Maciek ma poważną wadę serca i czeka na kochających rodziców

Zobacz film: Maciek potrzebuje miłości. Pomóżmy znaleźć mu dom! Źródło: Uwaga! TVN

Maciek od urodzenia mieszka w szpitalu. Najprawdopodobniej z powodu poważnej wady serca matka zostawiła chłopca w szpitalu. Od trzech lat szpitalne korytarze i osoby w białych fartuchach to jego najbliższa i - jak dotąd - jedyna rodzina. Czy chłopiec znajdzie w końcu kochający dom?

Maciek - mimo tak młodego wieku - ma za sobą cztery operacje, kilka zabiegów interwencyjnych m.in. wszczepienie sztucznego stymulatora serca. Do problemów kardiologicznych dochodzą jeszcze zaburzenia ze strony układu nerwowego. Jedna z operacji doprowadziła do wylewu. Tym samym lewa strona ciała Maćka jest słabsza i nie funkcjonuje prawidłowo i chłopiec wymaga stałej rehabilitacji.

Tylko połowa serca

Wada serca, z którą urodził się Maciek to tzw. zespół hipoplazji lewego serca (hypoplastic left heart syndrome HLHS). To bardzo ciężka choroba, która pojawia się u mniej niż 0,05 proc. dzieci. U osób z tym schorzeniem dochodzi do niedorozwoju lewej komory serca, która odpowiada za pompowanie natlenionej krwi do aorty i następnie do całego ciała. Choroba sprawia, że zastawka mitralna, która oddziela lewy przedsionek od lewej komory jest bardzo wąska lub całkowicie zatkana. Zwężona lub niedrożna jest również zastawka aortalna, która pompuje krew z lewej komory do aorty. Lewa komora serca z tą wadą jest bardzo mała, do tego początkowy odcinek oraz łuk aorty są bardzo wąskie. Zdarza się, że mają zaledwie kilka milimetrów szerokości.

Zobacz także: Wady serca u dzieci i u dorosłych – objawy, leczenie

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą sinica, duszność, brak oddawania moczu, tachykardia. Czasem zdarza się, że wada zostaje wykryta jeszcze u nienarodzonego dziecka. W takich sytuacjach wprowadza się leczenie farmakologiczne, które pozwala utrzymać drożność przewodu tętniczego. Mimo to dziecko i tak wymaga leczenia operacyjnego.

Zespół hipoplazji lewego serca - leczenie

Wada serca, którą ma Maciek jest nieuleczalna. Medycyna może jedynie próbować poprawić jakość życia takich pacjentów. Schemat leczenia najczęściej polega na wykonaniu trzech operacji. U noworodków wykonuje się tzw. operację Norwooda. Jej celem jest poprawienie przepływu krwi przez płuca i cały organizm. Dodatkowo wprowadza się specjalny stent, który ułatwia przepływ krwi. Następnie ok. 6 miesiąca życia dziecka wykonuje się operację Hemi Fontana. Zabieg ma na celu połączyć aortę z tętnicą płucną oraz zamknąć połączenia między prawą komorą a tętnicą płucną, które utworzono w pierwszym etapie leczenia.

Ostatnią operację - nazywaną operacją Fontana - wykonuje się u dzieci między 18. a 24. miesiącem życia. Podczas operacji żyła główna dolna zostaje połączona z tętnicą płucną. Aby to zrobić tworzy się specjalny tunel wewnątrzsercowy.

Mimo że operacje nie służą wyleczeniu choroby to znacząco poprawią jakość życia chorych. Czy Maciek - mimo poważnych problemów - znajdzie w końcu kochający dom? Zobaczcie powyższy film i poznajcie historię 3. letniego Maćka.  

Data aktualizacji: 16.02.2020,
Opublikowano: 16.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej