Leki przeciwbólowe bez recepty. Czy można je bezpiecznie stosować?

Fot. : Andrew Brookes / Getty Images

Leki przeciwbólowe bez recepty są w społeczeństwie zdecydowanie nadużywane. Znane są przede wszystkim z działania wrzodotwórczego na błony śluzowe żołądka. Nie ma odpowiedzi na to, który lek przeciwbólowy bez recepty jest najlepszy.

Ból jest najczęstszym powodem zgłaszania się pacjenta do lekarza. Ból ostry jest powikłaniem uszkodzenia tkanek czy toczącego się procesu chorobowego. Ma więc charakter ostrzegawczy. Ból przewlekły to ból nieustający mimo zakończonego leczenia przyczynowego. Wielu chorych stosuje leki przeciwbólowe przez bardzo długi czas. Sporo leków przeciwbólowych jest dostępnych bez recepty. Są to leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Drugą grupą stosowaną w terapii silniejszego bólu są opioidowe leki przeciwbólowe, które dostępne są wyłącznie na receptę.

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Kiedy można stosować leki przeciwbólowe bez recepty?

Niesteroidowe leki przeciwbólowe to tzw. pierwszy stopień drabiny analgetycznej, czyli trzystopniowego schematu leczenia bólu. Nie każdy ból wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli człowiek jest w stanie określić jego przyczynę, a podanie leku przeciwbólowego bez recepty powoduje ustanie bólu i nie dochodzi do częstych jego nawrotów. Przede wszystkim leki przeciwbólowe bez recepty można stosować, gdy bóle pojawiają się nagle, nie ograniczają zasadniczo codziennego funkcjonowania. Jeśli ból nie powoduje całkowitej utraty zdolności do wykonywania jakichkolwiek czynności, a jego przyczyna jest znana, można zażyć niesteroidowy lek przeciwbólowy w zalecanej przez producenta dawce.

Jednak w przypadku braku efektu leczenia czy nasilenia się objawów koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Niepokojące są zwłaszcza bóle w klatce piersiowej czy nagły ból brzucha. W ich przypadku warto skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie się leczenie na własną rękę.

Rodzaje leków przeciwbólowych bez recepty

Do leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zalicza się:

  • paracetamol,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • ibuprofen,
  • meloksykam,
  • diklofenak,
  • naproksen.

Te substancje czynne mogą być zawarte w lekach dostępnych bez recepty, jednak również są składnikami leków na receptę.

Kiedy nie można stosować leków przeciwbólowych bez recepty?

Leki przeciwbólowe nie są obojętne dla organizmu. Mimo iż blokują ból bądź znacznie go zmniejszają, mogą wywołać skutki uboczne. Za sztandarowy przykład służy tworzenie się wrzodów żołądka lub dwunastnicy z powodu nadużywania NLPZ.

Niesteroidowych leków przeciwbólowych nie powinny zażywać osoby z zaburzeniami funkcji nerek lub wątroby, leczące się z powodu astmy. Istotnym problemem stosowania większości NLPZ jest ich wrzodotwórczość. Hamują one bowiem układ ochronny prostaglandyn, co powoduje brak środowiska zabezpieczającego śluzówkę żołądka przed szkodliwym wpływem kwaśnej treści żołądkowej na ściany żołądka.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej