Nadczynność tarczycy u dzieci – główne objawy i przebieg choroby

Photo and Co/getty images

Nadczynność tarczycy u dzieci to schorzenie, które klinicznie wyraża się najczęściej klasyczną grupą objawów: zwiększoną częstością pracy serca (tachykardią), powiększeniem tarczycy, czyli wolem, przyspieszeniem przemiany materii oraz towarzyszącym objawem w postaci miernego wytrzeszczu będącego symptomem oftalmopatii tarczycowej.

Nadczynność tarczycy u noworodków i niemowląt jest bardzo rzadką chorobą. Częstość jej występowania zwiększa się stopniowo z wiekiem, a w okresie pokwitania (dojrzewania płciowego) następuje dodatkowo kilkukrotny wzrost zachorowalności u dzieci płci żeńskiej.

Na czym polega nadczynność tarczycy u dzieci?

Nadczynność tarczycy u dzieci jest chorobą związaną z obecnością we krwi nadmiernej ilości wolnych hormonów wydzielanych przez ten narząd, czyli trójjodotyroniny (fT3) i tyroksyny (fT4). W efekcie dochodzi do przyspieszenia tempa przemian metabolicznych, co prowadzi do pojawienia się klinicznych objawów choroby.

Podstawowym powodem występowania nadczynności tarczycy u dzieci jest choroba Gravesa-Basedowa. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, w przebiegu którego nieprawidłowe przeciwciała działają na receptory TSH – hormonu pobudzającego tarczycę. Jest to przyczyną zwiększenia jej aktywności i zaburzenia kontroli produkcji fT3 i fT4. Choroba powoduje ponad 60% zachorowań na nadczynność tarczycy u dzieci.

Jeśli w ciąży kobieta z chorobą tarczycy ma niewyrównaną nadczynność tego narządu, to u dziecka jeszcze w życiu płodowym mogą również pojawić się podobne objawy. Może to doprowadzić do serii poważnych zaburzeń rozwojowych.

Podstawowe objawy nadczynności tarczycy u dzieci

Podstawowe objawy nadczynności tarczycy u dzieci wiążą się z nadmiernym tempem przemiany materii. Prowadzi to do zbyt dużej stymulacji układu krążenia, co zwykle objawia się przyspieszonym w sposób trwały, nawet w spoczynku, tętnem oraz podwyższonym skurczowym ciśnieniem tętniczym krwi.

Charakterystycznym symptomem związanym z chorobami tarczycy u dzieci, w tym również jej nadczynności, jest wole (w łacińskiej nomenklaturze medycznej struma). To powiększenie tarczycy, które może mieć charakter jednolity lub guzkowy oraz, w zależności od typu schorzenia, obejmować jeden lub oba płaty oraz łączącą je cieśń. Zarys szyi jest często w sposób widoczny zniekształcony w dolnej części, poniżej chrząstki tarczowatej (czyli tzw. jabłka Adama). Jeśli dochodzi do zwiększenia objętości tarczycy, może to powodować dyskomfort, poczucie ucisku w obrębie przedniej części szyi, chrypkę lub problemy w przełykaniu.

Kolejnym objawem, który towarzyszy nadczynności tarczycy u dzieci, jest orbitopatia tarczycowa, zwana również wytrzeszczem złośliwym lub oftalmopatią tarczycową. Zmiany chorobowe są efektem reakcji autoimmunologicznych pojawiających się w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa i dotyczą tkanek miękkich oczodołów. Skutkiem tego typu odczynów jest trwały, powiększający się wytrzeszcz gałek ocznych, który sprawia, że twarz dziecka przyjmuje charakterystyczny wyraz.

Takie powikłanie nadczynności tarczycy jest u dzieci obserwowane zdecydowanie częściej. Może mu towarzyszyć ból oraz ograniczenie ruchomości oczu, przekrwienie spojówek i dwojenie (podwójne widzenie). Wskutek nieprawidłowego ustawienia gałek w zaawansowanych stanach chorobowych może pojawić się niedomykalność powiek, a przy niewłaściwej pielęgnacji w takim przypadku – nawet owrzodzenie rogówki.

Inne objawy nadczynności tarczycy u dzieci

Do innych objawów nadczynności tarczycy u dzieci należą:

  • zwiększona ruchliwość i pobudzenie motoryczne,
  • problemy z koncentracją i snem,
  • wypadanie włosów,
  • zaczerwieniona, wilgotna skóra,
  • przyspieszone procesy wzrostu i kostnienia,
  • zaburzenia uwapnienia kości,
  • przyspieszenie pracy jelit, z czym niekiedy wiążą się okresowe biegunki oraz zaburzenia wchłaniania,
  • uszkodzenie wątroby i żółtaczka,
  • u dziewczynek – opóźnienie dojrzewania płciowego i zaburzenia miesiączkowania.

Ze względu na wynikające z nadmiernego poziomu hormonów tarczycy przyspieszenie metabolizmu, często obserwowanym zjawiskiem jest trwałe podwyższenie temperatury ciała. Jednocześnie u dzieci stwierdza się obniżoną, względem średniej dla danej populacji i wieku, masę ciała. Dzieci z nadczynnością tarczycy często mają z tego powodu bardzo duży apetyt. W sytuacji, gdy brak innych charakterystycznych objawów choroby, wśród opiekunów może powstać fałszywe przekonanie, że dziecko jest zdrowe (ma taką dobrą przemianę materii, że może jeść ile chce i nie tyje).

Rozpoznawanie nadczynności tarczycy u dzieci

Podstawą w rozpoznawaniu nadczynności tarczycy u dzieci jest prawidłowe zebranie wywiadu lekarskiego oraz wykonanie standardowego badania, które niekiedy pozwala na wychwycenie charakterystycznych objawów. Szczegółowej oceny wielkości i struktury tarczycy dokonuje się w trakcie badania ultrasonograficznego. Badania laboratoryjne (głównie fT3 i fT4 oraz TSH – hormonu tyreotropowego) pozwalają na potwierdzenie rozpoznania.

Zobacz film: Jak działa tarczyca?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. D. Shoback, D. Gardner, Endokrynologia ogólna i kliniczna Greenspana, red. A Lewiński, Lublin 2011.

2. A. Jankowski, Podstawy pediatrii, Wrocław 2013.

Data aktualizacji: 16.10.2020,
Opublikowano: 18.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej