Łuszczyca plackowata – metody leczenia i objawy skórne

Fot: Milan Lipowski / gettyimages.com

Łuszczyca plackowata jest odmianą łuszczycy o rozlanym charakterze zmian. Utrudnione jest więc leczenie np. kwasem salicylowym. Dobre efekty przynoszą fotochemioterapia i inne metody leczenia ogólnego łuszczycy.

Łuszczyca plackowata jest jedną z najczęstszych odmian łuszczycy. Jak sama nazwa wskazuje, zmiany przypominają dość duże placki. Najczęściej są wyraźnie ograniczone, czerwone, pokryte srebrzystą łuską. Mogą lokalizować się w okolicy łokci, kolan, głowy, niekiedy rozprzestrzeniają na inne partie ciała.

Łuszczyca plackowata – przyczyny

Łuszczyca plackowata to jednak z głównych odmian łuszczycy zwyczajnej. Cechuje ją umiejscowienie przede wszystkim w okolicy fałdów skórnych. Łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, mającą przewlekły i nawrotowy przebieg. Charakteryzuje ją zwiększona proliferacja naskórka, a obszar, jaki zajmuje, i nasilenie zmian są indywidualnie zmienne. Nie ma jednej konkretnej przyczyny wywołującej zmiany łuszczycowe. Wśród przyczyn wymienia się m.in.:

  • podłoże genetyczne. Nie określono konkretnie sposobu dziedziczenia choroby, nie jest on jednorodny dla różnych typów łuszczycy. Pod kątem uwarunkowania genetycznego dzieli się łuszczycę na typ I (dziedziczona autosomalnie dominująco, mająca początek już często w młodym wieku, zalicza się tu głównie łuszczycę zwyczajną, w tym łuszczycę plackowatą) i typ II (z początkiem w starszym wieku, nawet około 60. –70. roku życia);
  • procesy autoimmunologiczne;
  • superantygeny, czyli niestandardowe antygeny, przeciwko którym organizm nie wytwarza swoistych przeciwciał, jednak na skutek np. infekcji bakteryjnej wytworzone przeciwciała przeciw drobnoustrojom reagują krzyżowo z keratynocytami w skórze,

Te reakcje przyczyniają się do nadmiernej proliferacji naskórka, która jest istotą łuszczycy, w tym łuszczycy plackowatej.

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy i przebieg łuszczycy plackowatej

Pierwotną zmianą skórną jest grudka koloru czerwonobrunatnego. Ma wyraźne brzegi oddzielające zmianę od otoczenia. Powierzchnia zmiany pokryta jest srebrzystymi łuskami. Po ich zdrapaniu uwidacznia się błyszcząca powierzchnia zmienionej skóry i kropelkowate krwawienie (określane mianem objawu Auspitz). Krwawienie jest wynikiem uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych, które znajdują się w wydłużonych brodawkach skórnych pod bardzo ścieńczałym naskórkiem.

Wczesne zmiany mają niewielką średnicę. Dopiero z czasem, szczególnie pod wpływem infekcji, ulegają przekształceniu w większe zmiany. W łuszczycy plackowatej osiągają one wielkość nawet 20 cm. Ogniska łuszczycy powiększają się obwodowo, czasami ustępując w centralnej części. Poza objawem Auspitz charakterystyczną oznaką łuszczycy jest objaw Koebnera. Jest on specyficzny dla aktywnej łuszczycy i polega na tworzeniu się zmian wzdłuż linii uszkodzenia naskórka (np. na skutek zadrapania). Nie da się go wywołać w fazie ustępowania zmian.

Leczenie łuszczycy plackowatej

W zależności od rozległości zmian, można zastosować maści zawierające 5- czy 10-procentowy kwas salicylowy. Nie używa się ich jednak na rozległe powierzchnie skóry ze względu na ich wchłanianie. Później stosuje się dziegieć, czyli pochodną węgla kamiennego w postaci maści lub pasty. Można również rozważyć antralinę, glikokortykosteroidy i pochodne witaminy D3.

W bardzo rozległych ogniskach należy wziąć pod uwagę leczenie ogólne. Pierwszą stosowaną metodą jest fotochemioterapia. Jest bardzo efektywna, jednak nie zapobiega nawrotom choroby. Bezpośrednio przed naświetlaniem chory odbywa 20-minutową kąpiel w wodzie z psoralenem. Alternatywnie na 2 godziny przed naświetlaniem można podać doustnie 8-metoksypsoralen lub 5-metoksypsoralen. Naświetlania wykonuje się do 3 razy w tygodniu.

Dla znacznego efektu konieczne jest przeprowadzenie nawet około 20 zabiegów. Używa się podczas zabiegów promieniowania UVA bądź połączenia promieniowania UVA i UVB. Inne metody leczenia ogólnego to:

  • retinoidy – znajdują zastosowanie w leczeniu łuszczycy plackowatej o rozległym, opornym na leczenie charakterze zmian;
  • metotreksat – lek cytostatyczny;
  • hydroksymocznik;
  • cyklosporyna A;
  • kwas mykofenolowy;
  • alefacept;
  • infliksimab;
  • etanercept.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 13.04.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej