Mężczyźni też mają problemy z tarczycą! Jakie objawy może dawać chora tarczyca u panów i jak ją leczyć?

Getty Images

Zmiany skórne, przybieranie na wadze, problemy ze snem to tylko niektóre dolegliwości, które mogą sugerować, że tarczyca nie pracuje najlepiej. Co ciekawe, gruczoł może przysporzyć sporych problemów nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. Jakie objawy może dawać chora „męska” tarczyca?

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Od góry narząd graniczy z elementami krtani, a od dołu z chrząstkami tchawicy. Zbudowana jest z dwóch płatów oraz łączącej ich cieśni. Jej normalna waga wynosi od 30 do 60 g, ale może się ona zmienić w ciąży, a także w poszczególnych fazach cyklu. Głównym zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które działają na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z kontrolującym je układem narządów. Ich stężenie kontrolowane jest przez TSH – hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową.

Tarczyca to problem tylko kobiet?

Przyjęło się, że choroby tarczycy to typowo babski problem. Statystyki pokazują jednak, że jedna na pięć osób z chorą tarczycą to mężczyzna. Niestety wielu panów lekceważy pierwsze objawy (są identyczne u obu płci) i trafiają do lekarza stosunkowo późno, kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, a leczenie trudniejsze.

Jak działa tarczyca? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn

Nadczynność tarczycy – objawy

Nadczynność tarczycy to sytuacja kiedy narząd wytwarza zbyt dużo hormonów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele. Najczęściej nadczynność tarczycy pojawia się w ciąży, przy silnym stresie oraz w przebiegu ostrej choroby zakaźnej. Czasem niewłaściwa praca tarczycy spowodowana jest guzem narządu lub chorobą Gravesa i Basedowa (przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów). O nadczynności narządu może świadczyć:

  • podenerwowanie;
  • szybsza akcja serca;
  • spadek masy ciała;
  • mniejsza tolerancja wysiłku.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem TSH, a zbyt małym hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Przyczyną problemów może być choroba tarczycy (np. Hashimoto, przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynność tarczycy należą:

  • wypadanie włosów;
  • poczucie, że jest bardzo zimno;
  • sucha skóra;
  • brak energii;
  • napuchnięcie;
  • przybieranie na wadze.

Jak leczyć chorą tarczycę?

Hormony mają ogromny wpływ na działanie organizmu człowieka bez względu na płeć. Dlatego każdy niepokojący sygnał powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Przyczyn problemów może być wiele i sposób oraz zakres leczenia powinien być dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Data aktualizacji: 11.12.2019,
Opublikowano: 15.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej