pacjenta – przewlekły stres, urazy psychiczne, wewnętrzne konflikty, cechy osobowości. Zazwyczaj są to dla chorego przeżycia na tyle ciężkie, że nie jest zdolny się z nimi zmierzyć. Spycha je do sfery nieświadomości, a jedynym symptomem ich obecności stają się dolegliwości somatyczne. Chorzy wypierają myśl, że ich problemy w gruncie rzeczy tkwią w psychice, ponieważ łatwiej im zająć się ciałem. Dlatego niechętnie stosują się do sugestii skorzystania z pomocy psychologa lub psychiatry. Tymczasem psychoterapia jest w ich przypadku jedyną skuteczną formą leczenia.

Terapia nerwicy wegetatywnej

Leczenie nerwicy wegetatywnej może wiązać się z koniecznością przepracowania problemów, które ją wywołują. Przede wszystkim jednak polega na nauce radzenia sobie ze stresem, redukowania objawów lęku. Psychoterapię niekiedy wspomaga się farmakoterapią, której schemat określa psychiatra. Dobrane przez niego leki mają działanie antydepresyjne czy przeciwlękowe. W leczeniu nerwicy somatycznej duże znaczenie ma także psychoedukacja, której celem jest wyjaśnienie pacjentowi mechanizmów rządzących chorobą.

Nasilenie objawów nerwicy wegetatywnej można zmniejszać domowymi sposobami. Pomocne jest uregulowanie cyklu okołodobowego, stosowanie dobrze zbilansowanej diety wzbogacanej o napary ziołowe (z dziurawca, melisy czy chmielu), uprawianie sportu. Osoba cierpiąca na nerwicę wegetatywną powinna także starać się eliminować czynniki stresogenne i regularnie przeznaczać czas na relaks.

Bibliografia:

1. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Kraków 2017.

2. K. Nitsch, M. Jabłoński, J. Samochowiec, J. Kurpisz, Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko – problematyczna diagnoza, [w:] „Psychiatria” 2015, t. 12, nr 2, s. 77–84.

Data aktualizacji: 10.07.2020,
Opublikowano: 10.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej