Martwica kolana - jakie są objawy? Metody leczenia

pixelfit/getty images

Martwica kolana to choroba charakteryzująca się postępującym procesem nekrozy – guzowatości kości piszczelowej, czyli miejsca współtworzącego staw kolanowy. Pierwszym objawem jest ból. Schorzenie wymaga leczenia, choć objawy ustępują samoistnie, zwykle w ciągu 24 miesięcy.

Martwica stawu kolanowego rozwija się zwykle u nastoletnich, aktywnych sportowo chłopców, uprawiających dyscypliny, w których dominują skoki, kopnięcia i bieganie. Choroba może występować jedno- lub dwustronnie i zwykle wymaga ograniczenia albo zaprzestania treningów fizycznych. Proces leczenia uzupełniany jest o fizjo- i farmakoterapię.

Co to jest martwica kolana?

Martwica kolana to choroba charakteryzująca się postępującym procesem nekrozy, czyli ciągiem zmian morfologicznych zachodzących po śmierci komórki, w okolicy guzowatości kości piszczelowej (miejsca współtworzącego staw kolanowy) na skutek wieloczynnikowej etiologii. Schorzenie rozwija się zwykle przed zakończeniem wzrostu kośćca u nastoletnich chłopców aktywnych sportowo, uprawiających dyscypliny, w których dominują skoki, bieganie i kopnięcia, m.in. football amerykański, piłka nożna, koszykówka czy łyżwiarstwo figurowe. Martwica w kolanie może występować jedno- lub obustronnie. Choroba stanowi źródło wielu dolegliwości bólowych i innych objawów somatycznych, utrudniających, a nawet uniemożliwiających, treningi sportowe. Przypadłość wymaga leczenia, choć zwykle w ciągu 12–24 miesięcy objawy ustępują samoistnie. W celu złagodzenia dolegliwości, skrócenia czasu leczenia i przyspieszenia powrotu do aktywności zaleca się rehabilitację zachowawczą, uwzględniającą wiele metod fizjoterapeutycznych, w tym fizyko- i kinezyterapię.

Jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej kolana

Martwica kolana u dzieci ma podłoże mechaniczne, traumatyczne i aseptyczne. Za przyczynę schorzenia uznaje się zaburzenia w ukrwieniu jądra kostnienia kości, powstałe na skutek przewlekłych mikrourazów niedojrzałej chrząstki. Zjawisko, wywołane długotrwałymi napięciami przenoszonymi z mięśnia czworogłowego na więzadło rzepki i jego przyczep na guzowatości kości piszczelowej, prowadzi do awulsji, czyli oderwania fragmentu chrzęstno-kostnego z pierwotnego miejsca. Martwy, odseparowany odłamek może ulec resorpcji, a ubytek po nim zostaje odbudowany lub poddany zwyrodnieniu. Inną możliwością jest skostnienie. Wówczas martwy odłamek odpowiada za obecność nowego wolnego ciała w kolanie i stanowi znaczącą przeszkodę w funkcjonowaniu motorycznym pozostałych struktur stawu kolanowego. Martwica kości kolana klasyfikowana jest w trzech typach, w zależności od stopnia uszkodzenia jądra kostnienia i chrząstki oraz umiejscowienia w stosunku do więzadła rzepki.

Choroba może rozwinąć się również u osób starszych (powyżej 60. roku życia). Określana jest wówczas jako idiopatyczna. Na skutek postępujących zmian degeneracyjnych w kolanie dochodzi do pęknięć, złamań oraz zgnieceń górnej części kości piszczelowej, deformacji powierzchni stawowych oraz zwyrodnień kolana. Martwica chrzęstno-kostna kolana w tej grupie wiekowej manifestuje się zbliżonymi objawami do tych u młodzieży.

Martwica kolana – objawy

Jałowa martwica kolana w początkowym etapie manifestuje się poprzez obrzęk kaletki podrzepkowej, widoczny w dolnej części kolana (na przedniej powierzchni podudzia) i tkliwością palpacyjną guzowatości piszczeli. Ponadto pojawia się bolesny stan zapalny więzadła rzepki. Objawy martwicy kolana narastają stopniowo, w miarę postępu zniszczeń tkanki chrzęstno-kostnej. Ostry ból, który nasila się podczas wysiłku i ucisku, ustępuje w czasie wypoczynku, a później obciąża nieustannie, świadczy o zaawansowanych zmianach. Dodatkowo występuje uczucie pełności i ciężkości stawu. W późniejszym etapie choroby dochodzi do osłabienia siły mięśniowej kończyny dolnej. Nieleczona i postępująca martwica kolana grozi trwałą deformacją oraz zablokowaniem stawu przez wolny odłamek kostny, a także upośledzeniem chodzenia na skutek zaburzonej biomechaniki stawu kolanowego.

Martwica kolana – leczenie

Leczenie martwicy kolana bazuje głównie na rehabilitacji. Ostre stany bólowe mogą być łagodzone środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. We wczesnej fazie choroby, czyli w okresie, kiedy nie doszło do skostnienia i absorpcji odłamu oraz deformacji guzowatości piszczeli, terapia polega na zminimalizowaniu aktywności sportowej. Ponadto usprawnianie kondycji stawu obejmuje:

  • ortezy wspierające mechanikę kolana;
  • kinesiotaping dystalnej części przyczepu więzadła rzepki, czyli dynamiczne oklejanie, usprawniające miejscowe krążenie krwi i limfy, zmniejszające obrzęki oraz uczucie dyskomfortu;
  • schładzanie kolana w miejscu stanu zapalnego.

Po ustąpieniu zapalenia poleca się wprowadzić kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Przebieg martwicy kości kolana można złagodzić również poprzez masaż, ćwiczenia rozciągające i ekscentryczne oraz mobilizację rzepki. Trwałe skostnienia w obrębie stawu kolanowego wymagają operacyjnego usunięcia i blisko trzymiesięcznej rehabilitacji pooperacyjnej.

Zobacz film: Jak dbać o stawy?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Gaździk T., „Ortopedia i traumatologia” tom 1, PZWL, Warszawa 2009;

2. Wysokińska A., „Rehabilitacja po buroskopowym leczeniu choroby Osgood-Schlattera – doniesienie wstępne”, Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja, Medsportpress, 2007; 4 (6); vol. 9.

Data aktualizacji: 15.10.2020,
Opublikowano: 15.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej