Lubisz frytki? Sprawdź, co się dzieje, kiedy jesz ich za dużo i za często

Fot: nitrub / gettyimages.com

Przeciętny Polak zjada rocznie ok. 6 kg frytek. Bardzo rzadko przygotowujemy je sami i wolimy kupić gotowy, mrożony produkt lub korzystamy z oferty popularnych sieci restauracji. Dzięki temu fundujemy sobie spore problemy ze zdrowiem. Dlaczego lepiej uważać na takie frytki?

Frytki, zaraz po hamburgerze to najczęściej zamawiane jedzenie w restauracjach typu fast food. Mimo że powstają z ziemniaków, które same w sobie są bardzo zdrowe i pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów, to gotowe frytki nie mają takich właściwości. Dlaczego?

Szkodliwe tłuszcze i konserwanty

Nikt w takich restauracjach nie obiera ziemniaków na miejscu i nie przygotowuje świeżych frytek. Te, które kupujemy samodzielnie lub w zestawie najczęściej są mrożone. Aby można było jej odpowiednio długo przechowywać producenci dodają do nich konserwanty, które nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Zobacz film: Rakotwórcza substancja we frytkach. Źródło: Co nas truje.

Wśród nich znajduje się między innymi olej palmowy. Co ciekawe, jest on także wykorzystywany do smażenia frytek. Dlaczego jest niebezpieczny? Z oleju palmowego rozgrzanego do 120 stopni Celsjusza (warto zaznaczyć, że frytki smażone są w jeszcze wyższej temperaturze) w połączeniu ze skrobią, która znajduje się w ziemniakach zaczyna wytrącać się akrylamid. Co to takiego? To związek o bardzo silnym działaniu rakotwórczym. Ale nie tylko. Jego nadmiar w codziennej diecie sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, który może wywołać choroby układu krążenia, np. miażdżycę czy chorobę wieńcową. Do tego większość z nas zjada go tyle, że organizm nie jest w stanie sobie z nim poradzić.

Ale nie tylko frytki są źródłem tego szkodliwego związku. Znajdziemy go także w chipsach oraz niektórych kosmetykach. Mało, kto wie, że olej palmowy, na którym wcześniej smażone były frytki nie jest utylizowany, tylko ponownie przetwarzany. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji szminek.

Zobacz film: Produkty fast food źródłem nadmiaru soli w diecie. Źródło: Co nas truje.

Zrób to sam

Mimo że frytki mogą być niebezpieczne dla zdrowia, nie znaczy to, że należy zrezygnować z ich jedzenia. Ziemniaki dostępne są przez cały rok, przepis na frytki nie jest skomplikowany i nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je samemu. Najzdrowsze będą te pieczone w piekarniku. Jeśli jednak wolimy smażone to najbezpieczniej będzie sięgnąć po olej rzepakowy. Ma on stosunkowo wysoką temperaturę spalania, nie jesteśmy w stanie uzyskać jej w domowej kuchni, dlatego nawet podczas smażenia nie wytrącają się żadne groźne dla naszego zdrowia związki. Trzeba jednak pamiętać, aby nie smażyć na jednym oleju więcej niż dwóch partii frytek.

Nawet najlepszy olej wielokrotnie podgrzewany będzie niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ wytwarzają się związki polarne, które są rakotwórcze. Jakość oleju można ocenić korzystając ze specjalnych odczynników. Po czym poznać, że tłuszcz nie nadaje się do użytku? Zobacz eksperyment Katarzyny Bosackiej.

Zobacz film: Frytura pod kontrolą. Źródło: Co nas truje.

Data aktualizacji: 06.07.2019,
Opublikowano: 23.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej