Naczyniak żylny skóry, mózgu czy narządów wewnętrznych

Fot: pierphotographer / gettyimages.com

Naczyniak żylny zazwyczaj nie jest niebezpieczny, szczególnie jeśli ma niewielkie rozmiary. Naczyniaki żylne mózgu należy obserwować, a czasem konieczne jest leczenie, by zapobiec ich pęknięciu.

Naczyniaki to zróżnicowane zmiany o charakterze nowotworu łagodnego, które mogą pochodzić z naczyń tętniczych, włosowatych czy żylnych. Zazwyczaj są obecne już od momentu urodzenia, jednak ujawnić mogą się na różnym etapie, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim tempie rosną. Naczyniaki żylne powstają w wyniku patologicznego poszerzenia się naczyń czy namnażania się komórek śródbłonka naczyniowego. Naczyniaki żylne lokalizujące się w skórze czy w większości miejsc na ciele nie są niebezpieczne.

Naczyniaki żylne – przyczyny

Naczyniaki żylne to najczęściej wady rozwojowe, często wrodzone, gdyż duży wpływ mają zaburzenia genetyczne, które predysponują do nadmiernego namnażania się komórek śródbłonka budującego ścianę naczyń. W ścianach naczynia krwionośnego mogą być również obecne wadliwe białka, co z kolei pozwala na nadmierne poszerzenie się światła naczynia. Naczyniaki żylne, jak i inne malformacje naczyniowe mogą współistnieć z zespołami chorobowymi o podłożu genetycznym.

Naczyniak – czy daje objawy?

Naczyniak nie musi dawać żadnych objawów, szczególnie na początku. Każdy naczyniak ma pewne ryzyko pęknięcia i krwawienia, jednak większość naczyniaków żylnych tego powikłania nie generuje. Jeśli naczyniak lokalizuje się w skórze, jest to zmiana widoczna. Naczyniaki w narządach wewnętrznych czy nawet naczyniaki żylne w mózgu wykrywane są zazwyczaj przypadkiem przy podejmowaniu diagnostyki w innym kierunku. Rzadko powodują objawy, chyba że dochodzi do krwawienia czy ucisku sąsiadujących struktur. Każdy naczyniak powinien być konsultowany, ponieważ konieczne jest oszacowanie ryzyka krwawienia i podjęcie kroków terapeutycznych w przypadkach koniecznych.

Skąd się biorą zmiany naczyniowe i jak skutecznie z nimi walczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Naczyniaki i malformacje naczyniowe - czym się od siebie różnią? Źródło: Klinika urody.

Gdzie mogą wystąpić naczyniaki żylne?

Naczyniaki żylne mogą wystąpić wszędzie tam, gdzie przebiegają żylne naczynia krwionośne, czyli żyły. Te miejsca to najczęściej:

  • skóra, tkanka podskórna i błony śluzowe,
  • kości,
  • mózg,
  • oko,
  • płuca,
  • żołądek.

Celem uwidocznienia naczyniaków konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Jedynie naczyniaki skóry są widoczne. By zdiagnozować resztę zmian wykonuje się:

  • ultrasonografię,
  • angiografię (badanie wnętrza żyły za pomocą promieniowania rentgenowskiego).

Naczyniaki żylne – leczenie

Leczenie uzależnione jest od lokalizacji naczyniaka i nie zawsze jest potrzebne. Naczyniaki skóry czasami znikają. Jeśli nie, można je usunąć poprzez zastosowanie laseroterapii czy zamrażania. W narządach wewnętrznych naczyniak żylny nie zawsze musi być poddany leczeniu. Wszystko zależy od jego lokalizacji i przede wszystkim wielkości. Wielkość koreluje z ryzykiem krwawienia i to właśnie jest główne kryterium, dla którego warto w niektórych przypadkach zdecydować się na leczenie. Wśród metod leczenia wyróżnia się:

  • podawanie glikokortykosteroidów,
  • embolizację naczynia zaopatrującego naczyniak (odcięcie go od dopływu krwi),
  • usunięcie naczyniaka standardową metodą operacyjną.

Bezobjawowe naczyniaki wymagają obserwacji, jednak nie ma konieczności ich leczenia.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej