Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

izusek/getty images

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Badanie na osteoporozę jest niezbędne w celu monitorowania postępu choroby oraz oceny skuteczności podjętego leczenia. Densytometrię kości zapewnia nieodpłatnie Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Badaniu można poddać się również w niepublicznej placówce za kwotę, której wysokość ustala dana przychodnia.

Zobacz też:

Badanie na osteoporozę

Badanie na osteoporozę zaleca się kobietom w okresie menopauzy, seniorom i innym osobom z grupy ryzyka, np. pacjentom obciążonych genetycznymi wadami, wpływającymi na zmniejszenie masy kostnej. Dominującą metodą w rozpoznawaniu choroby kości jest densytometria. Badanie densytometryczne to metoda obrazowania gęstości tkanki kostnej, pozwalająca oszacować stopień ubytków w jej strukturach, a także potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę. Ponadto pomaga ocenić ryzyko złamań kompresyjnych, rozstrzyga o konieczności i charakterze leczenia, a także stanowi niezbędne narzędzie w procesie monitorowania postępu choroby i oceny skuteczności podjętej terapii.

Badanie w kierunku osteoporozy wykonuje się za pomocą aparatu rentgenowskiego (RTG) emitującego dwudziestokrotnie niższe promieniowanie niż przy naświetlaniu klatki piersiowej, dlatego jest całkowicie bezpieczne, również dla dzieci. Siła promieniowania w densytometrii porównywalna jest do promieniowania kosmicznego, któremu człowiek poddawany jest każdego dnia w ciągu 4 godzin ciągłego przebywania na świeżym powietrzu. Densytometrię kości nieodpłatnie zapewnia NFZ wszystkim ubezpieczonym pacjentom, którym lekarz wystawił zlecenie na wykonanie testu. Jednak badaniu można poddać się również w niepublicznej placówce za odpowiednią opłatą. To, ile kosztuje badanie na osteoporozę, uzależnione jest od cennika przychodni i wyposażenia pracowni zabiegowej. Cena densytometrii waha się w granicach 40–100 zł.

Na czy polega badanie gęstości kości?

Badanie na osteoporozę przeprowadza się w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniom, takich jak kręgosłup, kości ramienia i przedramienia oraz kość udowa. Wyniki densytometrii stanowi informację o stanie kośćca pacjenta, a im pełniejszy obraz prześwietlenia, tzn. bez widocznych, ciemnych przebarwień na fotografii, tym tkanka kostna jest gęstsza, wytrzymalsza i mniej podatna na złamania.

Jak wygląda badanie osteoporozy metodą densytometrii?

Do badania na osteoporozę należy przede wszystkim usunąć z ciała biżuterię oraz zdjąć odzież z metalowymi elementami. Pacjentom zażywającym suplementy i leki uzupełniające podaż wapnia czy innych składników mineralnych zaleca się uprzednią konsultację z lekarzem, który zdecyduje o konieczności odstawienia środków w celu uzyskania optymalnych wyników RTG kości. W dalszym etapie pacjent zajmuje kozetkę, do której przymocowane jest przesuwne ramię wykonujące zdjęcie. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Podczas niego należy leżeć nieruchomo. Obrazowe badanie na gęstość kości zasadniczo różni się przebiegiem w zależności od wieku pacjenta. Przykładowo densytometria kręgosłupa u dorosłych wykonywana jest poprzez obrazowanie grzbietu, czyli ściśle określonego obszaru ciała. Z kolei badanie u dzieci polega na naświetleniu całego szkieletu i dokonaniu obliczeń gęstości powierzchniowej kośćca, których wyniki można porównać do zdrowej grupy rówieśniczej. Uzupełnienie densytometrii u młodszych pacjentów mogą stanowić dodatkowe badania obrazowe i laboratoryjne ukierunkowane na osteoporozę.

Inne badania przy podejrzeniu osteoporozy

Wyniki densytometrii nie zawsze całkowicie potwierdzają osteoporozę. Dla rozszerzenia diagnostyki można wykonać dodatkowe testy, takie jak:

  • ultrasonografię (USG), polecaną szczególnie do badania mniejszych okolic ciała, jak palce, pięta czy nadgarstek. Badanie za pomocą fal dźwiękowych pomocne jest w ocenie ogólnej kondycji i wyglądu danego fragmentu szkieletu oraz umożliwia oszacowanie ryzyka złamań, jednak nie daje informacji o gęstości mineralnej kości;
  • tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) – jedne z najdokładniejszych metod obrazowania, szczególnie pomocne w ocenie charakteru i rozległości złamań osteoporotycznych i ustaleniu możliwości leczenia operacyjnego.

Dla potwierdzenia problemów z gęstością tkanki kostnej oraz w celu kontroli efektów leczenia wykonuje się analizy laboratoryjne. Badanie na osteoporozę z krwi i moczu pozwala wykluczyć inne choroby zmniejszające jakość kości, takie jak nadczynność tarczycy. Ponadto umożliwia ocenę stopnia wydalania wapnia czy poziomu fosforu, kreatyniny, odczynu Biernackiego (OB) oraz liczby białych i czerwonych krwinek. Badanie na osteoporozę można urozmaicić również o oznaczenie markerów kostnych, czyli substancji przenikających do krwi i moczu w procesie kościotworzenia i destrukcji. Oszacowanie tego typu wskaźnika pozwala określić tempo rozpadu w stosunku do odbudowy tkanki kostnej.

Zobacz film: Jak można zdiagnozować osteoporozę?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Jarosz M., „Osteoporoza”, PZWL, Warszawa 2010.

2. Pluskiewicz W., „Osteoporoza”, Medical Tribune Polska, Warszawa 2015.

Data aktualizacji: 29.07.2022,
Opublikowano: 29.07.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej