Na czym polega badanie błędnika? Badanie VNG i ENG

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Badanie błędnika wykonuje się u osób cierpiących z powodu niewyjaśnionych zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, niedosłuchu czy oczopląsu. Polega ono na rejestracji ruchów gałek ocznych po tym, jak zostaną one podrażnione przez różne bodźce.

Zaburzona praca błędnika może dawać objawy podobne do neurologicznych, które na ogół wprowadzają cierpiącą na nie osobę w stan dużego niepokoju. Prowadzi ona też do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego warto wtedy wykonać badanie błędnika.

U kogo wykonuje się badanie błędnika?

Badanie błędnika wykonuje się u osób, u których podejrzewa się jego zapalenie, uszkodzenie lub upośledzenie jego pracy. Przesłanką do tego mogą być następujące objawy:

  • zaburzenia równowagi,
  • zawroty głowy,
  • niedosłuch,
  • oczopląs,
  • mdłości i wymioty,
  • szum w uszach.

Do zapalenia błędnika dochodzi najczęściej na skutek przeniesienia się infekcji bakteryjnej z ucha wewnętrznego lub powikłań chorób wirusowych, takich jak HIV, różyczka, świnka ospa, odra, opryszczka lub toksoplazmoza. Uszkodzenia występują w przebiegu niektórych chorób autoimmunologicznych oraz na skutek urazów, natomiast upośledzenie pracy związane jest z chorobą Meniere’a.

W przypadku podejrzenia, że doszło do zapalenia błędnika, istotna jest jak najszybsza diagnostyka, ponieważ nieleczone choroby infekcyjne w tej części ciała mogą doprowadzić do licznych powikłań. Patogeny z błędnika z łatwością mogą dostać się do centralnego układu nerwowego i wywołać zapalenie opon mózgowych lub ropnie mózgowe, nadoponowe i podoponowe.

Zobaczcie, jak jest zbudowane nasze ucho i jakie pełni funkcje:

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Na czym polega badanie błędnika?

Bezpośrednie badanie błędnika może zostać wykonane w technice VNG lub ENG. W obydwu przypadkach polega ono na podrażnianiu błędnika za pomocą różnych bodźców, a następnie monitorowaniu ruchów gałek ocznych.

Celem wyjaśnienia uciążliwych dolegliwości warto zastosować rozszerzoną diagnostykę, która umożliwia wykluczenie innych schorzeń oraz rozpoznanie przyczyn wywołujących zaburzenia funkcjonowania tego narządu.

Morfologia krwi z rozmazem i CRP pozwalają ustalić, czy w organizmie toczy się infekcja oraz określić, czy jest ona bakteryjna czy wirusowa.

W postawieniu odpowiedniej diagnozy bardzo dużą rolę odgrywa również przebieg choroby ustalany w trakcie wywiadu. Jeżeli do objawów doszło podczas przebiegu lub krótko po infekcji, można podejrzewać, że przeniosła się ona do błędnika. Z kolei powtarzające się, napadowe zawroty głowy, po których następuje trwałe pogorszenie słuchu świadczą o chorobie Meniere’a. Schorzenia autoimmunologiczne atakujące błędnik, takie jak zespół Cogana, najczęściej obejmują więcej narządów, a w badaniu krwi można znaleźć przeciwciała atakujące struktury ucha wewnętrznego.

Badania rezonansem magnetycznym lub tomografem pozwalają wykluczyć istnienie innych czynników wywołujących objawy neurologiczne – zaburzenia naczyniowe, guzy i urazy mózgu.

Badanie błędnika – VNG

Badanie błędnika VNG (wideonystagmograficzne) polega na obserwacji ruchów gałek ocznych przez wyjątkowo czułe kamery, które mogą wychwycić oczopląs. Umieszczone są one w specjalnych goglach zakładanych przez pacjenta, który ma za zadanie śledzić wyświetlające się w nich świetliste punkty. W tym czasie zostaje on poddany próbom:

  • oczopląsu samoistnego przy oczach otwartych oraz po zniesieniu fiksacji,
  • śledzenia,
  • oczopląsu spojrzeniowego,
  • optokinezy,
  • położeniowej,
  • zmiany szybkiego położenia (Dix-Hallpike’a),
  • kalorycznej.

Część wykonywanych prób może być nieprzyjemnych dla pacjenta, ale nie są one bolesne. Próba kaloryczna polega na pobudzenia błędnika poprzez naprzemienne wlewanie do ucha ciepłej i zimnej wody.

Jeżeli pod wpływem przeprowadzanych prób, u badanej osoby pojawi się oczopląs lub zaburzenie równowagi, świadczy to o zakłóceniach pracy lub uszkodzeniu błędnika.

Badanie VNG może być nieprzyjemne dla pacjenta i ze względu na ryzyko wywołania mdłości i wymiotów powinien on przyjść na nie na czczo (minimum 4 godziny po lekkim posiłku). Powinno się zrezygnować z makijażu, szczególnie z malowania rzęs. Na kilka dni przed badaniem należy zaprzestać zażywania leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy.

Badanie błędnika – ENG

Badanie ENG błędnika (elektronystagmograficzne) może być alternatywą dla VNG. Także w tej sytuacji ocenia się, czy u pacjenta występuje oczopląs, jednak jest to rejestrowane za pomocą elektronystagmografu.

Żelowe elektrody podłączone do skroni pacjenta przekazują informacje do komputera, który tworzy zapis ruchów gałek ocznych. Badanie to można przeprowadzać nawet przy zamkniętych oczach, gdyż dane uzyskuje się na podstawie różnicy potencjałów elektrycznych, która występuje między dodatnio naładowaną rogówką, a ujemnie naładowaną siatkówką. W wyniku oczopląsu komputer rejestruje szybko występujące zmiany potencjałów.

VNG jest bardziej nowoczesnym badaniem i stosuje się je częściej, ponieważ jest ono łatwiejsze do interpretacji. Bywa jednak, że ze względu na stan zdrowia lub wiek pacjenta zapada decyzja o zastosowaniu ENG.

Badanie ENG i VNG – ograniczenia

Badania ENG i VNG pozwalają na ustalenie, czy objawy pacjenta zostały wywołane przez zaburzenia pracy błędnika czy też ich pochodzenie ma charakter neurologiczny. Nie umożliwiają one jednak bezpośredniego zobrazowania pracy tego narządu i dokładnego określenia, co dzieje się w jego wnętrzu.

Zobaczcie, jak zbudowany jest mózg:

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

http://www.medicusdcl.pl/badania-specjalistyczne/

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej