Miopatia metaboliczna – objawy, przyczyny i metody leczenia

Fot: spukkato / gettyimages.com

Miopatia metaboliczna może mieć wiele przyczyn. Może obejmować wrodzone choroby metaboliczne, choroby mitochondrialne i wiele innych schorzeń wpływających na metabolizm komórek mięśniowych.

Miopatia to określenie medyczne na zespół objawów wynikających z uszkodzenia mięśni. Jest to bardzo zróżnicowana grupa, mająca bardzo wiele przyczyn. Poszczególne rodzaje miopatii różnią się od siebie ciężkością objawów, odwracalnością, możliwościami leczenia, rokowaniem. Wyróżnia się miopatie wrodzone oraz miopatie nabyte. Jednym z przykładów miopatii, która może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty, jest miopatia metaboliczna. Objawy miopatii ujawniają się najczęściej symetrycznie po obu stronach ciała.

Miopatia metaboliczna – przyczyny

Miopatie metaboliczne mogą mieć wiele różnych przyczyn. Dzieli się je na wrodzone, związane z zaburzeniem czynności mitochondriów (czyli jednych ze struktur komórkowych), upośledzeniem funkcji kanałów jonowych w błonach komórek mięśniowych. Wrodzone choroby metaboliczne mogą również prowadzić do gromadzenia się w mięśniach produktów ubocznych niewłaściwych przemian metabolicznych. Miopatia metaboliczna może być również efektem schorzenia endokrynologicznego, ponieważ gospodarka hormonalna i jej zaburzenia istotnie mogą wpływać również na metabolizm komórek mięśniowych. Do tych zaburzeń zalicza się m.in. choroby tarczycy, przytarczyc, nadnerczy czy przysadki mózgowej. Wśród przyczyn miopatii wyróżnia się również zatrucia alkoholem czy innymi środkami, a nawet lekami. Miopatia metaboliczna może rozwinąć się w przebiegu chorób przewlekłych, jak choroby płuc, choroby krążenia, zaburzenia wchłaniania czy niedobory witaminowe.

Objawy miopatii metabolicznej

Jeśli miopatia metaboliczna ma charakter wrodzony i wynika z wrodzonego defektu metabolicznego, najczęściej objawia się już w dzieciństwie. Może mieć różne nasilenie. Obejmuje osłabienie, bolesność mięśni bądź objawia się ciężkim spadkiem siły mięśniowej i niewydolnością oddechową. Osłabione mogą zostać różne partie mięśni – od mięśni kończyn, po mięśnie twarzy i gardła. Pojawiają się trudności z poruszaniem gałkami ocznymi, opadaniem powiek, przełykaniem. Miopatia wtórna, pojawiająca się np. na skutek choroby endokrynologicznej, może objawić się w każdym momencie życia.

Diagnostyka miopatii metabolicznej

Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie neurologiczne, które pozwala na stwierdzenie osłabienia odruchów ścięgnistych. Dalej wykonuje się badania laboratoryjne, w tym poziom elektrolitów, hormonów tarczycy bądź innych substancji, jeśli podejrzewa się endokrynologiczne podłoże endokrynopatii. Czułym wskaźnikiem rozpadu mięśni jest także kinaza kreatynowa. Istotnym badaniem diagnostycznym osłabienia siły mięśniowej jest EMG, czyli elektromiografia. Pozwala potwierdzić miopatię lub wskazać inną chorobę. Aby postawić ostateczne rozpoznanie, konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego wycinka mięśniowego pobieranego w miejscowych znieczuleniu. W przypadku wrodzonych chorób metabolicznych i innych wrodzonych zaburzeń istotne okazują się badania genetyczne z krwi obwodowej.

Miopatia metaboliczna – leczenie

Leczenie miopatii metabolicznej odbywa się na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim konieczne jest określenie przyczyny i jej eliminacja. Jeśli przyczyną miopatii jest schorzenie endokrynologiczne, istnieje szansa na leczenie. Podobnie jak w przypadku miopatii na podłożu toksycznym. Jednak jeśli miopatia wynika z wrodzonych chorób metabolicznych, trudno mówić o całkowitym wyleczeniu. Postępowanie terapeutyczne ma na celu zmniejszenie uszkodzenia mięśni i eliminację czynnika (składnika pokarmowego) nasilającego zmiany w mięśniach.

Jak działa układ mięśniowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej