Naczyniak jamisty – przyczyny występowania, objawy, leczenie

Fot: 7activestudio / fotolia.com

Naczyniak jamisty to łagodna odmiana nowotworu, która powstaje z naczyń chłonnych lub krwionośnych. Może się pojawić na skórze, w okolicach ust, wątroby czy oczu, w mięśniach szkieletowych, mózgu albo na języku. Znacznie częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.

Naczyniaki jamiste często nie potrzebują leczenia, gdyż znikają samoczynnie. Jest to powszechna dolegliwość, która przede wszystkim dotyczy dzieci – ok. 10% zachorowań stanowią niemowlęta. Naczyniaki zwykle pojawiają się u wcześniaków, nieco rzadziej u chłopców niż dziewczynek. Niewielkie zmiany skórne najczęściej występują w skupiskach i mogą przybierać różne formy. Wśród nich są purpurowe lub bladoczerwone guzki, wypukłe zmiany, czy też niebieskawe plamki o nieregularnych kształtach.

Naczyniak jamisty w początkowej fazie zwiększa rozmiar przez kilka miesięcy. Kolejnym etapem jego rozwoju jest stabilizacja wielkości guza, a następnie najczęściej dochodzi do jego samoistnego zaniku. Łagodna odmiana nowotworu dotyka czasami głęboko umiejscowionych narządów. Zazwyczaj guzy występują pojedynczo, jednak w sytuacji gdy mają podłoże dziedziczne, mogą zaistnieć mnogo.

Naczyniak jamisty może pojawiać się w postaci naczyniaka limfatycznego. Ta odmiana najczęściej występuje u dzieci w okolicach pach, szyi, a czasami nawet zaotrzewnowo. Jest ona wypełniona chłonką, która osiąga duże rozmiary i pojawia się w postaci dostrzegalnego guza. Tak umiejscowiony naczyniak limfatyczny jamisty może pojawić się przy zespole Turnera.

Jak powstaje naczyniak jamisty?

Główną przyczyną powstawania naczyniaków jamistych są rozszerzenia naczyń krwionośnych wypełniane krwią dopływającą do nich z tętnic. Zmiany nowotworowe szybko powiększają się poprzez rozmnażanie komórek śródbłonka naczyniowego. Specjaliści przypuszczają, że wpływ na rozwój tego guza mają czynniki genetyczne albo zespół Kasabacha-Merritt. Powód powstawania naczyniaków jamistych nie jest dokładnie znany.

Objawy naczyniaka jamistego

Zarówno kolor, jak i struktura naczyniaka jamistego może się zmieniać. Guzom towarzyszą różne dolegliwości, które są uzależnione od miejsca jego powstania. Symptomami naczyniaka jamistego wątroby są: wymioty, brak apetytu, nudności, ból w górnej prawej części brzucha oraz poczucie przepełnienia po jedzeniu. Najczęściej jednak ta odmiana nowotworu nie wykazuje szczególnych objawów.

Naczyniak jamisty oka objawia się m.in. problemami ze wzrokiem, podwójnym widzeniem, poczuciem przepełnienia w oczodole, nadwzrocznością, upośledzeniem ostrości, ubytkami w polu widzenia czy bolesnym wytrzeszczem. Natomiast w przypadku łagodnej odmiany nowotworu mózgu mogą wystąpić: bóle głowy, kłopoty językowe, problemy ze wzrokiem, drętwienie kończyn, napady padaczkowe, problemy z równowagą, zaburzenia psychiczne, zmiana zachowania oraz utrata pamięci. Naczyniaki jamiste pojawiające się na skórze nie powodują żadnych symptomów. Najczęściej guzy występują w okolicach skóry głowy, twarzy i tułowia.

Jak skutecznie leczyć naczyniaki jamiste?

Pierwszym krokiem w diagnozie naczyniaka jamistego jamy ustnej albo występującego na skórze jest stwierdzenie typowych objawów. Natomiast w przypadku łagodnej odmiany nowotworu wątroby czy mózgu stosuje się tomografię komputerową, ultrasonografię jamy brzusznej, rezonans magnetyczny albo angiografię. W szczególnych sytuacjach wykorzystuje się również biopsję, jednak może ona powodować krwawienie z naruszonego przez badanie guza. Naczyniaki często są mylone ze złośliwymi nowotworami.

W większości przypadków guz znika samoistnie. Jednak czasami trzeba przyspieszyć proces usuwania nowotworu poprzez zastosowanie terapii kompresyjnej, czyli uciskanie w jego okolicach. Innym rozwiązaniem jest kuracja laserowa, służąca zablokowaniu wzrostu naczyniaka, lecz jej celem nie jest usunięcie guza. Do tego wykorzystuje się operację chirurgiczną, której zadaniem jest wycięciu fragmentu organu lub jedynie zmiany chorobowej. Kolejnym sposobem jest zastosowanie glikokortykosteroidów wpływających na zahamowanie rozwoju nowotworu. Ponadto w przypadku leczenia naczyniaków jamistych stosuje się propanol.

Łagodna odmiana nowotworu występująca w mózgu, która pojawia się bez objawów, jest poddawana kontroli przez określony czas. Naczyniaki rozwijają się powoli, dlatego prawdopodobieństwo pęknięcia guza jest niewielkie. Jednak jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to nie niesie ona ze sobą ogromnych zniszczeń ze względu na niskie ciśnienie krwi w tego typu zmianie. Operacja jest przeprowadzana w przypadku naczyniaków, które ulegają delikatnemu podkrwawianiu. Lekarz może także zastosować radioterapię, która jest bezpieczniejszą formą leczenia.

Przy naczyniaku jamistym wątroby, który jest bardzo duży, ma charakterystyczne symptomy i szybko się rozwija, jako formę leczenia stosuje się operację. Zabieg jest wykonywany w sytuacji zagrożenia życia, wywołanej krwawieniem do jamy otrzewnej lub pęknięciem guza.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 09.02.2019r.

Około 60% naczyniaków ustępuje samoistnie do 6. roku życia. Okres zanikania kończy się w wieku około 10 lat. Tekst więc nie posiada merytorycznego błędu w tym zakresie.

Pozdro600 18.01.2019r.

Ta zmiana nie znika samoczynnie !

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej