Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot: Cunaplus_M.Faba / gettyimages.com

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, nawet po zastosowaniu leczenia, często nawraca. Pojawia się głównie u dorosłych. Może ujawnić się u niemowląt w formie tzw. ciemieniuchy. Jedyne objawy, jakie daje, to zmiany rumieniowo-złuszczające się z niezbyt nasilonym świądem.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to przewlekła i nawrotowa choroba. Uznana jest za jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowo-złuszczających. Łojotokowe zapalenie skóry często objawia się również na klatce piersiowej i owłosionej skórze głowy, a także w obrębie fałdów skórnych. Przyczyną choroby jest nadaktywność gruczołów łojowych współistniejąca z zakażeniem drożdżopodobnym grzybem Pityrosporum ovale. Większość przypadków zakażeń tym typem grzybów dobrze reaguje na leczenie standardowymi preparatami przeciwgrzybicznymi.

Choroba częściej rozpoznawana jest u mężczyzn. Nie ma genetycznego uwarunkowania, jednak istnieją predyspozycje do rodzinnego występowania tego typu zmian skórnych.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy objawia się zmianami rumieniowo-złuszczającymi się najczęściej na skórze brwi, na fałdach nosowo-wargowych i za małżowiną uszną. U niektórych chorych pojawia się świąd o niewielkim nasileniu. Łojotokowe zapalenie skóry w obrębie twarzy przy brwiach czy zachodzące na owłosioną skórę głowy może prowadzić do miejscowego łysienia. U starszych pacjentów łojotokowe zapalenie skóry wywołuje niekiedy uogólniony stan zapalny skóry.

Zobacz film: Łojotokowe przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest rzadsze niż u dorosłych. Pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka (przed 10. tygodniem) i określane jest mianem ciemieniuchy. Również może obejmować okolice twarzy dziecka.

Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Po pojawieniu się zmian skórnych w okolicy twarzy konieczna jest konsultacja z dermatologiem dla potwierdzenia rozpoznania. Jeśli choroba nabiera uogólnionego charakteru w postaci zapalenia skóry, konieczna bywa hospitalizacja. Typowe zmiany nie wymagają wykonania szczegółowych badań dodatkowych. Niekiedy konieczne jest różnicowanie zmian na twarzy z łuszczycą czy wypryskiem. Wtedy dermatolog może zlecić pobranie wycinka zmiany i wykonanie badania histopatologicznego.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy u dorosłych stosuje się leki przeciwzapalne – inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus). Jest to bezpieczna grupa leków, przeznaczona do stosowania na skórę twarzy nawet przez dłuższy czas. Nie wolno stosować glikokortykosteroidów silnie działających na skórę twarzy. Poza leczeniem przeciwzapalnym stosuje się leczenie przeciwgrzybicze, również miejscowo, choć w bardzo nasilonych przypadkach można rozważyć leczenie doustne.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy ma dużą skłonność do nawrotów. Warto prawidłowo się odżywiać, ponieważ niedobory cynku, wolnych kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B sprzyjają nawrotom choroby.

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja twarzy w łojotokowym zapaleniu skóry

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji w łojotokowym zapaleniu skóry twarzy jest normalizacja wydzielania gruczołów łojowych. W domu powinno się stosować na co dzień specjalistyczne kosmeceutyki, zawierające znaczne ilości substancji o działaniu leczniczym.

Dodatkowo można wypróbować kuracje w gabinetach kosmetycznych, jednak ich rodzaj i częstotliwość powinny być zawsze konsultowane z dermatologiem. W gabinetach kosmetycznych w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy stosuje się maski mineralne bogate w cynk, miedź, siarkę, magnez, wapń, serycyt, krzem czy kwarc. Ponadto do rozważenia są kuracje kwasami przeznaczonymi dla skóry łojotokowej. Pomocne mogą okazać się zabiegi jonoforezy czy kawitacji.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Domowe sposoby mogą doskonale wspomagać kurację lekami, dietą i zabiegami kosmetycznymi. W miejsca z nasilonym świądem można wmasować olejki eteryczne, jak np. eukaliptusowy, rumiankowy, miętowy, lawendowy, czy też oliwę z oliwek bądź olej migdałowy. Pomocne okazać się mogą również cytryna, soda oczyszczona, ocet jabłkowy i zielona glinka. W domowych warunkach można wykorzystać zioła i przyprawy. Okłady, np. z tymianku, mniszka lekarskiego, liści laurowych, rozmarynu, kozieradki, mogą działać łagodząco.

Przykłady domowych kuracji:

  • Wymieszać kilka łyżeczek kurkumy z wodą aż do otrzymania pasty. Nałożyć ją na zmiany skórne i zmyć po kilku minutach. Działa wysuszająco i przeciwzapalnie.
  • Tymianek zmieszać z wodą i gotować przez około 10 minut. Po ugotowaniu przecedzić i ostudzić. Taki wywar wymieszać ze stosowanym na co dzień szamponem.
  • Kilka łyżek kozieradki moczyć przez całą noc w wodzie, następnie rozgnieść aż do uzyskania z niej pasty. Nałożyć na skórę i spłukać po 30 min.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.





Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Matiz 22.01.2019r.

Ja chyba też od grudnia dziadostwo sie nasila

Olaa 03.01.2019r.

Niestety ja również

fśt 05.12.2018r.

mam to, słaba sprawa, nie polecam,

pozdrawiam

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej