Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu

Fot: Koirill / fotolia.com

Lewatywę w domu robi się przy użyciu gruszki lub irygatora – należy przygotować roztwór lub użyć gotowego roztworu dostępnego w aptece. Lewatywę z kawy wykonuje się wyłącznie w przebiegu terapii Gersona, w medycynie konwencjonalnej lewatywę wykonuje się w zaparciach, przed porodem i kolonoskopią.

Lewatywę stosowano do leczenia zaparć w czasach starożytnych w Egipcie, Chinach i w Indiach. Przez wieki popularność lewatywy nie spadała, metoda przeniosła się do Europy i Ameryk Południowej i Północnej. Znaczenie lewatywy spadało w miarę postępu współczesnej medycyny. Dziś stosuje się ją w określonych przypadkach oraz jako narzędzie medycyny alternatywnej.

Co to jest lewatywa i na czym polega? Metoda oczyszczania jelit

Lewatywa to inaczej hydrokolonoterapia. Jest zabiegiem polegającym na wlaniu przez odbyt płynu, a następnie wypróżnieniu. Razem z wprowadzonym do jelit roztworem z organizmu wydalony zostaje kał. Metoda wlewów doodbytniczych stosowana jest przy zaparciach, przed zabiegami i badaniami jelit i odbytu, a także przez ciężarne przed porodem. Lewatywa wraca też do codziennego życia pod szyldem medycyny naturalnej i jako element niektórych terapii z dziedziny medycyny alternatywnej. W tym kontekście twierdzi się, że lewatywa usuwa z organizmu toksyny i „szkodliwe złogi kałowe” gromadzone w jelitach przez wiele lat.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia – naturalne i szybkie metody na zaparcia u dzieci i dorosłych

Lewatywa z kawy jako część terapii Gersona

W ciągu ostatnich dekad na popularności zyskuje terapia Gersona, czyli sokoterapia oczyszczająca. Jej nieodłącznym elementem jest lewatywa z kawy. Wedle autora tej kuracji równolegle organizm należy oczyszczać z obu stron układu pokarmowego. Picie dużych ilości soków i pominięcie wlewów doodbytniczych może skończyć się niewydolnością wątroby, a nawet śmiercią.

Według Gersona lewatywa z kawy przyspiesza oczyszczanie i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Zaleca on, by lewatywa z kawy była wykonywana z wywaru mielonej kawy organicznej. Nie podaje jednak informacji, jak często należy wykonywać wlewy doodbytnicze. Wskazuje natomiast, że jednorazowa lewatywa nie powinna przekroczyć objętości 1 litra. Zwolennicy tej metody oczyszczania organizmu w licznych wpisach w internecie sugerują wykonywanie lewatywy z kawy nawet do około 5 razy na dobę. Należy jednak pamiętać, że hydrokolonoterapia z użyciem kawy wypłukuje z organizmu bakterie naturalnie występujące w układzie pokarmowym i niezbędne do jego prawidłowej pracy jest to skutek uboczny lewatywy.

Jak zrobić lewatywę w domu? Przygotowanie, pozycja, wypłukiwanie jelit

Domowa lewatywa wymaga zakupu worka do lewatywy lub gruszki, w epizodycznej hydrokolonoterapii wystarczy jednorazowy zestaw do lewatywy. Niezbędny sprzęt można kupić w aptece. Lewatywa w domu może być wykonana przy pomocy gotowego roztworu lub samodzielnie przyrządzonej mikstury.

Roztwór do lewatywy robi się z wody i soku z cytryny albo z wody i soli, czasem z naparu ziołowego i wody albo wody i olejów, np. oliwy z oliwek. Lewatywa z kawy jest częścią terapii Gersona, nie wykonuje się jej u osób, które nie stosują tej terapii.

Lewatywa w domu wymaga przygotowania ręcznika, który umieszcza się w okolicach lędźwi pod ciałem. Przyrząd – gruszkę, zestaw z apteki lub specjalny worek – należy wypełnić roztworem, a następnie ułożyć ciało pozycji do lewatywy. Końcówkę używanego urządzenia można posmarować wazeliną lub olejem czy oliwą – ułatwi to jej wprowadzenie do odbytu. Jeśli korzysta się z worka, należy powiesić go nad sobą.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia – naturalne i szybkie metody na zaparcia u dzieci i dorosłych

Po położeniu się na lewym boku lub oparciu na łokciach i uniesieniu pośladków powyżej barków można rozpocząć wprowadzanie roztworu do jelit. Płyn wlewać należy do momentu wystąpienia parcia na stolec. W tym momencie usuwa się z odbytu końcówkę przyrządu i utrzymuje się roztwór około 15 minut, przewracając się najpierw na prawy bok, a następnie na plecy. W pozycji na plecach wykonuje się masaż brzucha. Ostatnim krokiem jest defekacja. Do wypróżnienia może dojść przed upływem kwadransa, na takie wypadki potrzebny jest ręcznik umieszczony na początku zabiegu w okolicach lędźwiowych.

Wskazania i przeciwwskazania do lewatywy

Lewatywa u dziecka może być stosowana w ostateczności, w żadnym wypadku jako metoda oczyszczania organizmu ani profilaktycznie. Jeśli stolec nie pojawia się od 3 dni, pierwszym krokiem jest zastosowanie czopków zaleconych przez lekarza. Gdy ta metoda zawiedzie, można wykonać lewatywę u dzieci, ale warto przed tym poradzić się lekarza lub jemu zlecić wykonanie procedury. Niewłaściwie przeprowadzona lewatywa może uszkodzić odbyt i jelita dziecka, a także spowodować traumę. Zbyt często wykonywana lewatywa „rozleniwia” jelita i utrudnia prawidłowe wyróżnianie w przyszłości.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Lewatywa na zaparcia to rozwiązanie również dla dorosłych. Wskazanie do hydrokolonoterapii stanowi badanie endoskopowe jelit, czyli kolonoskopia. Oczyszczanie jelit z masy kałowej poprzez wlewy doodbytnicze stosuje się na życzenie również u kobiet przed porodem. Lewatywa przed porodem w domu lub w szpitalu wykonywana jest po to, żeby uniknąć defekacji (wypróżnienia) podczas wydawania dziecka na świat. Do wypróżnienia może dojść na skutek silnego parcia. Lewatywa w ciąży przed porodem niweluje to ryzyko.

Przeciwwskazania do wykonania lewatywy to:

  • uszkodzenie jelita grubego,
  • niedrożność jelit,
  • niewydolność nerek,
  • ból brzucha z nieznanych powodów,
  • niewydolność krążeniowa,
  • nudności i wymioty,
  • choroby jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Lewatywy nie powinno się wykonywać również w przypadku hemoroidów wewnętrznych. Wyjątkiem jest lewatywa z moczu, która jest dopuszczalna mimo żylaków wewnętrznych odbytu.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej