Maseczki nie powodują przytrucia dwutlenkiem węgla. Są bezpieczne nawet dla osób z chorobami płuc

Jordan Siemens/getty images

Choć oddychanie przez maseczkę może być trudniejsze i prowadzić do szybszego zmęczenia, to nie naraża na wdychanie nadmiaru dwutlenku węgla, nawet osób, które cierpią na chorobę płuc – czytamy na łamach czasopisma "Annals of the American Thoracic Society".

Obowiązek noszenia maseczek wywołuje mnóstwo kontrowersji. Pojawiły się bezpodstawne twierdzenia (nie poparte żadnymi konkretnymi danymi), że noszenie maseczek może szkodzić zdrowiu. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Miami. Do jakich doszli wniosków?

Czy maseczki mogą szkodzić zdrowiu?

Grupa badawcza pod kierunkiem Michaela Camposa z Miami Veterans Administration Medical Center i University of Miami postanowiła sprawdzić poziom tlenu i dwutlenku węgla u zdrowych osób oraz u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, które oddychały w maseczce chirurgicznej i bez zakrytych ust i nosa. Jaki był wynik obserwacji? Okazało się, że zmiany dotyczące poziomu tlenu i dwutlenku węgla są minimalne, nawet u osób z poważną chorobą płuc.

Maseczki nie powodują nadmiernej ekspozycji na CO2

Osobom cierpiącym na POChP nawet w normalnych sytuacjach trudniej jest oddychać oraz szybciej się męczą, ale maseczki nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia – tłumaczą naukowcy z Miami.

O przytruciu nadmiarem CO2 nie ma mowy - dodają.

Skąd więc domniemanie, że noszenie maseczek może powodować kłopoty z oddychaniem nawet u osób zdrowych? Zdaniem dr Michaela Camposa takie sytuacje mogą mieć miejsce przy nieco większym wysiłku. Problem z oddychaniem wynika z przyblokowania przepływu powietrza, a nie przez zaburzenie wymiany gazowej.

Co powinniśmy zrobić, gdy chwilowo trudno nam się oddycha w maseczce? Ekspert proponuje zwolnić kroku lub na moment zdjąć maseczkę.

To istotne, by informować na bieżąco opinię publiczną, że ewentualny dyskomfort związany z noszeniem maseczek nie powinien prowadzić do obaw dotyczących stanu zdrowia. A przypomnijmy, że noszenie maseczek to profilaktyka, która sprzyja zdrowiu publicznemu  - podkreśla dr Campos.

Zobacz film: Co nam grozi za brak maseczek?

źródło:x-news

źródło: PAP/www.eurekalert.org

Data aktualizacji: 07.10.2020,
Opublikowano: 07.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej