Mikroplastik. Jak bardzo nam szkodzi?

Fot: Yulia Naumenko / gettyimages.com

Plastik miał ułatwić nam życie. Niestety z czasem okazało się, że to, co miało pomagać zaczęło szkodzić. Jak bardzo może być niebezpieczny plastik, z którym stykamy się niemal na każdym kroku i jak można się przed nim skutecznie bronić?

Pojawienie się plastiku można nazwać rewolucją. Tworzywo okazało się tanie w produkcji, do tego można z niego zrobić praktycznie wszystko. Jednak kolejne badania pokazują, że cząsteczki plastiku czy to z torebek, butelek czy opakowań mogą przenikać do żywności. Szacuje się, że każdy z nas rocznie zjada tyle plastiku ile potrzeba do zrobienia karty kredytowej.

Jak szkodzi nam plastik?

Niektóre rodzaje plastiku mogą zawierać związki, które strukturą chemiczną i działaniem naśladują hormony. Kiedy wnikają do organizmu ten nie jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z prawdziwym hormonem czy też nie. Czym to się może skończyć?

Związki te mogą zaburzać działanie układu hormonalnego i w konsekwencji wywoływać zaburzenia hormonalne. Może to prowadzić do otyłości, rozwoju raka piersi, raka prosty, zaburzeń płodności, zespołu policystycznych jajników (PCOS), cukrzycy, problemów z tarczycą oraz układem sercowo-naczyniowym – mówi dr Aleksandra Rutkowska, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak się chronić?

Plastiku nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale można ograniczyć jego szkodliwy wpływ na organizm. Jak? Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę gdzie się znajduje i zrobić możliwie jak najwięcej, aby nie przenikał do jedzenia czy napojów.

Do produkcji butelek wykorzystuje się m.in. bisfenol A. Jeśli butelka z wodą zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury, bo np. zostawimy ją w samochodzie związek zacznie się wytrącać i przedostanie się do wody. Równie szkodliwe jest podgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach – mówi specjalistka.

Warto więc pić wodę z kranu i przechowywać ją w szklanych lub stalowych butelkach. Przed podgrzaniem jedzenia, wyjmijmy je z opakowania do szklanego naczynia.

Szkodliwy plastik znajduje się także w puszkach, dlatego lepiej zrezygnować z kupowania tego rodzaju opakowań, a jeżeli już nie mamy wyjścia to wybierajmy te nieuszkodzone. To samo tyczy się produktów wysokoprzetworzonych, warto zrezygnować z gotowych dań czy półproduktów i kupować świeże produkty z lokalnych upraw. Należy także unikać kupowania ryb łowionych w małych zbiornikach, portach oraz tych długowiecznych. Lepiej wybierać te krótkożyjące, które są poławiane z hodowli przepływowych , jak np. pstrąg.

Jeśli mamy taką możliwość kupujmy produkty pochodzące z upraw ekologicznych lub bio. Jeśli jednak kupujemy warzywa czy owoce w sklepie pochodzące z tradycyjnych upraw nie jedzmy ich ze skórką. Do pewnego stopnia chroni ona owoc przed szkodliwymi związkami. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa obierajmy to, co daje się obrać. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci i kobiet w ciąży – mówi specjalistka.

Związki te mogą przenikać przez łożysko i spowodować, że dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo.

Szkodliwe substancje najczęściej naśladują żeńskie hormony. W przypadku dziewczynek, stałe narażenie może prowadzić do przedwczesnego rozwoju, u chłopców spowodować, że charakterystyczne dla jego płci cechy nie rozwiną się prawidłowo – mówi.

W codziennych, bezpiecznych zakupach może nam pomóc specjalna aplikacja. Dzięki niej niezależnie od tego, co kupujemy możemy sprawdzić, czy dany produkt jest bezpieczny i nie zwiera szkodliwych związków. Jeżeli chcemy sprawdzić jakie mamy narażenie na te substancje w domu warto odwiedzić stronę detoxed.pl – tam aplikacja pozwoli oszacować poziom naszego indywidualnego ryzyka.

Czy można rozłożyć tonę plastik w 10 godzin? Tak! Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz w filmie :

Zobacz film: Jego odkrycie rozkłada tonę plastiku w 10 godzin Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie tylko jedzenie

Trzeba sobie zdawać sprawę, że szkodliwe związki mogą znajdować się także w lakierach do włosów, lakierach do paznokci, maskarach do rzęs, szamponach czy pastach do zębów. Dlatego warto wybierać produkty z naturalnym składem o krótkiej liście składników.

Groźne substancje mogą znajdować się także na meblach, podłodze, kurzu, a także na sprzęcie elektronicznym.

Aby się chronić warto częściej, najlepiej codziennie, wycierać kurze, zwłaszcza na meblach, na których stoją sprzęty elektryczne, oraz podłogę. Do sprzątania najlepiej używać wody z domieszką naturalnego mydła lub octu – dodaje.

Bezpieczny plastik

Substancje, które znajdują się w plastiku mogą powodować zmiany tzw. epigenetyczne w obrębie DNA. To w nim mamy zapisane są informacje o budowie i sposobie funkcjonowania organizmu. Te zmiany mogą powodować, że niektóre cechy zostają odczytane mocniej lub słabiej. Mogą one zwiększyć ryzyko rozwoju np. raka. Co gorsza, jeżeli te zmiany wystąpią w komórkach płodu będą miały wpływ na rozwój drugiego i trzeciego pokolenia.

Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma samoświadomość. I na szczęście ta wiedza jest coraz większa. Coraz więcej osób korzysta z materiałowych torebek, czy szklanych opakowań, a także zwraca uwagę na to jakie pudełka do przechowywania żywności kupują – bezpieczne są te, które w trójkąt mają wpisaną 2, 4, 5 – dodaje.

Data aktualizacji: 16.06.2020,
Opublikowano: 16.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś

12 października br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych (NGO) wspierających ON pod nazwą „Możemy więcej”. Nabór wniosków trwa do 5 grudnia 2023 roku, do godziny 12:00. Aby złożyć wniosek, trzeba zarejestrować swoją organizację w Systemie iPFRON+.

Czytaj więcej
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej