Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?

Fot. RyanJLane / Getty Images

Lewatywa z kawy to element terapii Gersona. Rzekomo ma pomagać na choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wśród środowiska medycznego nie ma jednak zbyt wielu zwolenników, szczególnie biorąc pod uwagę całość terapii Gersona.

Lewatywa z kawy jest to jeden z elementów terapii Gersona, czyli spożywania bardzo dużej ilości soków oraz wykonywania lewatyw z kawy. Jest to więc kuracja oczyszczająca, jednak budząca wiele kontrowersji i z punktu widzenia medycznego nie jest zalecana.

Lewatywa z kawy – na co pomaga?

Lewatywa z kawy jest domowym sposobem na oczyszczenie organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają ją osobom z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy innymi chorobami układu pokarmowego. Założeniem lewatywy z kawy jest pobudzenie wydzielania żółci, rozszerzenie dróg odprowadzających żółć, a tym samym usuwanie wraz z żółcią toksyn z organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają wykonywanie lewatywy z kawy 4–6 razy na dobę. Dodatkowo nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, a mianowicie soków warzywnych lub owocowych (2 szklanki soku na jedną lewatywę). Lewatywa z kawy stanowi jednak element konieczny terapii i nie można opierać się wyłącznie na piciu soków, jak twierdzi autor kuracji. Soki mają bowiem wypłukiwać substancje toksyczne z organizmu, a lewatywa z kawy ma na celu usunięcie tych toksyn na zewnątrz.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Przepis na lewatywę z kawy

By kuracja była skuteczna, zaleca się utrzymanie odpowiednich proporcji w jej przygotowaniu. Do przygotowania lewatywy nie wolno używać kawy rozpuszczalnej czy bezkofeinowej. Należy zmieszać 3 łyżki stołowe mielonej kawy z 1 litrem gotującej się wody, następnie parzyć około 15–20 minut. Kiedy kawa się zaparzy, należy ją ostudzić i przecedzić. Absolutnie nie wolno używać do lewatywy nieprzecedzonej czy gorącej kawy.

Jak zrobić lewatywę z kawy?

Przed zrobieniem lewatywy należy upewnić się, że przygotowana kawa nie przekracza temperatury ciała. Lewatywę wykonuje się w pozycji leżącej na prawym boku, z kolanami podciągniętymi do brzucha. Przygotowany roztwór należy dawkować bardzo ostrożnie, nie wprowadzać całego litra kawy zbyt szybko. W przypadku odczucia dyskomfortu należy przerwać podawanie i odczekać chwilę przed kontynuowaniem. Następnie należy utrzymać roztwór przez około 10–15 minut.

Lewatywa z kawy – skutki uboczne

Można spotkać się z opinią, że podczas kuracji może pojawić się wiele objawów ubocznych, w postaci nudności, wymiotów, kurczowych bólów brzucha, co powinno rzekomo skłonić do zwiększenia częstotliwości wykonywania tych lewatyw. Tymczasem wykonywanie lewatywy z kawy z jakąkolwiek częstotliwością może stać się przyczyną ostrego brzucha, czyli stanu zagrożenia życia. Wykonywanie lewatywy na własną rękę może prowadzić do odwodnienia, porażenia jelit, perforacji jelit i wielu innych stanów chirurgicznych. Lewatywa (jednak nie kawą, a specjalnym płynem do lewatyw) jest metodą wykonywaną jedynie doraźnie w niektórych sytuacjach klinicznych. Absolutnie nie jest to metoda do częstego stosowania. Istnieje wiele innych, bezpieczniejszych metod oczyszczania organizmu i pobudzenia opróżniania. 

Poprzez spożywanie dużej ilości soków warzywnych i owocowych i jednoczesne stosowanie lewatywy można doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. U osób z kolkami żółciowymi lewatywa z kawy może dodatkowo nasilić wydzielanie żółci i dolegliwości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherzyka żółciowego. Do innych skutków ubocznych lewatywy z kawy zalicza się wymioty, nudności, kurczowe bóle brzucha, bóle i zawroty głowy.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

gosc 21.08.2020r.

lewatywa z kawy moze zabic...FDA ostrzega o mozliwosci zawalu serca spowodowanej zachwianiem rownowagi elektrolitow w organizmie...poczytajcie troche 2 osoby zmarly po takiej lewatywie


Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej