Leki stosowane w chorobie Alzheimera: nasenne, uspokajające i bez recepty

Fot: Viacheslav Iakobchuk / fotolia.com

Leki na alzheimera to m.in. odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy, np. refundowany przez NFZ donepezil. W chorobie Alzheimera stosuje się też leki nasenne i uspokajające oraz zwiększające przepływ mózgowy.

Nieuleczalna choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia. Można łagodzić jej objawy i spowalniać postęp schorzenia. Leczenie jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Terapię należy monitorować i modyfikować w razie potrzeby.

Zobacz także: 7 etapów w chorobie Alzheimera

Leki na alzheimera - odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy

Leczenie choroby Alzheimera obejmuje różne rodzaje preparatów. Warto wiedzieć, że program darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia objął 110 leków na otępienie i chorobę Alzheimera. Należą do nich niektóre odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy (AChE). Preparaty te wpływają pozytywnie na zachowanie chorego na alzheimera, stabilizując jego zachowanie oraz poprawiają pamięć. Powinny być stosowane od razu po rozpoznaniu choroby, we wczesnym jej stadium. Do grupy AChE należą m.in. donepezil, rywastygmina (leki refundowane), galantamina oraz rzadko stosowana ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby i konieczność częstego podawania takryna. U osób, które przyjmują odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy, mogą wystąpić objawy niepożądane, takie jak biegunka, nudności i wymioty, a także zmęczenie, ból głowy, bezsenność oraz skurcze mięśni.

Zobacz film: Czy jest nadzieja w leczeniu choroby Alzheimera? Źródło: 36,6.

Leki na alzheimera - agoniści receptora N-metylo-D-asparaginowego

Agoniści receptora N-metylo-D-asparaginowego (NMDA) chronią komórki nerwowe przed degeneracją. NMDA poprawiają procesy poznawcze u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką postacią alzheimera. Do tej grupy należy m.in. memantyna, która powinna być podawana razem z preparatem będącym odwracalnym inhibitorem acetylocholinesterazy, np. donepezilem.

Fot. Fundacja TZMO.

Leki na alzheimera poprawiające przepływ mózgowy

Chorzy na alzheimera często przyjmują leki, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach mózgowych. Środki, takie jak piracetam, wyciąg z miłorzębu japońskiego, selegilina, winpocetyna lub nicergolina i prekursor choliny, usprawniają procesy myślowe. Dzieje się tak za sprawą lepszego odżywienia mózgu. Leki poprawiające przepływ mózgowy nie powinny być podawane przed snem.

Neuroleptyki w leczeniu alzheimera

W leczeniu choroby Alzheimera stosowane są też tzw. neuroleptyki, czyli leki przeciwpsychotyczne. Są one przeznaczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi takimi jak schizofrenia i psychozy, w przebiegu których pojawiają się urojenia. Ich zadaniem jest złagodzenie objawów wytwórczych, które często pojawiają się w przebiegu alzheimera. Przyjmują oni takie neuroleptyki jak klozapina oraz risperidon.

Zobacz film: Czy jest nadzieja w leczeniu choroby Alzheimera? Źródło: 36,6

Leki przeciwdepresyjne na alzheimera

Choroba Alzheimera może obejmować także zaburzenia nastroju, w tym również depresję. Aby ją zwalczyć chorzy przyjmują selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), np. mirtazapinę. Mirtazapinę najlepiej stosować wieczorem, przed snem, ponieważ ułatwia zasypianie i ma działanie uspokajające. Oprócz farmakoterapii chorzy na depresję powinni zostać skierowani na psychoterapię.

Leki nasenne w chorobie alzheimera

U osób z chorobą Alzheimera stosuje się leki nasenne o krótkotrwałym działaniu takie jak zolpidem. Natomiast w przypadku pojawienia się stanów lękowych zalecane są środki zawierające oksazepam lub benzodiazepiny. Czasem mogą one jednak wywołać pobudzenie.

Leki na alzheimera bez recepty

W związku z tym, że alzheimer należy do zaburzeń neurozwyrodnieniowych chorzy mogą przyjmować antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się organizmu. Są to m.in. koenzym Q10 oraz witaminy C i E. Inne leki na alzheimera dostępne bez recepty to niesteroidowe leki przeciwzapalne przyjmowane przez dłuższy czas. Udowodniono bowiem, że ich stosowanie opóźnia rozwój choroby i zmniejsza ryzyko jej pojawienia się. W Polsce można też kupić kapsułki bądź tabletki z kolostryniną. Substancja produkowana z siary krów zapobiega odkładaniu się złogów beta-amyloidu (tzw. blaszek amyloidowych lub blaszek starczych). To one są odpowiedzialne za demencję i inne objawy alzheimera. Kolostrynina zmniejsza też negatywny wpływ złogów na komórki nerwowe. Trwające ponad 30 tygodni badanie kliniczne zakończone w 2002 r. wykazało, że ta substancja zmniejszyła objawy lub ustabilizowała zachowanie około 40% ze 105 przebadanych osób.

Zobacz także: Alzheimer w młodym wieku

Nowy lek na alzheimera

Nowe leki poprawiające stan zdrowia chorych na alzheimera to:

  • gantenerumab - preparat opracowany przez szwajcarskie laboratorium farmaceutyczne; substancja potrafi wykryć i usunąć amyloidowe płytki z mózgów chorych na alzheimera znajdujących się we wczesnym stadium; dzięki zastosowaniu leku można zatrzymać postęp choroby, kiedy pacjenci mogą nadal samodzielnie funkcjonować;
  • aducanumab - lek, który również drastycznie zmniejszył ilość blaszek amyloidowych w mózgu przebadanych pacjentów;
  • solanezumab - kolejny środek, który może być stosowany u chorych we wczesnym stadium alzheimera; spowalnia postęp choroby zmniejszając degenerację komórek nerwowych i hamując wydzielanie złogów amyloidowych;
  • dibenzoilometan oraz chlorowodorek trazodonu to środki, które zostały przebadane na myszach; przywracały produkcję białek w mózgu, zapobiegały jego kurczeniu się, zapobiegając tym samym pojawieniu się zaburzeń pamięci.

Zobacz także: Alzheimer - zasady dziedziczenia

Zobacz film: Alzheimer - metoda wczesnego wykrywania. Źródło: Dzień Dobry TVN


Fot. Fundacja TZMO.

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 04.07.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej