Nadmierne pragnienie – czy może być objawem choroby?

Fot.: Photocreo Bednarek / stock.adobe.com

Cukrzyca to jedna z głównych patologii, jakim towarzyszy nadmierne pragnienie. Wzmożone pragnienie u dziecka może być wynikiem wielu niegroźnych stanów, takich jak przegrzanie organizmu lub wysiłek, lub jest właśnie objawem cukrzycy.

Nadmierne pragnienie oznacza niepohamowaną potrzebę picia, przy czym sumaryczna dobowa ilość przyjmowanych płynów przekracza 2,5 litra. Duże pragnienie może wynikać z wielu stanów fizjologicznych, jak również patologicznych. Ciągłe uczucie pragnienia może wynikać z zaburzeń elektrolitowych, utraty objętości krwi, zaburzeń hormonalnych i wielu innych patologii. Wzmożone pragnienie jest efektem nadmiernego pobudzenia uczucia pragnienia w ośrodkowym układzie nerwowym za pośrednictwem licznych receptorów znajdujących się na obwodzie i odbierających informacje o stanie układu krążenia i niedoborach płynów.

Czy pijesz minimum 2 litry wody dziennie?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Nadmierne uczucie pragnienia – czy zawsze świadczy o chorobie?

Nadmierne pragnienie nie zawsze oznacza chorobę. Jednak większość osób odczuwa nadmierne pragnienie dopiero w stanie odwodnienia organizmu. Wcześniej częściej odczuwa się chęć podjadania. Dopiero kiedy organizm nie potrafi wyrównać pewnych zaburzeń w organizmie w następstwie niedoboru płynów, pojawia się uczucie pragnienia. Uczucie pragnienia często towarzyszy wzmożonej aktywności fizycznej. Wzmożone pragnienie niemal zawsze towarzyszy też spożyciu bardzo słonych tudzież pikantnych potraw. Nadmierne spożywanie słodkich napojów typu coca-cola oraz alkoholu również w konsekwencji powoduje wzrost pragnienia. Wzmożone pragnienie w ciąży również jest zjawiskiem fizjologicznym. Nie jest więc zjawiskiem niepokojącym fakt, że pojawia się nadmierne pragnienie, które człowiek jest w stanie szybko ugasić, spożywając doustnie pożądaną ilość płynów. Powinna to być woda niegazowana. Napoje typu kawa, herbata czy słodkie napoje nie gaszą pragnienia, a przynajmniej nie nawadniają organizmu.

Czym się różni woda mineralna od źródlanej? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czym się różni woda mineralna od źródlanej? Źródło: Wiem, co jem

Choroby powodujące nadmierne pragnienie

Nadmierne pragnienie może być konsekwencją niektórych schorzeń. Podstawową jednostką chorobową objawiającą się nadmiernym pragnieniem jest cukrzyca. Wzmożone pragnienie w cukrzycy jest konsekwencją postępującego odwodnienia organizmu w przebiegu wielomoczu. Wielomocz z kolei to konsekwencja diurezy osmotycznej, czyli wydalania przez nerki nadmiaru wody, by jak najbardziej rozcieńczyć mocz, w którym zaczyna się pojawiać glukoza. Glukoza, jako substancja osmotycznie czynna, niejako “ściąga” wodę. Ponadto organizm w przebiegu cukrzycy wydziela zwiększoną ilość moczu, aby pozbyć się ketonów.

Do innych schorzeń powodujących nadmierne pragnienie jako skutek wzmożonego wydalania wody z organizmu lub problemów z przyjmowaniem wody należą:

  • choroby podwzgórza,
  • nadmierne pragnienie na tle psychogennym,
  • nadmierne pragnienie wywołane lekami, których efektem ubocznym jest m.in. suchość w ustach,
  • nadmierna utrata wody przez nerki w przebiegu moczówki prostej, czyli schorzenia polegającego na nadmiernym wydzielaniu lub działaniu wazopresyny,
  • diureza osmotyczna w przypadku leczenia mannitolem lub diuretykami,
  • nadmierna utrata wody innymi drogami niż przez nerki, np. przez nerki, skórę czy przewód pokarmowy, co objawia się potami, gorączką, biegunką, wymiotami,
  • choroby tarczycy pod postacią nadczynności tarczycy.

Ciągłe nadmierne pragnienie – co robić?

Aby ustalić przyczynę nadmiernego pragnienia, konieczne jest szczegółowe badanie przedmiotowe i podmiotowe wykonywane przez lekarza. Ocenia on nawodnienie organizmu, zbiera szczegółowy wywiad obejmujący ilość przyjmowanych leków, a także częstość i objętość wydalanego moczu, następnie zleca badania laboratoryjne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów. Zawsze należy wziąć pod uwagę fizjologiczne przyczyny nadmiernego pragnienia, ważne jest także, aby podać lekarzowi wszystkie rodzaje dodatkowych suplementów i ziół, jakie pacjent przyjmuje. Istotny w diagnostyce jest czas trwania nadmiernego pragnienia, a także objawy dodatkowe w postaci np. obrzęków, spadku masy ciała czy gorączki.

Czy nadmierne pragnienie trzeba leczyć?

Leczenie nadmiernego pragnienia nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od przyczyny wywołującej ten objaw. Wzmożone pragnienie związane z wysiłkiem, ciążą czy innymi przyczynami fizjologicznymi wymaga jedynie właściwego, regularnego nawadniania. Jeśli wzmożone pragnienie jest jednak objawem patologii, konieczne jest zastosowanie leczenia przyczynowego, choć oczywiście konieczne jest również objawowe nawodnienie chorego. Jeśli doustne nawadnianie pacjenta nie jest możliwe, konieczne bywa zastosowanie płynoterapii dożylnej.

Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej