Narodowa Strategia Onkologiczna. O co w tym chodzi?

Fot: jacoblund / gettyimages.com

Narodowa Strategia Onkologiczna to szereg działań, które mają edukować i zachęcać Polaków do większej dbałości o własne zdrowie. Głównym celem projektu rozłożonego na lata 2020-2030 jest usprawnienie służby zdrowia, w kierunku lepszego diagnozowania i leczenia nowotworów.

Narodowa Strategi Onkologiczna została powołana do życia na mocy ustawy podpisanej listopadzie zeszłego roku. Jej program ma obejmować szeroko zakrojone działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz leczenia nowotworów. Wprowadzenie programu stanowi także próba zatrzymania wzrostu zachorowań na nowotwory. Zdaniem specjalistów w przeciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie o ok. 30 proc.

Główne założenia NSO

Program NSO będzie realizowany na wielu płaszczyznach. Do jego najważniejszych założenia należą:

Wprowadzenie edukacji w szkołach

Początkowo będą prowadzone liczne kampanie edukacyjne, które mają uświadomić młodym ludziom skąd się biorą nowotwory i jak ich codzienne wybory mogą przyczynić się do rozwoju. W 2022 roku do szkół ma zostać wprowadzony nowy przedmiot "Wiedza o zdrowiu", które celem będzie kształtowanie zdrowych nawyków.

  • Wprowadzenie podatku od cukru

Od 1 kwietnia producenci słodkich napojów będę musieli zapłacić podatek za każde 5g cukru dodanego do swojego produktu. zmianę odczują przede wszystkim konsumenci, który za ten rodzaj napojów zapłacą więcej. Takie działanie ma zniechęcić konsumentów do sięgania po te produkty. Co o projekcie myślą specjaliści? Dowiecie się tego z naszego materiału: Od kwietnia słodkie napoje będą droższe. Czy wyższe cenny skłonią nas do zmiany nawyków?

  • Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol

Wzrost akcyzy - podobnie, jak w przypadku słodkich napojów - sprawi, że ceny papierosów oraz alkoholu pójdą w górę. Te działania mają skłonić Polaków do rezygnacji z używek. Dodatkowo rzad zamierza wprowadzić całkowity zakaż reklamy tego rodzaju produktów.

  • Obowiązkowe szczepienia przeciwko HPV

Szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana. Od 2021 roku szczepionkę otrzymają wszystkie dziewczynki w okresie dojrzewania. Od 2026 roku szczepionkę będą otrzymywać także chłopcy.

  • Regularne badania i nowoczesny sprzęt w placówkach

Dzięki zaangażowaniu lekarzy POZ więcej pacjentów ma się zgłaszać na badania profilaktyczne. Dodatkowo od 2023 roku zaczną obowiązywać badania bilansowe. Ich elementem ma być wywiad w kierunku raka piersi, jelita grubego, szyjki macicy, płuc, a także nowotworów skóry. Dodatkowo rządzący chcą rozszerzyć pakiet badań przesiewowych m.in. o test w kierunku HPV i raka jelita grubego.

Rządzący chcą także zadbać o to, aby do placówek trafiał jak najlepszy sprzęt, który ma uławić i przyspieszyć stawienia diagnozy.

Czy zajmuje się onkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Onkolog - czym zajmuje się lekarz onkolog? Źródło: Getty Images / iStock

  • Podwyżki dla lekarzy i lepsze kształcenie medyków

Rządzący zamierzają nie tylko podwyższyć płace lekarzy, ale także zmienić schemat nauczania przyszłych medyków. Oznacza to tyle, że w budżecie państwa znajdą się pieniądze dla medyków, którzy chcą zdobyć dodatkowe specjalizacje. Od 2023 roku zmieni schemat kształcenia pielęgniarek i położnych.

  • Rozwój badań naukowych oraz tworzenie nowych placówek badawczych

Program zakłada prowadzenie badan, które mają poprawić i zwiększyć efektywności oraz wprowadzić więcej innowacyjności w leczenie chorób nowotworowych. Pieczę nad badaniami na sprawować Agencja Badań Medycznych, która istnieje od 2019 roku.

  • Lepszy dostęp do specjalistów i wsparcie dla pacjentów

Narodowa Strategia Onkologiczna ma sprawić, że dostęp do specjalistów, tj. psychoonkologów, rehabilitantów. Łatwiejszy ma być także dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych. Poprawić ma się także leczenie bólu, z którym zmagają się pacjenci onkologiczni. 

NOS - ile to kosztuje?

Narodowa Strategia Onkologiczna w całości będzie finansowana przez budżet państwa. Szacuje się, że w poszczególnych latach rząd będzie na nią przeznaczał nie  mniej niż:

  • w roku 2020 – 250,3 mln zł
  • w latach 2021 – 2023 – 451,2 mln zł
  • w latach 2024 – 2030 – 501,5 mln zł.
Data aktualizacji: 19.02.2020,
Opublikowano: 18.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej