Nacieki na płucach – objawy, przyczyny i możliwe leczenie. Czy naciek na płucach to nowotwór?

Fot: yodiyim / gettyimages.com

Nacieki na płucach to bardzo obszerne zagadnienie, gdyż przyczyn tego stanu jest wiele. Konieczna jest właściwa diagnostyka, by wdrożyć przyczynowe, swoiste leczenie. Są czynniki, które predysponują do powstawania nacieków na płucach o charakterze zapalnym czy nowotworowym.

Określenie „nacieki na płucach” to sformułowanie, z którym można spotkać się, czytając opisy badań obrazowych klatki piersiowej. Nie wystarczy jednak sam wynik badania obrazowego. By określić, co oznacza dany naciek na płucach, konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, jak również skorelowanie wyników wszystkich badań z objawami, jakie prezentuje chory. Jest to konieczne, gdyż leczenie jest uzależnione od rozpoznanej przyczyny. Inne terapie podejmuje się w przypadku nacieku zapalnego na płucach a inne, gdy podejrzewa się nowotwór.

Co to jest naciek na płucach i co oznacza?

Naciek na płucu to pewnego rodzaju zmiana wyglądu miąższu płuca w danym obszarze w badaniu obrazowym. Przede wszystkim naciek na płucach pojawia się w opisach zdjęć rentgenowski (RTG) klatki piersiowej w przebiegu zmian zapalnych, jednak naciek na płucu nie musi mieć charakteru zapalnego. Może też mieć podłoże nowotworowe. Nacieki na płucach zawsze należy diagnozować, czasami obraz ogólny jest bardzo swoisty. Innym razem konieczne jest pogłębienie diagnostyki i przeprowadzenie specjalistycznych badań. Sam naciek oznacza, że tkanka płucna w pewnym obszarze jest nacieczona przez komórki inne niż te, które powinny się tam znajdować. Mogą to być komórki zapalne, komórki nowotworowe, pyły, zwłóknienia, zwapnienia, eozynofile czy inne. Czasem więc naciek wynika z obecności obcych komórek, innym razem jest to nacieczenie własnymi komórkami, np. układu odpornościowego odpowiedzialnego za miejscowy stan zapalny. Samo rozpoznanie „naciek na płucach” nie jest więc diagnozą.

Zapalny naciek na płucach – przyczyny

Zapalenie płuc jest powszechnym schorzeniem w Polsce. Nacieki zapalne na płucach mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Najczęstszą przyczyną nacieków zapalnych na płucach jest bakteria Streptococcus pneumoniae. Nacieki na płucach mogą wynikać również z nacieków nowotworowych w tkance płucnej czy z zakażenia gruźlicą. Mogą mieć również charakter zwłóknień, zwapnień, czy wynikać z chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czynnikami ryzyka powstania nacieków na płucach o różnej etiologii są przede wszystkim:

  • podeszły wiek,
  • niewydolność serca,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • przyjmowanie wziewnych glikokortykosteroidów,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • próchnica zębów,
  • chemioterapia,
  • ekspozycja na pyły i zanieczyszczenia,
  • zachłyśnięcia,
  • zaburzenia świadomości,
  • nadużywanie alkoholu.

Objawy nacieku zapalnego na płucach

Nie każdy naciek na płucach może dawać objawy kliniczne. Wszystko zależy od tego, jaką przyczynę ma dany naciek. Objawy mogą być różne. W przypadku nacieku zapalnego symptomy to gorączka, kaszel, ogólne uczucie rozbicia, bóle w klatce piersiowej. Czasami pojawia się duszność. Objawy nie zawsze są swoiste. Konieczne dla rozpoznania jest badanie fizykalne, w tym osłuchiwanie, a także wykonanie badania obrazowego w postaci RTG klatki piersiowej. Naciek zapalny uwidacznia się w badaniach obrazowych jako zacienienie części miąższu płuca. Natomiast w badaniu fizykalnym lekarz może usłyszeć trzeszczenia, jak i rzężenia nad polami płucnymi. Ponadto badania laboratoryjne wykazują wzrost parametrów zapalnych w przypadku nacieków zapalnych.

Naciek na płucach wynikający z obecności nowotworu może również dawać objawy takie jak przewlekły kaszel, duszność, a nawet krwioplucie, czy utrata masy ciała. Czasami naciek na płucach o podłożu nowotworowym wykrywany jest przypadkowo przy wykonywaniu badań obrazowych w kierunku diagnostyki przewlekłych objawów sugerujących zapalenie.

Nacieki na płucach – leczenie

Leczenie nacieków na płucach jest przede wszystkim przyczynowe. Nie da się leczyć nacieku, nie wiedząc co to jest. Nie każdy naciek na płucach wymaga jednak leczenia. Czasem zmiany naciekowe mają charakter zejściowy. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się antybiotyki. Nowotwory leczy się adekwatnie do rozpoznania. Inaczej wygląda leczenie raka niedrobnokomórkowego płuca, a inaczej drobnokomórkowego płuca. Czasami naciek na płucach wymaga obserwacji. Nie należy jednak nigdy lekceważyć nieokreślonego nacieku na płucach. Wiele zmian może bowiem prowadzić do poważnych uszkodzeń tkanki płucnej i powikłań. Szczególnie, że jakiekolwiek podejrzenie nacieku nowotworowego na płucach wymaga jak najszybszego podjęcia działań interwencyjnych.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej