Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: spukkato / gettyimages.com

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Idiopatyczne młodzieńcze zapalenie stawów polega na niszczeniu przez organizm własnych tkanek stawowych. W zależności od wielkości wskaźnika reumatoidalnego oraz przeciwciał antycytrulinowych (aCCP) wyróżnia się różne postaci choroby. Również rokowania co do wyleczenia są niejednorodne. Odpowiednio ukierunkowane leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów pozwala na uzyskanie remisji objawów i normalne funkcjonowanie.

Zobacz także:

Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie

Dlaczego stawy "strzelają"? Kiedy jest to powód do niepokoju

Zapalenie stawu barkowego – przebieg, przyczyny, domowe sposoby

Na czym polega młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to najczęściej występująca, przewlekła i postępująca choroba reumatyczna u osób w wieku rozwojowym. Schorzenie o nieznanej etiologii powoduje szereg dolegliwości ze strony stawów obwodowych, a czasem kręgosłupa. Stanowi przyczynę licznych dodatkowych objawów pozastawowych i powikłań układowych. Istotą choroby jest przetrwały stan zapalny, zajmujący błony maziowe, nasady kości oraz okołostawowe tkanki, prowadzący do uszkodzenia ich włókien. Destrukcja tego typu upośledza sprawność motoryczną aparatu ruchu, osłabia wytrzymałość i siłę mięśniową, a także jest przyczyną niepełnosprawności ruchowej pacjenta.

W zależności od wielkości wskaźnika reumatoidalnego we krwi oraz przeciwciał aCCP wyróżnia się różne postaci choroby, takie jak MIZS uogólnione, wielostawowe oraz nielicznostawowe. Również rokowania co do wyleczenia są rozmaite. Odpowiednio ukierunkowane leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów pozwala na uzyskanie remisji objawów i normalne funkcjonowanie społeczne pacjenta. Rehabilitacja MIZS sprzyja zatrzymaniu niekorzystnych zmian tkankowych oraz utrzymaniu możliwie wysokiego poziomu samodzielności fizycznej.

Idiopatyczne młodzieńcze zapalenie stawów – przyczyny

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów rozpoczyna się zwykle przed 16. rokiem życia. Mimo niejasnej etiologii przyczyn choroby doszukuje się przede wszystkim w nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym, w którym własne komórki organizmu ukierunkowane są na niszczenie tkanek stawowych, traktują je bowiem jako ciała obce. Wystąpienie choroby warunkuje również kumulacja czynników genetycznych i środowiskowych, takich jak:

  • obciążenia dziedziczne i mutacje genowe. Dzieci, których rodzice obciążeni byli MIZS bądź chorują na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), narażone są na rozwój choroby. Większe prawdopodobieństwo młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów występuje również u rodzeństwa bliźniaczego;
  • płeć – blisko trzykrotnie częściej idiopatyczne młodzieńcze zapalenie stawów dotyka dziewczynek.

Do grupy czynników sprzyjających pojawieniu się choroby, nasilających jej objawy i przebieg zalicza się m.in. infekcje wirusowe o specyficznej, bliżej nieokreślonej, budowie i właściwościach, a także długotrwały stres psychiczny i silne stany emocjonalne. Ze względu na częstsze występowanie choroby u dziewczynek przyczyn MIZS lekarze doszukują się także we wpływie hormonów płciowych.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – objawy

Objawy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów mogą mieć gwałtowny początek i burzliwy, agresywny przebieg bądź narastają powoli. Wówczas przez długi czas pozostają niezauważone, co utrudnia rozpoznanie i wczesne podjęcie leczenia. Nieprawidłowa interpretacja objawów lub późne zaobserwowanie symptomów choroby często wynika z przekonania, że dzieci nie chorują na choroby reumatyczne.

Dominujące objawy idiopatycznego młodzieńczego zapalenia stawów to m.in.:

  • zaburzenie chodu objawiające się utykaniem;
  • trwały obrzęk zajętego stawu, najczęściej dotyczący kolana, kostek, nadgarstków i małych stawów rąk;
  • sztywność poranna ustępująca w ciągu dnia;
  • przykurcze mięśniowe;
  • bóle stawowo-mięśniowe, często odbierane jako wzrostowe;
  • wysypka o odcieniu łososiowym;
  • gorączka, ogólna apatia, brak apetytu, spadek aktywności fizycznej.

Początkowe objawy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów często przypominają grypę. Nierzadko obserwuje się też powiększenie wątroby i śledziony oraz węzłów chłonnych. Choroba charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń, w których dochodzi do ustępowania lub znacznego złagodzenia dolegliwości bądź ich nasilenia.

Leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów

Terapia MIZS ma na celu spowolnienie postępu zmian chorobowych w stawach, zapobieganie zaburzeniom rozwojowym i przywrócenie prawidłowej aktywności fizycznej dziecka. Dominującą metodą leczenia jest farmakoterapia, hamująca aktywność układu immunologicznego poprzez zastosowanie m.in. niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz środków immunosupresyjnych. Dzieciom z bardzo aktywnym przebiegiem choroby zaleca się leczenie biologiczne młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, czyli wprowadzenie specjalistycznych środków o wąskim i bardziej wyspecjalizowanym działaniu inhibitorowym. Niezbędnymi elementami kompleksowego leczenia MIZS są fizyko- i kinezyterapia.

Jak jest zbudowany kład kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak jest zbudowany kład kostny? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Rutkowska-Sak L., „Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów”, Termedia, Poznań 2014.

2. Romnicka A., „Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów”, Przewodnik Lekarza 12/2001, vol.4.

3. Opracowanie zbiorowe, „Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), Poradnik dla chorych i ich bliskich”, Poruszyć Świat, Abbvie, Warszawa 2012.

Data aktualizacji: 09.04.2021,
Opublikowano: 12.04.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej