Naturalna pasta do zębów – jak ją zrobić samodzielnie i jakie są jej właściwości?

Fot. MichellePatrickPhotographyLLC / Getty Images

Pasty do zębów, które możemy kupić w sklepach i drogeriach, zawierają dużo sztucznych związków chemicznych. U osób wrażliwych mogą wywoływać podrażnienia, a nawet alergie. Są to m.in. substancje pieniące, ścierne i sztuczne aromaty. Ich dobrym zamiennikiem są naturalne pasty do zębów, oparte wyłącznie na składnikach pochodzenia organicznego. 

Niektórzy używają pasty do zębów nawet kilka razy dziennie – po każdym posiłku. Częste szczotkowanie jest zalecane przez stomatologów i ma za zadanie chronić jamę ustną oraz zęby przed bakteriami. Co jednak zrobić, kiedy używanie pasty do zębów wywołuje podrażnienia dziąseł lub nawet objawy alergii w jamie ustnej? Dobrym pomysłem jest zmiana pasty do zębów na naturalną. Można zrobić ją samodzielnie w domu lub kupić w sklepie z artykułami ekologicznymi.

Naturalna pasta do zębów bez fluoru

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że fluor jest szkodliwy dla zdrowia. W ogólnodostępnych pastach do zębów związki fluoru są powszechnymi składnikami – szacuje się, że zawiera je nawet 99% dostępnych na rynku produktów do higieny jamy ustnej. Na wielu stronach internetowych można jednak znaleźć informacje, że fluor w czasie szczotkowania zębów wchłania się do organizmu, powodując m.in. spadek płodności, artretyzm, choroby tarczycy, a nawet uszkodzenia mózgu. Najbardziej radykalni autorzy wiążą fluor z teorią spiskową, jakoby substancja ta miała obniżać IQ. Tymczasem badania stomatologów mówią zupełnie coś innego – fluor zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo, a jego niewielkie ilości zawarte w pastach nie mają szkodliwego wpływu na organizm. Fluor ma działanie toksyczne dopiero w bardzo dużych ilościach. Jednak osoby, które postanawiają dmuchać na zimne i chcą go wykluczyć, mogą zastosować naturalne pasty do zębów. Funkcję chroniącą szkliwo i przeciwpróchniczą pełnią w nich ksylitol oraz ekstrakty ziołowe.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby: 

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Kiedy zacząć używać naturalnej pasty do zębów?

Standardowe pasty do zębów zawierają składniki, które u osób wrażliwych mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Do składników tego typu należą: niektóre aromaty, barwniki (oznaczone w składzie jako CI+ numerek), parabeny, substancje spieniające – najczęściej SLS (sodium lauryl sulfate), konserwanty i przeciwutleniacze (biguanid polyaminopropylu, phenoxyethanol, tocopheryl acetate, benzyl alcohol). Działać drażniąco na środowisko jamy ustnej mogą także środki wiążące wszystkie składniki past do zębów, takie jak guma celulozowa, karbomery i gliceryna. Jak rozpoznać drażniące działanie pasty do zębów? W jamie ustnej zaczynają pojawiać się afty, objawy stanów zapalnych w postaci pieczenia, opuchlizny, zaczerwienienia, a także biały nalot. O alergii na składniki pasty do zębów mogą świadczyć pojawiające się w kącikach ust, na dziąsłach i języku owrzodzenia. Osoby, u których zdiagnozowano tego typu alergie, miały też problem ze spierzchniętymi ustami, z obrzękiem języka i czerwonymi plamami w kącikach ust. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet poza ustami – na brodzie, szyi, a nawet dłoniach. Jest to dobry moment, aby zacząć używać naturalnej pasty do zębów. Alergicy jednak i w tym przypadku muszą uważać, bo niektóre związki roślinne również mogą powodować reakcje alergiczne – należy do nich mięta, rumianek, pokrzywa, drzewo herbaciane, cynamon i ylang ylang. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić pastę do zębów samodzielnie.

Jeśli chodzi o naturalne pasty wybielające dostępne w aptekach i sklepach ekologicznych, to mają one bezpieczny skład. Jak wyżej zostało wspomniane, alergikom zaleca się sprawdzać, czy nie zawierają ekstraktów z roślin, które mogą wywołać u nich uczulenie. Taka pasta zamiast SLS-ów, parabenów i konserwantów zawiera wyłącznie to, co konieczne. W jej składzie znajdują się: działający przeciwpróchnicowo ksylitol, olejki eteryczne z mięty lub eukaliptusa, łagodząca alantoina i składniki ścierne w formie ekstraktów roślinnych. Naturalne pasty do zębów dla dzieci są również bezpieczne, a ich skład dość łagodny. Ich cechą dodatkową są owocowe smaki.

Naturalna pasta do zębów – przepis

Jak zrobić naturalną pastę do zębów samodzielnie? Najprostszym przepisem jest połączenie oleju kokosowego i sody, które należy wymieszać w równych proporcjach. Soda ma działanie ścierające, antybakteryjne i odświeżające oddech. Neutralizuje kwasy, dzięki czemu zapobiega rozwojowi próchnicy. Olej kokosowy działa wybielająco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Prostą pastę do zębów można zrobić również z soli morskiej. Potrzebne będą: pół łyżeczki drobno zmielonej soli morskiej, 2 krople olejku miętowego i odrobina wody, dzięki której uzyska się pożądaną konsystencję.

W warunkach domowych można zrobić nawet pastę do zębów o działaniu remineralizującym. Składniki potrzebne do jej wykonania:

W misce należy wymieszać wapń, sodę i ziemię. Dla uzyskania pożądanej konsystencji dodajemy olej kokosowy. Na koniec całość „doprawiamy” odrobiną olejku eterycznego.

Bibliografia:

  1. M. i M. Kasiak, Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, s. 665–672. 
Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 02.05.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

natala 30.04.2020r.

Fajnie od czasu do czasu samemu zrobić pastę do zębów. Ja niestety nie zawsze mam czas. Jak mi się nie chcę to kupuje naturalne pasty np natureon, które też się super sprawdzają.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej