Na Uniwersytecie w Białymstoku naukowcy zbadają tempo rozwoju raka skóry i wątroby

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Naukowcy z Białegostoku rozpoczęli badania nad tempem rozwoju raka skóry i wątroby. Eksperyment prowadzony będzie na wyselekcjonowanej grupie mysz i potrwa 2 lata. Czy czeka nas przełom w onkologii? 

Na czym będą polegały badania?

Badania prowadzone będą na unikalnej grupie mysz laboratoryjnych. Wyjątkowość zwierząt polega na tym, że są one sztucznie wyselekcjonowane pod względem wysokiego i niskiego tempa metabolizmu podstawowego. Mowa tu o szybkości energii z jaką funkcjonuje nasz organizm. Te niezwykłe zwierzęta różnią się również od innych myszy cechami, które mogą mieć także wpływ na tempo rozwoju nowotworów. Chodzi o wielkość komórek budujących ich tkanki, działanie układu immunologicznego oraz szybkość intoksykacji, czyli wchłaniania szkodliwych substancji z otoczenia. Cechy te warunkują to, że są one odpowiednim modelem do testów nad rozwojem raka.

Dotychczasowe badania nad nowotworami bardzo często były prowadzone na wybranych komórkach hodowanych poza ustrojem (metody in vitro), bądź też analizowały pojedyncze geny, które źle funkcjonowały w tych komórkach. Uważamy, że trzeba na tę sprawę spojrzeć ogólniej, czyli z poziomu całego organizmu. Nasze myszy będą stymulowane do rozwoju dwóch typów nowotworów: skóry i wątroby. Będziemy obserwować jak szybko te schorzenia rozwijają się u nich. Dzięki temu jest szansa, że znajdziemy odpowiedzi na pytania czy różnice w tempie z jakim zużywamy energię przekładają się na prawdopodobieństwo powstania i szybkość przyrostu raka skóry i wątroby oraz aktywność których genów związanych z metabolizmem predysponuje nas do rozwoju tych chorób? – tłumaczy dr Sebastian Maciak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Jeżeli naukowcom uda się wykazać, że tempo metabolizmu i, na przykład, wielkość komórek z jakich zbudowane są organizmy faktycznie wpływa na szybkość rozwoju tych dwóch nowotworów, będzie można stworzyć nowe terapie stymulujące nasze ciało do zmiany tempa z jaką zużywamy energię.

Do badania nieprzypadkowo wybrano nowotwór skóry i wątroby. Po pierwsze są to nowotwory często występujące u ludzi, na dodatek bardzo śmiertelne, a po drugie linie modelowe wykazują największe zróżnicowanie budowy i funkcjonowania komórek w obrębie tych dwóch tkanek.

Czytaj również: Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów

Na jakim etapie są badania?

Póki co czekamy aż myszy dojrzeją, gdyż muszą mieć 3 miesiące, żeby osiągnęły odpowiedni wiek metaboliczny do badań. Pierwszych wyników możemy spodziewać się już po roku. Eksperymenty te są tak rozplanowane, że w pierwszym zajmiemy się indukcją nowotworu wątroby, a w drugim skóry – tłumaczy doktor Sebastian Maciak

Trzeba zaznaczyć, że uczeni już wcześniej przeprowadzali badania pilotażowe i obecnie dysponują wstępnymi wynikami. Badania te polegały na podaniu myszom komórek ludzkiego nowotworu okrężnicy. Dzięki temu udało się wykazać pierwsze różnice istniejące pomiędzy wybranymi liniami metabolicznymi w kontekście nowotworzenia. Okazało się, że zwierzęta, które należą do linii o szybszym tempie metabolizmu podstawowego częściej adaptowały komórki rakowe i znacznie szybciej rozwijały pełnoobjawowy nowotwór.

W naszych czasach co raz częściej różne osoby próbują podkręcać swoje tempo metabolizmu. Nasze badania mogą pokazać, że jeżeli ktoś należy do grupy ryzyka to powinien działać w odwrotnym kierunku, czyli raczej spowolnienia szybkości zużywania energii przez nasz organizm. Jeżeli uda się potwierdzić nasze założenia, będziemy mogli regulować metabolizm, na przykład zmianą diety. To dawałoby nam proste narzędzie do walki z nowotworami – mówi doktor Sebastian Maciak

Czy badacze z Izraela znaleźli lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej