Nefropatia – przyczyny, przebieg i leczenie choroby nerek

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Nefropatia to łączna nazwa wielu chorób nerek, które mają przewlekły przebieg i zaburzają wydzielanie moczu. Przyczyną są często choroby reumatyczne i inne procesy o podłożu immunologicznym, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Skutkiem nefropatii może być przewlekła niewydolność nerek.

Nefropatia to słowo pochodzące od greckich określeń stosowanych w medycynie i oznaczające chorobę nerek (nephros – nerka, pathia – choroba). Zazwyczaj używa się jej do określenia przewlekłego schorzenia, które przebiega z uszkodzeniem miąższu nerek i z zaburzeniami (ilościowymi lub jakościowymi) wydzielania moczu.

Budowa i funkcja nerek

Nerki są parzystym narządem, którego podstawową funkcją jest wytwarzanie moczu, co pozwala na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, kwasowo-zasadowej oraz wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Wytwarzany w sposób ciągły mocz odpływa przez kielichy i miedniczki nerkowe do moczowodów. Następnie gromadzony jest w pęcherzu i okresowo wydalany na zewnątrz przez cewkę moczową.

Podstawową jednostką strukturalną nerki jest nefron, w którym zachodzi proces powstawania moczu. W zdrowych nerkach dorosłego człowieka znajduje się od 1 miliona do 4 milionów nefronów, które posiadają dużą rezerwę funkcjonalną. Do prawidłowego działanie wystarcza ok. 30% tej liczby, co oznacza, że nawet po oddaniu lub utracie jednej nerki w organizmie pozostaje znaczna rezerwa wydolności układu wydalniczego.

Czynnościowo i anatomicznie nefron dzieli się na część kłębuszkową (w której powstaje mocz pierwotny w ilości 100–250 litrów na dobę) i część kanalikową (cewkową), w której dochodzi do zagęszczania moczu, aktywnego wchłaniania niektórych składników mineralnych i wydzielania innych. W ciągu doby w nerkach powstaje 1,5–2,5 litra moczu ostatecznego. Pracują więc one z olbrzymią szybkością i precyzją, a ich choroby mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Nefropatie śródmiąższowe

Nefropatie śródmiąższowe to schorzenia nerek, w przebiegu których pierwotnie choroba obejmuje tkankę śródmiąższową i cewki nerkowe. Kłębuszki i naczynia nerkowe nie są zwykle zajęte, a proces jest najczęściej odwracalny. Chorobie może towarzyszyć nagły spadek wydolności nerek. Przyczynami są najczęściej:

  • ostre infekcyjne zapalenie odmiedniczkowe nerek (będące skutkiem infekcji spowodowanej przez bakterie, riketsje, wirusy, ale także przez pasożyty lub grzyby),
  • reakcja na stosowane w leczeniu innych chorób leki, m.in. niektóre antybiotyki, sulfonamidy, leki moczopędne, preparaty cytostatyczne, leki działające na ośrodkowy układ nerwowy,
  • wtórna, immunologiczna reakcja na toczącą się w organizmie infekcję, spowodowaną przez bakterie (paciorkowce β-hemolizujące, Mycoplasma, Legionella) riketsje (gorączka Gór Skalistych), wirusy (EBV, HIV, różyczka) lub przez pasożyty (toksoplazmoza, leiszmanioza).

W 10–20% przypadków nie udaje się ustalić pierwotnej przyczyny choroby i nefropatie takie uważa się za pierwotne (idiopatyczne).

Nefropatia toczniowa

Nefropatia toczniowa ma charakter śródmiąższowy i należy do powikłań tocznia rumieniowatego układowego. Jest on jednym z zespołów o podłożu immunologicznym, który może powodować przewlekłą chorobę nerek. Inne schorzenia, w których mechanizm powstawania nefropatii jest podobny, to zespół Sjögrena, krioglobulinemia, zespół ostrego odrzucenia przeszczepu.

Nefropatia IgA

Nefropatia IgA (nazywana też chorobą Buergera) to glomerulopatia (choroba kłębuszków nerkowych), wynikająca z odkładania się w obrębie kłębuszków złogów immunoglobulin typu A. Proces ten może zachodzić spontanicznie lub w przebiegu chorób układowych, takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, celiakia, sarkoidoza, łuszczyca, AIDS.

Podstawowymi objawami są okresowy krwinkomocz, obecność w moczu wałeczków czerwonokrwinkowych, niekiedy również białkomocz, nadciśnienie nerkopochodne i zespół nerczycowy (objawy ogólne wywołane nadmierną utratą białka z organizmu). Do niewydolności nerek dochodzi w nefropatii IgA jedynie w kilku procentach zachorowań.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Cukrzycowa choroba nerek

Najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek, nawet w krajach rozwiniętych, jest nefropatia cukrzycowa (zespół Kimmelstiela-Wilsona). To efekt uszkodzenia kłębuszków nerkowych wskutek przewlekłej, znacznej hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy we krwi). Dochodzi wówczas do nasilającego się stopniowo białkomoczu, zespołu nerczycowego oraz postępującej niewydolności nerek, zmuszającej do stosowania dializ. Jeśli dzięki właściwemu leczeniu cukrzycy poziomy glikemii są prawidłowe, nefropatia zdarza się zdecydowanie rzadziej, nasilenie objawów jest mniejsze, a postęp choroby – wolniejszy.

Nefropatie innego pochodzenia

Wśród innych przyczyn występowania przewlekłych chorób nerek wymienić należy m.in.:

  • nefropatię nadciśnieniową, w której dochodzi do stopniowego twardnienia naczyń w kłębuszkach i pogarszania się filtracji,
  • nefropatię refluksową – gdy podczas oddawania lub zastoju moczu dochodzi do jego wstecznego przepływu moczowodami w stronę nerek, co nie tylko prowadzi do zmian wywołanych nadciśnieniem w układzie kielichowo-miedniczkowym, ale też zwiększa prawdopodobieństwo nawrotowych infekcji,
  • inne schorzenia o podłożu genetycznym, metabolicznym lub immunologicznym.

Stadium zaawansowania nefropatii

W praktyce klinicznej stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek (PChN) określa się za pośrednictwem pięciostopniowej skali, opartej o pomiar przesączania kłębuszkowego (GFR). U zdrowej osoby parametr ten ma wartość powyżej 90 ml/min. Stadium 1 i 2 to wczesne fazy choroby. Stadium 3 przewlekłej choroby nerek to okres, w którym może pojawiać się wtórna niedokrwistość i dolegliwości kostne, wynikające zaburzeń gospodarki fosforanowo-wapniowej. W stadium 4 PChN filtracja kłębuszkowa (GFR) spada poniżej 30 ml/min., a rezerwa funkcjonalna nerek zbliża się do zera. Niewielka infekcja lub zaostrzenie choroby może doprowadzić do niewydolności nerek. W stadium 5 chory może przeżyć pod warunkiem regularnego wykonywania dializ albo dzięki przeszczepowi nerki.

Zobacz film: Dlaczego większość chorych nie wie, że ma problem z nerkami? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.06.2018,
Opublikowano: 01.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej