Na czym polega naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Gorączka to naturalna reakcja organizmu na infekcję. To także znak, że układ odpornościowy dziecka działa jak należy i walczy z chorobą. Są jednak sytuacje, kiedy podwyższona temperatura ciała stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia malca i konieczne jest jak najszybsze podanie leków przeciwgorączkowych. Wtedy najczęściej stosuje się naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu. Na czym polega ta metoda i kiedy jest wskazana?

Optymalna temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni. W przypadku dzieci prawidłowe wartości wahają się od 35 do nawet 38 stopni. Dlatego nie każdy skok temperatury u małego dziecka wymaga natychmiastowego działania i podawania leków zbijających gorączkę. Jeśli temperatura ciała dziecka osiągnie 38 stopni też nie ma jeszcze powodów do niepokoju. Zaleca się jedynie obserwowanie dziecka i częstsze wykonywanie pomiarów. Dopiero w sytuacji, gdy termometr wskaże wartość 38,5 stopni należy podać malcowi odpowiednie leki.

Gorączka u dziecka – co podawać?

Najbezpieczniejsze środki na złagodzenie gorączki u małego dziecka to te, które mają w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Zazwyczaj, gdy malec ma bardzo wysoką temperaturę ciała oba środki podaje się na przemiennie. Taka terapia polecana jest w sytuacjach, gdy gorączka nie daje się obniżyć w inny sposób lub po spadku szybko się podnosi.

Jak i kiedy trzeba zbijać gorączkę? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Gorączka - kiedy ją zbijać? Źródło: 36,6.

Sięganie po środki zawierające kwas acetylosalicylowy, który znajduje się w aspirynie, etopirynię czy polopirynie może mieć opłakane skutki. Podanie, któregoś z tych leków wywołuje tzw. zespół Reye'a. Zespół Reye'a to ciężka i zagrażająca życiu choroba, która może wystąpić zwłaszcza u dzieci, które mają mniej niż 12 lat. Czasem zdarza się, że schorzenie pojawia się i u osoby dorosłej (np. tej, która jest uczulona na tę substancję czynną lub przyjęła zbyt dużą dawkę leku).

Choroba pojawia się niezwykle rzadko. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą obfite wymioty oraz zaburzenia neurologiczne. Zespół Reye’a może wywołać obrzęk mózgu lub doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia. Nierzadko prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby nie podawać dzieciom (przede wszystkim tym, które nie ukończyły jeszcze dwunastu lat) leków przeciwgorączkowych ani przeciwbólowych na bazie kwasu acetylosalicylowego.

Naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu

Dla małego dziecka taka kombinacja leków jest najbezpieczniejsza i najskuteczniej zbija wysoką gorączkę. Naprzemienne podawanie leków polega na podaniu dopasowanej do wieku i masy dziecka dawki paracetamolu („porcję” leku oblicza się według zasady 10-15 mg na 1 kilogram masy ciała), po upływie czterech godzin dziecko dostaje kolejną dawkę leku – tym razem ibuprofenu.

Badania jednoznacznie pokazują, że taka podwójna terapia daje znacznie lepsze rezultaty i szybciej przynosi dziecku ulgę. Mimo że jest skuteczniejsza od monoterapii, to nie każdy skok temperatury u dziecka wymaga naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu.

Pierwszy etap leczenia i walki z wysoką gorączką u dziecka powinien rozpocząć się od podania tylko jednego z wymienionych i bezpiecznych dla maluchów farmaceutyków. Dopiero w sytuacji, gdy nie przynosi ona spodziewanych rezultatów, wszystkie inne środki zawiodły, a dziecko jest w bardzo kiepskiej formie, warto sięgnąć po terapię naprzemienną.

Zastosowanie takiego schematu leczenia wymaga dalszej i bardzo dokładnej obserwacji dziecka. Jeśli leki nie pomagają, gorączka dalej się utrzymuje i dziecko jest apatyczne, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Bardzo ważne jest, aby podczas takiej kuracji zadbać o właściwe nawodnienie dziecka. Walczące z gorączką – podobnie jak osoba dorosła – dziecko intensywnie się poci i traci cenne elektrolity. Dlatego najlepiej jest podawać mu wodę lub herbatki ziołowe.

Leki to nie wszystko

Podczas choroby dobrze jest zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza i jego temperaturę w pokoju dziecka. Optymalna temperatura to taka, która nie przekracza 20-22 stopni. Odpowiednią wilgotność powietrza zapewni nawilżacz powietrza lub mokry ręcznik położony na kaloryferze. Nie można też zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. To najlepszy sposób na pozbycie się groźnych patogenów i wpuszczenie świeżego powietrza.

Zobacz nasz film i dowiedź się, który termometr jest najlepszy do pomiaru temperatury

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej