Metoda REZUM - nowoczesny sposób leczenia przerostu prostaty

Fot: Thomas Barwick / gettyimages.com

Problemy z prostatą zaczynają się pojawiać u mężczyzn po 45. roku życia. Niestety strach i wstyd sprawiają, że wielu panów zwleka z wizytą u specjalisty. A szkoda, bo wczesne wykrycie choroby i nowe terapie pozwalają szybko rozwiązać wstydliwy problem. Jedną z nich jest metoda REZUM, którą stosują lekarze z krakowskiego Szpitala na Klinach. Na czym ona polega?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli zwiększenie jego masy prowadzi do ucisku cewki moczowej. W konsekwencji chorzy często oddają mocz, mają problemy z rozpoczęciem mikcji oraz wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na pęcherz, czy zwolniony i osłabiony strumień moczu. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65-latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat.

Łagodny przerost prostaty - jak leczyć?

REZUM to mało inwazyjna metoda, która pozwala bardzo skutecznie leczyć łagodny przerost prostaty. Podczas zabiegu (wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym) lekarz oddziałuje - na wybrane części gruczołu - parą wodną, która jest tłoczona z pomocną specjalnego cytoskopu. W ciągu 15 minut - tyle zazwyczaj trwa zabieg - dokonuje ok. 10 wstrzyknięć pary. Jak to się dzieje, że para zmniejsza objętość prostaty?

Podczas kondensacji uwalniana jest energia cieplna pary, która powoduje denaturację błony gruczołu krokowego w wyniku czego prostata ulega obkurczeniu.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty? Źródło: 36,6

REZUM - u kogo można wykonać zabieg?

Metoda REZUM doskonale sprawdza się u młodych mężczyzn. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego nie wywołuje skutków ubocznych w postaci cukrzycy, spadków ciśnienia tętniczego, wytrysku wstecznego czy objawów demencji. Zabieg polecany jest także tym mężczyznom, którzy chcą rozwiązać problem z oddawaniem moczu i jednocześnie zachować prawidłowy wytrysk nasienia. REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru  doszło do zatrzymania moczu.

Warto zaznaczyć, że zabieg nie wymaga hospitalizacji i pacjent może jeszcze tego samego dnia opuścić szpital. U części pacjentów przez ok. dwa tygodnie mogą się utrzymywać nieprzyjemne dolegliwości w postaci problemów z oddawaniem moczu czy niemożność opróżnienia całego pęcherza. Mężczyźni, którzy przeszli zabieg REZUM przez 2-4 tygodni muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.

REZUM - kiedy zabiegu nie można wykonać?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest wcześniejsza interwencja chirurgiczna lub zabieg w obrębie prostaty. Do zabiegu nie kwalifikują się również pacjenci z nawracającym i aktywnym zakażeniem dróg moczowych. Zabieg nie jest wykonywany także u mężczyzn z nieprawidłowym stężeniem hormonu PSA

Data aktualizacji: 15.12.2020,
Opublikowano: 08.07.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Yodalo 18.07.2020r.

Tylko że tam nie mają tego systemu XD i na razie mieć nie będą więc to nieprawda że robią tam zabiegi REZUM

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej