Metoda Butlera – koncepcja, diagnostyka i terapia

Fot. SCIEPRO / Getty Images

Neuromobilizacja to jedna z metod terapii manualnej składającej się na fizjoterapię zajmująca się pracą z tkanką nerwową i tkankami miękkimi otaczającymi układ nerwowy. Metoda Butlera to jedna z powszechnie wykorzystywanych metod diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie neuromobilizacji pacjenta.

W zależności od rodzaju schorzenia i wyników badań diagnostycznych prowadzona może być: neuromobilizacja nerwu pośrodkowego, promieniowego oraz łokciowego w obrębie kończyny górnej, z kolei w przypadku kończyny dolnej wyróżnia się neuromobilizację nerwu kulszowego, udowego i strzałkowego.

Co to jest neuromobilizacja?

Neuromobilizacja to rodzaj metody leczenia ruchem, w przebiegu której oddziałuje się bezpośrednio na struktury układu nerwowego pacjenta. Neuromobilizacja nerwu promieniowego i neuromobilizacja kręgosłupa ma na celu usprawnienie elastyczności lokalnych tkanek nerwowych, przez co wpływa się na normalizację przewodnictwa nerwowego oraz usprawnienie funkcji autoregeneracyjnych uszkodzonych tkanek. Istotą neuromobilizacji jest napinanie i uruchamianie nerwów poprzez odpowiednie kombinacje ułożeniowe kończyn i centralnego układu ruchu oraz ich trakcji na kształt testów napięciowych i funkcjonalnych. Mobilizowane i rozciągane struktury układu nerwowego w przebiegu neuromobilizacji to: nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe, nerwy rdzeniowe, opony rdzeniowe, sploty nerwowe, tkanka łączna okołonerwowa.

Neuromobilizacja metodą Butlera

Neuromobilizacja metodą Butlera to jeden z bardziej znanych sposobów na poprawę funkcjonowania układu nerwowego, w szczególności obwodowego. Metoda Butlera obejmuje diagnostykę zaburzeń oraz terapię przesuwania względem siebie tkanki nerwowej w odniesieniu do tkanek okołonerwowych. Neuromobilizacja przywraca plastyczność, zwiększa możliwości rozciągania i napinania nerwów oraz odtwarza prawidłową fizjologię komórek nerwowych, co ostatecznie redukuje dolegliwości bólowe. Terapia ma właściwości rozluźniające i pobudzające – nerwy są bardziej ukrwione i dotlenione, a obrzęki i inne objawy mniejsze.

Budowę i funkcje układu nerwowego przybliży Wam film: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Przyczyny zaburzeń neuromechaniki organizmu

Metoda Butlera zakłada, że zaburzenia mechaniki układu nerwowego są wynikiem niemal każdej dysfunkcji narządu ruchu, którym towarzyszą m.in. przeczulica powierzchniowa, dolegliwości bólowe o różnym nasileniu i charakterze oraz zmiany neurowegetatywne. Dominującymi przyczynami zaburzeń układu nerwowego są: długotrwałe nieprawidłowe pozycje wywołujące ucisk tkanek nerwowych np. w trakcie snu, zaburzenia kostnienia i deformacje kości, zwłóknienia tkanki łącznej, podrażnienia struktur okołostawowych, przeciążenia kompensacyjne, obrzęki i krwiaki.

Neuromobilizacja nerwów kończyn górnych i dolnych

Neuromobilizacja rozpoczyna się od diagnostyki, w przebiegu której stosuje się testy oceniające:

  • czucie dotyku i bólu oraz propriocepcję, czyli czucie głębokie,
  • siłę tzw. mięśni wskaźnikowych, odruchy mięśniowe i tzw. testy napięciowe.

Dodatnie wyniki badań świadczą o zaburzeniach elastyczności i drożności nerwowej, co stanowi przesłankę do wykorzystania tej metody.

Neuromobilizacja w chorobach układu nerwowego powinna być uzupełnieniem kompleksowego leczenia, a nie jego podstawą. Neuromobilizacja kręgosłupa czy nerwów obwodowych w ostrej fazie choroby może być bolesna dla pacjenta. Metoda Butlera wykorzystuje specyficzne ułożenie kończyn dla opracowania danego nerwu w leżeniu tyłem lub przodem:

  • neuromobilizacja nerwu promieniowego – depresja i odwiedzenie barku do 90 stopni, rotacja wewnętrzna ramienia, wyprost w stawie łokciowym, pronacja przedramienia, zginanie odłokciowe nadgarstka;
  • neuromobilizacja nerwu pośrodkowego – depresja barku, odwiedzenie barku j.w., rotacja zewnętrzna ramienia, wyprost w stawie łokciowym, supinacja przedramienia, nadgarstek i palce proste; zginanie grzbietowe nadgarstka, palców i ramienia;
  • neuromobilizacja nerwu łokciowego – depresja i odwiedzenie barku, rotacja zewnętrzna ramienia, zgięcie łokcia, supinacja przedramienia; zginanie grzbietowe nadgarstka, przywiedzenie dopromieniowe z wyprostem palców;
  • neuromobilizacja nerwu kulszowego i piszczelowego – zgięcie stawu biodrowego w rotacji wewnętrznej i przywiedzeniem, kolano w wyproście; prostowanie stopy i pronacji i odwiedzeniu;
  • neuromobilizacja nerwu kulszowego i strzałkowego – pozycja j.w. z pracą stawu skokowego w zgięciu, supinacji i przywiedzeniu;
  • neuromobilizacja nerwu udowegostaw biodrowy w wyproście i rotacji zewnętrznej; zginanie stawu kolanowego.

Przebieg terapii Butlera

W zależności od zaawansowania choroby prowadzi się:

  • ostrą neuromobilizację bierną dalszego odcinka w tempie 2–4 ruchów na sekundę. W miarę postępów terapii wydłuża się czas zabiegów od 20 do 30 s.;
  • w okresie przewlekłym prowadzi się 10–60 ruchów z kilkunastosekundowym przytrzymaniem w pozycji maksymalnej.

Dla utrwalenia efektów metody Butlera zaleca się automobilizację w domu i przestrzeganie zaleceń dotyczących działań profilaktycznych.

Bibliografia:

  1. Zembaty A., Kinezyterapia, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2003.
Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 27.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej