Nerwiakowłókniakowatość (zespół Recklinghausena) – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: MG / fotolia.com

Nerwiakowłókniakowatość to choroba nieuleczalna, inaczej nazywana zespołem Recklinghausena. Od odmiany schorzenia zależy nie tylko częstotliwość występowania, ale także objawy oraz przyczyny zachorowania.

Nerwiakowłókniakowatość (NF), inaczej określana zespołem Recklinghausena, jest schorzeniem, które atakuje układ nerwowy, kostny, a także skórę i oczy. Mogą wystąpić także zaburzenia w rozwoju. Zespół Recklinghausena jest chorobą nieuleczalną wymagającą stałej opieki oraz kontroli specjalisty. Wynika to z pojawiania się nowotworów złośliwych, występujących razem z tym schorzeniem.

Nerwiakowłókniakowatość jest uwarunkowanym genetycznie zespołem zmian, które są dziedziczone autosomalnie dominująco i określane fakomatozami. Zespół Recklinghausena pojawia się w postaci dwóch odmian powodowanych przez zmiany w dwóch genach:

  • NF typu 1,
  • NF typu 2.

Niekiedy wyróżniane są formy odcinkowe schorzenia – NF typu III, plamy rodzinne w kolorze kawy z mlekiem (NF typu IV) oraz nerwiakowłókniakowatość-Noonan (syndrom NFNS). Leczenie jest każdorazowo dostosowywane do chorego.

Nerwiakowłókniakowatość – przyczyny choroby

Zespół Recklinghausena jest związany z mutacją jednego z genów supresorowych, które stabilizują genetycznie komórki. Dziedziczenie jest autosomalnie dominującej natomiast w ponad połowie przypadków choroba powstaje wskutek nowej mutacji i nie musi być przekazywana genetycznie. Jej efektem jest wystąpienie charakterystycznych guzków nowotworowych.

NF typu I uzależniona jest od genu NF1, który znajduje się w 17. chromosomie. Cechami towarzyszącymi chorobie są:

Zespół Recklinghausena typu 2 jest związany z genem NF2 występującym w 22. chromosomie. Towarzyszą mu obustronne nerwiaki nerwów słuchowych postępująca utrata słuchu, bóle głowy, porażenie nerwu twarzowego oraz zaburzenia równowagi. Gdy jeden z rodziców jest chory, to prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi 50%.

Jak objawia się nerwiakowłókniakowatość?

Typowymi objawami nerwiakowłókniakowatości są małe plamy na skórze, nowotwory, guzowate twory pojawiające się w okolicach nerwów obwodowych oraz inne wrodzone nieprawidłowości w rozwoju. Zmiany wywołane chorobą można podzielić na dwie grupy:

  • duże: piegi, guzy podskórne, przebarwienia, guzki Lischa oraz plamy w kolorze mlecznego brązu,
  • małe: niedobór wzrostu oraz makrocefalia (zaburzenia w rozwoju).

Równie często występują deformacje kostne, łamliwość kości, obniżona waga ciała czy skolioza (czasem z kifozą) w odcinku piersiowym. Ponadto u wielu chorych mogą pojawić się upośledzenie umysłowe, padaczka, nowotwory złośliwe (guzy otoczki nerwów obwodowych, mięsaki prążkowano-komórkowe, gwiaździaki czy białaczka), zwężenie i anomalie naczyń krwionośnych, oraz zmiany ortopedyczne. Chory może mieć problemy z widzeniem kolorów, ostrością widzenia, mieć wytrzeszcz, a nawet stracić wzrok. Dużym problemem, który występuje bardzo często, są zaburzenia zdolności uczenia się oraz funkcji poznawczych.

Innymi objawami są te dotyczące układu pokarmowego. Pojawia się ból, wzdęcia, krwotoki, niestrawność, zaparcia oraz biegunki. Często są także zauważalne lęk, depresja, niepokój i wahania nastroju. W przypadku kobiet w ciąży istnieje większe ryzyko konsekwencji okołoporodowych, zahamowania rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka oraz możliwość urodzenia martwego płodu.

Nerwiakowłókniakowatość: leczenie

Zespół Recklinghausena jest rozpoznawany na podstawie wytycznych, które musi spełnić osoba badana. Wśród nich są:

  • co najmniej 2 dowolne nerwiakowłókniaki,
  • glejak nerwu wzrokowego,
  • przebarwienia lub piegi w zakrytych częściach ciała,
  • zaburzenia układu kostnego, w tym skolioza odcinka piersiowego czy deformacje kości klinowej,
  • co najmniej 2 guzki Lischa (brawnikowe zmiany na tęczówce),
  • co najmniej 6 plamek typu cafe au lait o dużych średnicach na skórze (u dzieci – 5 mm, a u dorosłych – 15 mm),
  • przypadki nerwiakowłókniakowatość w rodzinie.

Same objawy nie wystarczą, aby stwierdzić chorobę. Lekarze potwierdzają istnienie choroby za pomocą wielu testów. Wykonywany jest rentgen kręgosłupa oraz czaszki, co uwidacznia deformacje kostne. Zalecana jest również tomografia komputerowa albo rezonans (wskazuje zmiany w rdzeniu kręgowym, mózgu i nerwach wzrokowych). Dodatkowo chory powinien przejść testy okulistyczne diagnostykę histopatologiczną zmian oraz być skonsultowany przez genetyka klinicznego.

Zespół Recklinghausena jest nieuleczalny, zatem prowadzone leczenie dotyczy minimalizowania pojawiających się objawów. Chory powinien znajdować się pod stałą opieką lekarza. Każda terapia jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb oraz objawów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne. Za pomocą zabiegów można usunąć zmiany skórne czy skorygować problemy w kręgosłupie (jeżeli korekcja ortopedyczna nie wystarczy). Natomiast, jeśli pojawia się padaczka, chory otrzymuje specjalnie dobrane dla niego leki przeciwdrgawkowe.

Większość chorych na NF typu 1 prowadzi długie, normalne życie. W wielu przypadkach pojawiają się jednak powikłania w postaci nadciśnienia tętniczego czy nowotworów złośliwych. NF typu 2 powinno być jak najszybciej wykryte i leczone. W przeciwnym razie zagrożenie życia jest znacznie wyższe.

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej