Maseczki na trądzik domowej roboty – jak je przygotować?

Fot: robertprzybysz / gettyimages.com

Maseczka na trądzik jest jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań w walce z tym problemem estetycznym. Za najskuteczniejsze i cieszące się największą popularnością uważa się maseczki z sody, miodu, drożdży i żelatyny.

Trądzik jest przewlekłą chorobą gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych o podłożu zapalnym. Schorzenie to dotyczy zwłaszcza młodej populacji. Szacuje się, że występuje nawet u 80% polskiej młodzieży, dlatego stanowi duży problem terapeutyczny, psychologiczny i społeczny. W jego zwalczaniu trzeba zasięgnąć opinii specjalisty, który dostosuje terapię. Pozytywne efekty przyniesie także domowa maseczka na trądzik.

Problematyczny trądzik

Trądzik to choroba przewlekła, która dotyczy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jej powstanie może być wieloczynnikowe. Determinowane jest czynnikami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernym wytwarzaniem łoju oraz rogowaceniem przewodów i ujść gruczołów łojowych, a także infekcją bakteryjną. Przypuszcza się, iż nieodpowiednia dieta i zanieczyszczenie środowiska może odgrywać rolę w powstawaniu i przebiegu trądziku. Wywiera on negatywny wpływ na aspekt emocjonalny i socjalny życia.

Jego leczenie to nierzadko długotrwały proces. W ciężkich przypadkach wykonywane są specjalne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne, takie jak laseroterapia, dermabrazja czy peeling. Łagodne zmiany z łatwością można zwalczać samodzielnie maseczkami na trądzik domowej roboty.

Czy trądzik to problem tylko nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Maseczka na trądzik z sody oczyszczonej

Najbardziej znana jest maseczka na trądzik z sody oczyszczonej. Sprawdza się także w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Nie zaleca się wykonywania jej u osób z cerą suchą i naczynkową, ponieważ wykazuje właściwości wysuszające.

Maseczka ta jest tania i prosta do wykonania. Do jej przygotowania potrzebne są następujące produkty: 2 łyżki sody oczyszczonej, sok z połowy cytryny i 2 krople olejku herbacianego. Należy połączyć wszystkie składniki, a jeśli powstała masa jest zbyt gęsta, można rozrzedzić ją, dodając według uznania letniej wody. Maseczkę nakłada się na umytą twarz, omijając okolice oczu oraz ust i pozostawia na 5 minut za pierwszym razem, zaś przy kolejnych zabiegach na 10 minut. Zmywa się ją chłodną wodą, wykonując przy tym delikatne, koliste ruchy. Dzięki temu drobinki sody przynoszą efekt peelingu. Najlepiej stosować ją raz w tygodniu.

Sodowa maseczka na trądzik rozjaśnia i oczyszcza skórę z martwego naskórka, nadmiaru łoju i zewnętrznych zanieczyszczeń, wygładza blizny potrądzikowe i niweluje zaczerwienienia. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przez co zapobiega możliwym nadkażeniom i rozwojowi stanu zapalnego. Zwęża pory i normalizuje wydzielanie sebum.

Maseczka na trądzik z drożdży

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest maseczka na trądzik z drożdży. Jest ona niezwykle łatwa w wykonaniu, tania, a przede wszystkim skuteczna. Oprócz tego, że przeznaczona jest na trądzik, to łagodzi także przebarwienia i wszechstronnie pielęgnuje skórę. Zalecana jest do cery tłustej, suchej i zanieczyszczonej.

Do przygotowania naturalnej maseczki na trądzik potrzebne są 1/4 opakowania drożdży spożywczych i 1–2 łyżki mleka. Drożdże rozgniata się i dodaje do nich podgrzane, letnie mleko. Składniki miesza się do rozpuszczenia i nakłada na twarz. Maseczkę trzyma się do czasu zaschnięcia (około 20 minut), po czym zmywa ciepła wodą. Można ją wzbogacić kilkoma kroplami olejku migdałowego, herbacianego, soku z cytryny czy miodu. Zaleca się stosowanie jej raz tygodniowo.

Maseczka na trądzik z miodu

Innym rozwiązaniem jest maseczka na trądzik z miodu. Miesza się 2 łyżki jogurtu naturalnego, 2 łyżki miodu i szczyptę sproszkowanego cynku. Maseczkę pozostawia się na twarzy przez kwadrans i spłukuje ciepłą wodą. Może być stosowana codziennie. Miód działa bakteriobójczo, antyseptycznie, przeciwzapalnie, regenerująco, odżywiająco i odprężająco. Skóra staje się delikatna, gładka i pełna blasku. Maseczki z miodem łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie się ran. Utrzymują prawidłowe pH skóry, a co za tym idzie, zapobiegają i łagodzą zmiany trądzikowe. Miód dostarcza skórze wielu witamin i substancji odżywczych.

Kurkuma – maseczka na trądzik

Znanym składnikiem maseczek na trądzik jest kurkuma. Dzięki niej skóra staje się rozświetlona. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zwęża pory i usuwa zaskórniki. Maseczkę należy stosować co 2 dni. Przygotowuje się ją, mieszając 1 łyżkę kurkumy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego lub żelu aloesowego. Nakłada się ją na twarz na około 15–20 minut i zmywa letnią wodą.

Dlaczego u osoby dorosłej pojawia się trądzik? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Domowe maseczki na trądzik

Oprócz wyżej wymienionych znane są także inne domowe maseczki na trądzik, takie jak:

  • maseczka cynamonowa – 1 łyżeczkę cynamonu miesza się z 1 łyżką zimnej wody mineralnej; powstałą papkę nakłada się na twarz na 5 minut, po czym zmywa letnią wodą; maseczka ta wykazuje silne działanie antyseptyczne;
  • maseczka cebulowa – 2 cebule należy gotować przez około 20 minut; po ostygnięciu rozgniata się je lub blenduje; uzyskaną papkę nakłada się na twarz na około 15 minut, po czym zmywa ciepłą wodą;
  • maseczka ze skrobi ziemniaczanej – 2 łyżki skrobi ziemniaczanej miesza się w 125 ml przegotowanej ciepłej wody; powstałą masę nakłada się na twarz na 20 minut i zmywa letnią wodą; maseczka działa matująco i zamyka pory;
  • maseczka z białka kurzego – należy ubić na sztywną pianę 1 białko jaja kurzego; pianę nakłada się na skórę, omijając okolice oczu, na 20 min, po czym zmywa ciepłą wodą; maseczka wygładza cerę i ściąga pory;
  • maseczka marchewkowa – trzeba ugotować i zetrzeć na małych oczkach 3 duże marchewki; dodaje się 5 łyżeczek miodu lub jogurtu; po dokładnym wymieszaniu maseczkę nakłada się na skórę na 15 minut i zmywa letnią wodą.

Bibliografia:

1. Jakubczyk K., Janda K., Chwiłkowska M., Wolska J., Stan wiedzy oraz występowanie trądziku (Acne vulgaris) wśród młodzieży w Szczecinie, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2015, 61(3), s. 303–309.

2. Cira A., Jurzak M., Drąg J., Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, W: Goździalska A., Jaśkiewicz J. (red.), Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Kraków, Oficyna Wydawnicza AFM, 2013, s. 83–91.

3. Macioł D., Kordus K., Śpiewak R., Kosmetyki do cery trądzikowej dostępne w drogeriach: Analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych, „Estetologia Medyczna i Kosmetologia”, 2012, 2(3), s. 83–88.

4. Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń J., Magnuszewska M., Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes, „STUDENCKIE ZESZYTY NAUKOWE KOSMETOLOGIA”, 2016, 1(1), s. 6–27.

Jak działa skóra? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 23.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej