Miód lawendowy – charakterystyka, właściwości prozdrowotne, przepis

Fot. Relax Images / Getty Images

Miód lawendowy uznawany jest za jedną z najszlachetniejszych odmian miodów europejskich. Pozyskiwany z kwiatów lawendy wąskolistnej, zawdzięcza jej swój wyjątkowy aromat. Dzięki zawartości olejku lawendowego wykazuje silne właściwości antyseptyczne.

Miód lawendowy powstaje ze zbieranego przez pszczoły nektaru z kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), zwanej także lekarską. Ta ozdobna roślina o fioletowo-niebieskim kwiatostanie i charakterystycznym, słodkim zapachu należy do wyjątkowo miododajnych – w okresie kwitnienia (lipiec–sierpień) z hektara lawendowego pola uzyskać można aż 300 kg miodu. Ciepłolubna lawenda uprawiana jest przede wszystkim na południu Europy – we Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech. Stamtąd najczęściej pochodzą miody lawendowe. W Polsce lawenda popularna jest głównie jako roślina ozdobna i dodatek kosmetyczny. Jej niewielkie uprawy nie stwarzają pszczołom warunków do produkcji czysto lawendowego miodu.

Dlaczego warto spożywać miód? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Charakterystyka miodu lawendowego

Miód lawendowy ma wyraźny aromat kwiatów lawendy i intensywny, słodki smak z kwaskową nutą. Jego barwa najczęściej jest jasnożółta, złocista lub herbaciana. Krystalizuje się wolno. Podobnie jak wszystkie miody, lawendowy składa się głównie z cukrów prostych (glukozy i fruktozy). Zawiera niemal wszystkie witaminy z grupy B i nieco minerałów (miedzi, żelaza, manganu, potasu, cynku, selenu). O jego wysokich walorach prozdrowotnych stanowią przede wszystkim flawonoidy (luteolina, apigenina, kemferol, izoramnetyna), enzymy (inwertaza, alfa-amylaza, beta-amylaza), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy) i olejki eteryczne (głównie – olejek lawendowy).

Miód lawendowy – właściwości lecznicze

Obecności olejków eterycznych, a także flawonoidów i enzymów miód lawendowy zawdzięcza silne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne – przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Z tego względu można wykorzystywać go w profilaktyce, a także pomocniczo w leczeniu chorób infekcyjnych. Spożywanie miodu lawendowego wskazane jest w stanach zapalnych dróg oddechowych (zwłaszcza górnych), przy infekcjach jelitowych czy zakażeniach dróg moczowych. Zastosowany miejscowo, łagodzi objawy dermatoz, wspomaga gojenie ran, zmniejsza reakcję histaminową w przypadku ukąszeń owadów lub lekkich oparzeń. Dodany do odżywczych masek miód lawendowy rewitalizuje włosy i skórę.

Olejek lawendowy wykazuje działanie spazmolityczne (przeciwskurczowe), rozluźniające, dzięki czemu miód z lawendy ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Stanowi nie tylko dobre źródło energii dla mięśnia sercowego (jako źródło glukozy), ale też obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia krążenie wieńcowe. Tym samym regularne spożywanie miodu lawendowego ogranicza ryzyko miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału. Właściwości spazmolityczne produktu mogą też być wykorzystywane w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Olejki eteryczne i witaminy z grupy B oddziałują korzystnie na system nerwowy. Miód lawendowy pomocny jest w stanach stresu, przemęczenia, bezsenności, przy napięciowych bólach głowy. Ma właściwości uspokajające i lekko nasenne.

Gdzie kupić miód lawendowy?

Z oczywistych względów miód lawendowy nie jest w Polsce tak powszechnie dostępny jak lipowy czy akacjowy. Praktycznie nie spotyka się go w sklepach ogólnospożywczych, a i nieczęsto mają go w swojej ofercie sklepy pszczelarskie. Nieliczni importerzy sprzedają miód lawendowy przez internet, rzadziej – w delikatesach ze specjałami z różnych zakątków świata. Cena takiego miodu to około 80–100 zł za kilogram.

Pod nazwą „miód lawendowy” często można spotkać produkt, który w rzeczywistości jest polskim miodem (najczęściej wielokwiatowym) aromatyzowanym lawendą. Ma on charakterystyczny zapach lawendowego olejku, jest smaczny i ma szereg prozdrowotnych właściwości wspólnych wszystkim miodom. Nie jest to jednak prawdziwy miód lawendowy, co łatwo stwierdzić zarówno w oparciu o informacje na etykiecie, jak i – na pierwszy rzut oka – o jego cenę. Taki produkt można nabyć, płacąc około 50–60 zł za kilogram.

Przepis na miód lawendowy

Prawdziwy miód lawendowy mogą wyprodukować jedynie pszczoły, w zasięgu lotu których znajdują się lawendowe pola. Jeśli jednak z jakichś przyczyn jest on niedostępny, można w łatwy sposób cieszyć się jego namiastką. W tym celu świeże kwiaty lawendy należy zalać w słoiku tegorocznym, płynnym miodem wielokwiatowym dobrej jakości, a następnie mieszać go codziennie przez parę tygodni. Po tym czasie miód nabierze wyraźnego, lawendowego zapachu. Wówczas przelewa się go przez sitko lub kawałek gazy, by odcedzić kawałki lawendy. Uzyskuje się aromatyczny miód, idealny do wypieków, deserów. Zawiera on jednak stosunkowo niewielkie ilości cennego olejku lawendowego.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 23.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej