Nasieniak – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Korrawin/Getty Images

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, do rozwoju którego predysponują m.in. niezstąpienie jądra, nowotwór jądra w wywiadzie rodzinnym, dysgenezja gonad. Zaliczany do grupy tzw. nowotworów zarodkowych jądra. Pierwsze objawy prócz wyczuwalnego guza to chudnięcie i męczliwość.

Nasieniak to złośliwy nowotwór jądra, który wykazuje sporą promienioczułość i chemiowrażliwość. Pierwszym etapem leczenia jest amputacja zajętego jądra, tj. orchidektomia. Badacze zwracają uwagę na dość dobre rokowania u chorych z nasieniakiem, zwłaszcza w przypadku wczesnego wykrycia zmiany. Chorzy z nowotworem pierwszego stopnia mają niemal 100-procentową szansę na wyleczenie.

Nasieniak – co to jest?

Nasieniak (z łac. seminoma) to złośliwy nowotwór jądra, który stanowi około 25% wszystkich przypadków raków tego narządu. Najczęściej rozpoznaje się go w populacji mężczyzn w wieku 40–50 lat. W zależności od zaawansowania wyodrębniono trzy jego postacie:

  • drugi stopień – obecność guza pierwotnego w jądrze i przerzutów do węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej, tj. w obrębie miednicy lub jamy brzusznej,
  • trzeci stopień – oprócz guza pierwotnego występują przerzuty do węzłów chłonnych i odległe.

Biorąc pod uwagę typ budowy histopatologicznej, wyodrębniono dwie postacie nasieniaka:

  • typ klasyczny – stanowi do 93% wszystkich nasieniaków, zbudowany z okrągłych, niewielkich rozmiarów komórek, o dużym i centralnie położonym jądrze, dość często stwierdza się nacieki z limfocytów;
  • typ spermatocytowy – występuje najczęściej w populacji starszych mężczyzn, stanowi zdecydowaną mniejszość nasieniaków, zbudowany z okrągłych, różnej wielkości komórek.

    Nasieniak – przyczyny powstania

    Jak dotąd przyczyny powstania nasieniaka nie zostały dokładnie poznane. Badacze podkreślają, że nowotwór ten wywodzi się z komórek zarodkowych jąder. Istotną rolę w jego rozwoju odgrywają: infekcja HIV, niepłodność, wnętrostwo (jądro niezstąpione), obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka jądra, zespoły obojnactwa, jak np. obojnactwo prawdziwe, rzekome, dysgenezja gonad, zespół feminizujących jąder. Większość specjalistów podkreśla brak wpływu na powstanie nasieniaka przebytego wcześniej urazu lub stanu zapalnego jąder o podłożu infekcji wirusem nagminnego zapalenia przyusznic.

    Czytaj takżeNowotwór jądra - objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie. Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko

    Objawy jakie daje nasieniak?

    Nasieniak objawia się guzem lub zgrubieniem zlokalizowanym w obrębie jądra. U chorych zauważa się nierzadko powiększenie całej gonady i dolegliwości bólowe, które promieniują do odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa oraz brzucha. Nasieniak jądra dość szybko daje przerzuty do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, po czym do wątroby, płuc, kości, mózgu. U chorych pojawić się mogą kaszel, często z towarzyszącym krwiopluciem, i duszność. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do wydzielania dużych ilości hCG (gonadotropina kosmówkowa), co prowadzić może do rozwoju ginekomastii, tj. rozrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej w okolicy sutków.

    Czytaj także: Guzek na jądrze, penisie lub mosznie - objawy, charakterystyka, wygląd i przyczyny

    Nasieniak – diagnostyka i leczenie

    Diagnostyka nasieniaków opiera się na badaniu przedmiotowym i podmiotowym. Szczególną rolę odgrywa badanie USG jąder, które z niemal 100-procentową czułością pozwala na wykrycie zmian. Pomocniczą rolę odgrywa tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej, miednicy i RTG klatki piersiowej. W przypadku niejednoznacznego wyniku badania TK wykonywana jest pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET). W surowicy krwi oznacza się stężenie markerów nowotworowych.

    Nasieniak jako jeden z niewielu litych guzów może zostać całkowicie wyleczony nawet w zaawansowanej postaci. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zabieg orchidektomii, tj. amputacji jądra, który przeprowadza się z dostępu przez pachwinę. Dalsze postępowanie determinowane jest stopniem zaawansowania choroby i opiera się na różnym stopniu nasilenia chemio- i/lub radioterapii. Radioterapią w dawce 20–40 Gy obejmuje się położone po stronie guza węzły chłonne do poziomu przepony (pachwinowo-biodrowe i przyaortalne). W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych zlokalizowanych poniżej przepony zachodzi konieczność napromieniania całej jamy brzusznej, nadobojczykowych i śródpiersiowych węzłów chłonnych. W cięższych przypadkach prowadzi się napromienianie połączone z chemioterapią, opartą na schematach: PEB (cisplatyna, etopozyd, bleomycyna), EP (etopozyd, cisplatyna).

    Czytaj takżeUSG jąder – przygotowanie, zastosowanie, przebieg

    Rokowania przy rozpoznaniu nasieniaka

    Na rokowania w nasieniaku jądra w dużym stopniu wpływa wczesne rozpoznanie choroby. Niestety, w wielu przypadkach początkowe objawy nasieniaka bywają mylnie interpretowane. Chorzy uważają za ich źródło krwiaka pourazowego lub stan zapalny. Wówczas postawienie właściwego rozpoznania jest opóźnione, a to zmniejsza szanse wyleczenia.

    Nasieniak – rokowania w zależności stopnia zaawansowania choroby:

    1. Szansa na wyleczenie wynosi niemal 100% w przypadku nowotworu ograniczonego do jądra.
    2. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do zaotrzewnowych węzłów chłonnych nieprzekraczających 5 cm średnicy szacowana jest na 86%.
    3. Przeżywalność 5 lat po leczeniu w przypadku nowotworu jądra z przerzutami do innych narządów wynosi około 72%.


    Data aktualizacji: 22.05.2020,
    Opublikowano: 20.05.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej