Naczyniaki to zróżnicowane zmiany o charakterze nowotworu łagodnego, które mogą pochodzić z naczyń tętniczych, włosowatych czy żylnych. Zazwyczaj są obecne już od momentu urodzenia, jednak ujawnić mogą się na różnym etapie, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim tempie rosną. Naczyniaki żylne powstają w wyniku patologicznego poszerzenia się naczyń czy namnażania się komórek śródbłonka naczyniowego. Naczyniaki żylne lokalizujące się w skórze czy w większości miejsc na ciele nie są niebezpieczne.
Naczyniaki żylne – przyczyny
Naczyniaki żylne to najczęściej wady rozwojowe, często wrodzone, gdyż duży wpływ mają zaburzenia genetyczne, które predysponują do nadmiernego namnażania się komórek śródbłonka budującego ścianę naczyń. W ścianach naczynia krwionośnego mogą być również obecne wadliwe białka, co z kolei pozwala na nadmierne poszerzenie się światła naczynia. Naczyniaki żylne, jak i inne malformacje naczyniowe mogą współistnieć z zespołami chorobowymi o podłożu genetycznym.
Naczyniak – czy daje objawy?
Naczyniak nie musi dawać żadnych objawów, szczególnie na początku. Każdy naczyniak ma pewne ryzyko pęknięcia i krwawienia, jednak większość naczyniaków żylnych tego powikłania nie generuje. Jeśli naczyniak lokalizuje się w skórze, jest to zmiana widoczna. Naczyniaki w narządach wewnętrznych czy nawet naczyniaki żylne w mózgu wykrywane są zazwyczaj przypadkiem przy podejmowaniu diagnostyki w innym kierunku. Rzadko powodują objawy, chyba że dochodzi do krwawienia czy ucisku sąsiadujących struktur. Każdy naczyniak powinien być konsultowany, ponieważ konieczne jest oszacowanie ryzyka krwawienia i podjęcie kroków terapeutycznych w przypadkach koniecznych.
Skąd się biorą zmiany naczyniowe i jak skutecznie z nimi walczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Gdzie mogą wystąpić naczyniaki żylne?
Naczyniaki żylne mogą wystąpić wszędzie tam, gdzie przebiegają żylne naczynia krwionośne, czyli żyły. Te miejsca to najczęściej:
- skóra, tkanka podskórna i błony śluzowe,
- kości,
- mózg,
- oko,
- płuca,
- żołądek.
Celem uwidocznienia naczyniaków konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Jedynie naczyniaki skóry są widoczne. By zdiagnozować resztę zmian wykonuje się:
- ultrasonografię,
- angiografię (badanie wnętrza żyły za pomocą promieniowania rentgenowskiego).
Naczyniaki żylne – leczenie
Leczenie uzależnione jest od lokalizacji naczyniaka i nie zawsze jest potrzebne. Naczyniaki skóry czasami znikają. Jeśli nie, można je usunąć poprzez zastosowanie laseroterapii czy zamrażania. W narządach wewnętrznych naczyniak żylny nie zawsze musi być poddany leczeniu. Wszystko zależy od jego lokalizacji i przede wszystkim wielkości. Wielkość koreluje z ryzykiem krwawienia i to właśnie jest główne kryterium, dla którego warto w niektórych przypadkach zdecydować się na leczenie. Wśród metod leczenia wyróżnia się:
- podawanie glikokortykosteroidów,
- embolizację naczynia zaopatrującego naczyniak (odcięcie go od dopływu krwi),
- usunięcie naczyniaka standardową metodą operacyjną.
Bezobjawowe naczyniaki wymagają obserwacji, jednak nie ma konieczności ich leczenia.